VOKIETIJOS SPAUDA APIE CŽV KALĖJIMĄ LIETUVOJE (II)

Įdedu vakarykščio Irenos Tumavičiūtės straipsnio apie galimo CŽV kalėjimo Lietuvoje atgarsius Vokietijos spaudoje, tęsinį.

„Teroras: slaptas CŽV kalėjimas ir Lietuvoje?“ – straipsnį tokiu pavadinimu laikraštyje „Die Presse“ spalio 21 d. paskelbė Teresa Schaur Wünsch, paantraštė – „Manoma, jog Vilniuje JAV agentai tardė al-Qaidos žmones. Vyriausybė neigia“.

Autorė pažymi, jog, kaip Rumunijoje ir Lenkijoje, taip ir Lietuvoje CŽV buvo įsteigusi vieną iš tų „tamsių vietų“, kuriose al-Qaidos nariai būdavo priverčiami kalbėti, naudojant liūdnai pagarsėjusius „specialius tardymo metodus“. Pasak „žmonių, kurie kadaise turėjo ryšių su CŽV“, Amerikai buvo suteiktas pastatas Vilniaus priemiestyje.

Remiantis amerikiečių informacija, teigiama, jog dokumentuose skrydžių kryptys sąmoningai buvo klastojamos.

Kaip ir pirmajame straipsnyje, teigiama, jog, pasak amerikiečių, šiai „buvusiai sovietinei valstybei“ už paslaugą nereikėjo atsilyginti: „Jie buvo laimingi, kad mes juos išklausome“.

Šio straipsnio autorė taip pat patvirtina, jog CŽV atsovai nieko nekomentuoja, o pranešimus apie galima kalėjimo vietas laiko neatsakingais.

Šveicaras Dickas Marty, kuriam Europos Taryba pavedė tirti šį reikalą, mano, jog dabar ir Europai „atėjo laikas prisiimti atsakomybę už savo vaidmenį šiame gėdingame epizode“. Jo turimi šaltiniai esą patvirtina, kad Lietuvoje buvo laikomi vadinamieji „aukštesnio rango kaliniai“. Pasak šveicaro, dabar reikia atlikti išsamų ir įtikinamą tyrimą.

Pilną straipsnio tekstą, kurį puošia ši nuotrauka, galima  paskaityti čia.

Tas pats laikraštis „Die Presse“ spalio 22 d. straipsnyje „Lietuva: nauji įrodymai buvus CŽV kalėjimą“ rašo, jog vis stipriau sklinda gandai apie slaptą CŽV kalėjimą Lietuvoje. Pranešama apie Seimo komisiją, tiriančią šį reikalą, pabrėžiama, kad prezidentė Dalia Grybauskaitė pasakė, jog atsakomybę turi prisiimti Lietuva ir Amerika, o informacijai pasitvirtinus, jos abi turėtų oficialiai atsiprašyti. Be to, prezidentė paskelbė, jog iš JAV Gvantanamo bazės paleistus kalinius priims tik tada, kai viskas bus išaiškinta.

Buvę Lietuvos prezidentai Valdas Adamkus ir Algirdas Mykolas Brazauskas kategoriškai neigia buvus Lietuvoje CŽV kalėjimą.

Visą straipsnį galima paskaityti čia.

Taigi, būkime laimingi, kad Amerika mus išklauso…

Susiję įrašai:

Share

Facebook komentarai: