SOVIETINIAI PREZIDENTĖS METODAI

D. Grybauskaitė parodė, kad nėra įsisavinusi Vakarų politinės tradicijos metodų

 Susidorojimo su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovais istorija tarsi koks lakmuso popierėlis išryškina mūsų politinio gyvenimo skaudulius, kurie niekaip nesiduoda šalinami.

Visuomet deklaravusi esanti skaidrios politikos, kovos su korupcija vėliavnešė, viršpartinių interesų gynėja, prezidentė Dalia Grybauskaitė šioje istorijoje parodė, kad nėra išmokusi Vakarų politinės kultūros, kad vis išlenda “senoji mokykla” (nebūtinai Vilniaus aukštoji partinė) – sovietiniai vadovavimo įpročiai. Pasirodo, jų principai gana gajūs ir giliai įsišakniję. Pirmas iš jų – vadovas niekada neklysta. Šis įsitikinimas neleidžia prezidentei D.Grybauskaitei stoti išspirtų pareigūnų pusėn. Juk jeigu ji suabejotų Valstybės saugumo departamento (VSD) informacija, tai reikštų, kad suklydo skirdama šios struktūros vadovą, pasirinkdama savo patarėją nacionalinio saugumo klausimais.

Pagaliau prezidentė aplaidžiai pasielgė pritardama Raimundo Palaičio kandidatūrai į vidaus reikalų ministro postą, juo labiau kad abejonės dėl šios personalijos prezidentūrai buvo pareikštos. Prisiminkime – net Valdas Adamkus yra išdrįsęs stoti skersai kelio kai kuriems įtartiniems veikėjams. Be to, prezidentė autoritetingai pareiškė apie ministrus, kad “šitie bent nevagia”.

Sutikti, jog negerai pasielgta su FNTT pareigūnais, reikštų netiesiogiai pripažinti savo klaidas. Todėl turime atmesti kalbas apie blogus patarėjus – prezidentė veikia suvereniai, vedama neklystamumo dogmos.

Kita sovietinio mentaliteto liga – valdžios atskyrimo principų nepaisymas. Tokios struktūros kaip prokuratūra, policija, FNTT ar Specialiųjų tyrimų tarnyba turi veikti nebijodamos politikų. Priešingu atveju sunku tikėtis, kad įmanoma atskleisti korupciją tarp politikų.

Šiurkščiu subordinacijos pažeidimu vertėtų laikyti faktą, kad prieš atleidimą FNTT direktoriui Vitalijui Gailiui skambino pati prezidentė D.Grybauskaitė. Jis buvo raginamas nušalinti iš pareigų pavaduotoją Vytautą Giržadą, bet, kaip teigia buvęs FNTT vadovas:

“Nesutikau atleisti savo pavaduotojo, nes neturiu tokių įgaliojimų. Nors jo atžvilgiu ir buvo atliekamas tyrimas, neturėdamas jokių objektyvių tyrimo duomenų, jokio tarnybinio patikrinimo išvados, kuri įrodytų jo padarytą pažeidimą, negalėjau rašyti teikimo ministrui atleisti pavaduotoją iš pareigų. Prezidentė ragino atleisti V.Giržadą, bet nemačiau tam teisinių pagrindų. Taip pat nemačiau galimybių įkalbėti V.Giržadą atsistatydinti, nes nei anksčiau, nei šiandien neturiu jokių duomenų apie jo padarytus kokius nors pažeidimus.”

Tai reiškia, kad prezidentei nesvetima “telefoninė teisė”, – kelti ragelį ir skambinti personalijų klausimais tyrimus atliekančiam pareigūnui. Leiskite paklausti, kam ji dar skambinėja iš “namų” S.Daukanto aikštėje? Arba net iš Turniškių?

Pagaliau prezidentė vadovaujasi principu “skaldyk ir valdyk”. Valstybės vadovei pašaipiai prakalbus apie “netirtus konservatorius”, sukeliamos abejonės FNTT pareigūnų objektyvumu, metamas šešėlis ant konservatorių-krikdemų, o užstojusi R.Palaitį, kurio spintoje dūla ne vienas “skeletas”, ji turi manipuliuojamą ministrą, nors ir pažeidžiamą, bet lojalią liberalcentristų partiją.

Visa tai turėtų tik didinti norą sužinoti tiesą apie FNTT vadovų atleidimą. Kitaip mūsų visų laukia itin skaudžios pasekmės. Blogiausia, kad nukentės valstybės prestižas, nes ji nesugeba apginti ištikimai kraštui tarnavusių pareigūnų. Maža to, iš aukščiausių valdžios ešelonų girdėti balsų, kurie ragina netikėti “pasakomis”, sukurptomis “puspročių” ir “ligonių”. Tai reiškia, kad kitas (arba paprastas pilietis), pamatęs Lietuvai daromą žalą, pajus baisią pagundą tylėti, nesikišti, nesipriešinti blogiui. Kitu atveju kas nors tave nutildys poligrafu ir kokia nors saugumiečių “špargalke”.

Kitaip ir ateityje būsime prezidentų valdomi sovietiniu stiliumi.

[polldaddy poll=5978267]

Susiję įrašai:

Share

Facebook komentarai: