Kodėl? Tai paprastas, bet esminis klausimas, kuriam atsakymą turi pateikti šalies vadovai, kai jiems jis yra keliamas. Natūralu, kad piliečiai turi teisę žinoti, kokių motyvų vedami aukščiausi šalies pareigūnai atlieka kai kuriuos sprendimus, imasi vienų ar kitų veiksmų.
Deja, jau ne pirmą kartą iš prezidentūros – jokio rišlaus atsakymo. Tai pasikartojo vėl, kai, komentuodamas Dalios Grybauskaitės sprendimą deleguoti premjerą Andrių Kubilių į Prahoje vyksiantį Jungtinių Valstijų prezidento Baracko Obamos ir Vidurio bei Rytų Europos vadovų susitikimą, prezidentės atstovas spaudai pareiškė, kad tai esanti vyriausybių vadovų darbo vakarienė ir dauguma joje dalyvausiančiųjų – premjerai. Teisus parlamentaras Petras Auštrevičius, portalui Alfa.lt teigdamas, kad dėl prezidentūros pozicijos „apžvalgininkams ir politikams lieka plati erdvė interpretacijoms“.
Juk šioje situacijoje bėda yra ne faktas, kad į Prahą vyksta A. Kubilius, bet kad ten nevyksta D. Grybauskaitė. Juolab kad Baltieji rūmai į vakarienę su B. Obama pakvietė ją. „Aš galiu taip pasakyti: prezidentė buvo kviesta. Po konsultacijų buvo nutarta, kad vykti turėtų premjeras“, – žiniasklaidai pareiškė užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis. Tikrai po tokių „pasiaiškinimų“, kad kvietimas yra „Lietuvai“, belieka užsiimti „kas galėtų paneigti“ pobūdžio interpretacijomis, nes niekas jų nepaneigs ir nepatvirtins.
Tad kas galėtų paneigti, kad prezidentei pasirodė „ne lygis“ dalyvauti vakarienėje su Lenkijos, Čekijos, Slovakijos, Slovėnijos, Bulgarijos, Kroatijos premjerais? Šalia jų kviesti ir keturių šalių prezidentai – Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Rumunijos. Verta pastebėti, kad būtent tokią susitikimo konfigūraciją, kurią Grybauskaitė nusprendė „pakoreguoti“, matė JAV diplomatai. Kaip matome, Baltijos šalys turėjo atstovauti aukščiausiu lygiu. Pagaliau tokio pobūdžio susitikime akcentas yra ne kas tavo kaimynai iš dešinės ir kairės (aštuoni premjerai), o kas yra jo iniciatorius (JAV prezidentas).
Sunku įsivaizduoti, kaip Lietuva pasiaiškino JAV diplomatams, kodėl į Prahą nevyksta prezidentė ir kvietimą reikia perrašyti A. Kubiliui. Kad vakarienėje dalyvaus per daug premjerų? Kad tai tik vakarienė, o ne darbinis susitikimas ir mažytės šalies vadovė tiek užimta, jog neturi laiko kažkokioms vakarienėms? Palikime tai šalies diplomatijos vargams, bet norėtųsi, kad tokių nesusipratimų būtų kuo mažiau, o mums nereiktų po keistų prezidentės sprendimų matyti už šalies užsienio politiką atsakingų asmenų ištįsusiais veidais, kurių pastaruoju metu vis daugėja.
Belieka viltis, kad šis liapsusas nepakenks JAV ir Lietuvos santykiams. JAV diplomatai, gūžtelėję pečiais, perrašys kvietimą, ir tiek. Pagaliau Lietuvos vaidmuo geopolitikoje yra toks menkas, kad mūsų diplomatijos „viražai“ atitinkamose JAV struktūrose turėtų būti įvertinti tik atlaidžia šypsenėle. Tačiau akivaizdu, kad toks nesolidus elgesys neprideda svorio mūsų šalies diplomatijai.
Susiję įrašai:
- LIETUVOS UŽSIENIO POLITIKA IR PEREINAMASIS LAIKOTARPIS
- PRIVALOME ŽINOTI TIESĄ, NORS IR KIEK TAI KAINUOTŲ
- PIRMOJI PREZIDENTĖS SAVAITĖ – TONAS ATEIČIAI?
- PREZIDENTĖ VERTINO VISUS
- AR KEIČIASI LIETUVOS UŽSIENIO POLITIKA?