Per didžiųjų miestų kino teatrus keliauja vaidybinis filmas „Pilotas“, o praėjusio sekmadienio vakare, pačiu geriausiu laiku (21 val.), jis buvo parodytas per LNK televiziją. Negana to, filmo kūrėjui Vytautui Matulevičiui surašytas administracinių teisės pažeidimų protokolas, siūlant jį bausti bauda už politinės agitacijos pažeidimus. Bauda siūloma ir Panevėžio kino teatrui „Garsas“, kuriame vyko šio filmo premjera.
Kiekvienas Lietuvoje pastatytas vaidybinis filmas yra įvykis. Tačiau retai jis susilaukia tokio ažiotažo kaip „Pilotas“. Dar viena retenybė – filmas žiūrovams demonstruojamas nemokamai, nes už viską sumoka viešoji įstaiga „Krantas”, kuriai vadovauja filmo scenarijaus autorius, žurnalistas V. Matulevičius. Sutikime, laikais, kai mokame net už lietų, žiūrėti nemokamai naują, lietuvišką filmą, kažkas neįtikėtina. Dar neregėtas precedentas kino istorijoje, kad tuo pat metu, kai vyksta filmo premjera kino teatruose, jis rodomas per televiziją!
Tad ar iš balos toks dosnumas? Pasirodo iš balos kyla Rolandas Paksas, nes jis yra šio filmo pagrindinio herojaus Dariaus prototipas. Būtent jo politinė karjera detaliai atpasakojama filme. Tad kažkaip neįtikina V. Matulevičiaus įžūlus išsisukinėjimas: „Dar kartą kartoju – tai vaidybinis filmas, su politika neturintis nieko bendra. Apskritai jį turėjo finansuoti valstybė, nes „Pilotas” – jaudinantis ir priverčiantis susimąstyti kūrinys.“
Ko jau ko, bet politikos šiame filme per akis. Ir ne tik dėl savo žanro -politinės dramos, bet ir dėl to, kad net menkai apie politiką nusimanantis žiūrovas lengvai gali ekrane atpažinti mūsų politinės scenos veikėjus: Vytautą Landsbergį, Algirdą Brazauską, Artūrą Paulauską, Mečį Laurinkų ir kt. Todėl sunku sutikti su nuomone, kad tai viso labo tik kinas. Jei kinas tebūtų kinu, Leninas nebūtų pasakęs, kad „kinas yra menų menas“, o pasaulis neturėtų Sergejaus Eizenšteino ar Leni Riefenstahl…
Tik bėda ta, kad mūsų kino provincialai niekuo negali prilygti šiems genijams. Tuomet išeina vien beskonybė, banalybė ir nuobodybė, kurios nepraskaidrina nei neblogai Antano Šurnos suvaidintas Profesoriaus vaidmuo. Būtent tai, kad šiame kiče dalyvavo kūrybinį rudenį išgyvenantys keli lietuviško kino meistrai kelia liūdnų minčių, kad jie tėra reikalingi R. Pakso propagandininkams…
Dar didesnė klaida būtų teigti, kad „Piloto“ kūrybinė grupė sekė George’o Clooney ar Oliverio Stone’o pėdomis. Juk George’as Clooney Good Night, and Good Luck (Labanakt ir sėkmės) vaizdavo pusės amžiaus senumo įvykius (esama bent šiokio tokio istorinio nuotolio), o Oliverio Stone’o „W“ yra akivaizdi satyra nueinančiam Bushui „pagerbti“.
„Pilotas“ nėra satyra, nes R. Paksas ten vaizduojamas (kaip ir dera) kaip itin rimta ir dramatiška asmenybė. Tiesa, jo politiniai oponentai ir jų intrigos yra smarkiai sukarikatūrintos. Tik žiūrėdamas „Dviračio žynias“ skaniai pasijuoki iš mūsų politinio farso herojų, o „Pilote“ įkūnyti tokie veikėjai kaip A. Paulauskas ir E. Kūris (filme primenantis Karabasą Barabasą) gali prajuokinti nebent penkiamečius ar infantilus.
Žinoma, R. Pakso istorija gali virsti farsu, parodija. Štai sociologas ir kultūrologas Artūras Tereškinas, R. Pakso elgseną yra analizavęs transvestizmo aspektu. Apie satyrą galėtume kalbėti tuo atveju, kai visi R. Pakso istorijos veikėjai (tarp jų ir pats „pilotas“) būtų virtę komediniais personažais. Pagaliau tikras menininkas galėjo sukurti visai neblogą siaubo parodiją apie iš kapo prisikeliantį Paksą, kuris baladojasi apie „valstybininkų“ namus, drumsdamas jų ramybę ir keldamas jiems siaubą…
Tačiau tokių peripetijų „Pilote“ neverta ieškoti, kaip ir bergždžia vesti paraleles su Holivudu ir jo tradicijomis. Kaip dažnai tokiais atvejais būna, tereikia žvilgtelėti į mūsų kaimynę Rusiją. Ten vasario mėnesį buvo pristatytas vaidybinis filmas „Поцелуй не для прессы“ („Bučinys ne spaudai“), jausmingai pasakojantis Rusijos prezidento Vladimiro Putino gyvenimo istoriją…
Tad „Pilotas“ yra rusiškos versijos klonas, veikiau prislegiantis nei patraukiantis. Be propagandos (kainavusios milijoną litų), „Pilote“ sunku kažką kitką ir įžvelgti. Negi Lietuvos rinkėjai įžvelgs?
Susiję įrašai:
- “JUODOJI GULBĖ”:PAŽVELGTI Į MŪSŲ PRIGIMTIES GELMES
- “HOME”/”NAMAI” – GRAŽIAI NUFILMUOTA PROPAGANDA
- BŪNA IR TOKIŲ SVEČIŲ (USHPIZIN)
- ISTORINIAI FILMAI IR ISTORIJA
- “LIUDIJIMAS” APIE LIUDIJIMĄ