PAKSO ERELIS SKLEIDŽIA SPARNUS

R. Paksas grįžta?

Naujieji metai prasidėjo nuo tikro akibrokšto. Ketvirtadienį Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) Didžioji kolegija patenkino apkaltos tvarka iš Lietuvos prezidento posto prieš šešerius metus pašalinto Rolando Pakso skundą, kuriuo šis skundėsi, kad Lietuvos rinkimų įstatymas buvo savavališkai pakeistas ir tuo pažeista Europos žmogaus teisių 1-ojo protokolo 3 str. garantuota teisė į laisvus rinkimus.

Tai reiškia, kad iki gyvos galvos taikytas sprendimas uždrausti nušalintajam Lietuvos prezidentui ir europarlamentarui R.Paksui dalyvauti Seimo rinkimuose buvo šiurkšti Konstitucinio Teismo (KT) ir Seimo klaida. Šį mūsų teisinio ir politinio elito sprendimą EŽTT įvertino aiškiai:

“Nuolatinis ir neatšaukiamas buvusio prezidento diskvalifikavimas nuo parlamentinio posto, įvykęs po jo nušalinimo apkaltos tvarka, buvo neproporcingas.

Neišsisukinėdami turime pripažinti, kad šis sprendimas apnuogina skaudžią tiesą – demokratija Lietuvoje šlubuoja, o tiek metų kruopščiai kurta teisinė sistema neatlaiko kritikos. Juk rinkimų, kaip ir žodžio, laisvė yra demokratijos pamatas, o susidorojimo su R.Paksu pretekstas buvo Egidijaus Kūrio vadovaujamo KT sprendimas.

Todėl bjauria veidmainyste dvelkia tų žmonių, kurie padarė viską, kad eliminuotų R.Paksą iš politinio šalies gyvenimo, raudos dėl demokratijos padėties Baltarusijoje. Tie ponai turėtų atsiprašyti Lietuvos piliečių, kad demokratiją pavertė sutartiniu reiškiniu, galios centrų įrankiu dalijantis valdžią, o ne linčiuoti dabartinę valstybės vadovę, tarsi ši būtų atsakinga dėl padėties kaimynų darže.

EŽTT pastebėjimas, kad sankcijos R.Paksui buvo neproporcingos, verčia pajudinti atminties klodus. Prisiminkime, kad Seimas buvo numatęs penkerių metų R.Pakso diskvalifikavimą, po kurio buvo kreiptasi į KT. Būtent tuomet iš niekur išdygo garsusis išaiškinimas apie “Konstitucijos dvasią”, slypinčią tuomečio KT pirmininko Egidijaus Kūrio galvoje. Ši “dvasia” nurodė, kad šiurkščiai Konstituciją pažeidęs pilietis negali iki gyvenimo pabaigos eiti jokių pareigų, kurioms reikia priesaikos. Po to ir Seimas atitinkamai koregavo įstatymus.

Dabar aišku, kad E.Kūrio kalta konstitucinės teisės doktrina patyrė visišką fiasko. Ji paprasčiausiai prieštarauja žmogaus teisėms. Tačiau jei R.Paksas kaip buvo politikas, taip ir liks, kas atkurs tą žalą, kurią padarė KT priešakyje su E.Kūriu, kai buvo suskaldyta tauta dėl pilietybės traktavimų? Ar E.Kūris atsakys už tai, ar ir toliau iš televizorių ekranų mums arogantiškai postringaus apie konstitucines vertybes?

Žinoma, EŽTT sprendimas neįsiterpė į pačią R.Pakso pašalinimo iš prezidento posto procedūrą. Apkaltos nuosprendis lieka galioti ir nėra jokių prielaidų R.Paksui reabilituoti. Tačiau pats faktas, kad buvo perlenkta su “bausme”, sukuria nemalonią atmosferą visoje paksogeito istorijoje. R.Pakso galima nemėgti, laikyti jį politiniu diletantu, autoritarinių ambicijų valdoma asmenybe, bet prieš įstatymus ir pilietines teises lygūs visi.

Sunku prognozuoti, kokių pasekmių turės šitas EŽTT sprendimas mūsų krašto politinių jėgų išsidėstymui. Akivaizdu, kad “Tvarkos ir teisingumo” erelis išskleis savo pakirptus sparnus. Jei iki šiol tik galėjome spėlioti, kas per kitus Seimo rinkimus taps tuo X veiksniu, kuris sutrauks nusivylusiųjų elektorato balsus, dabar nereikia pasižymėti aiškiaregystės dovana, kad suvoktum, jog juo taps neteisingai pažemintas R.Paksas.

Tai ir didžiulė pamoka Seimui, kad nevalia kurpti įstatymų paskiriems atvejams ir asmenims. Dabar teks atitaisyti šias klaidas ir tai padaryti nebus lengva, nes visi sprendimai rėmėsi į konstitucinės teisės viražus. Pavyzdžiui, ar bus leidžiama R.Paksui tapti parlamentaru, o eiti kitas pareigas – ne? Juk po “dvasingų” Konstitucijos išaiškinimų susidarė tokia situacija, kad net Konstituciją gali tekti keisti, o tai neišbraukia pačių įvairiausių galimybių. Ši politinė kebeknė tik paliudija, kad trumpalaikiais interesais grįstas politinis sprendimas yra trumparegystė, kuri anksčiau ar vėliau įneša netvarkos ir sumaišties į šalies gyvenimą. Taip norėtųsi, kad tokių sprendimų nebūtų.

Susiję įrašai:

Share

Facebook komentarai: