2008–ųjų metų dvejų rinkimų rezultatai (JAV prezidento ir Lietuvos Seimo) turi ryškią vienijančią jungtį. Ir tikrai tai – ne permainų troškulys, juk retai kada demokratinės šalies piliečiai būna patenkinti esama valdžia. Tad permainų poreikis – natūralus rinkimų palydovas. Daug svarbiau suvokti veiksnius, kurie lemia politikų pergales ar pralaimėjimus.
Neseniai naujienų agentūra The Associated Press pranešė, kad MTV kanalas sausio 20-ąją transliuos vieną iš dešimties Baracko Obamos inauguracijos pokylių. Šis Youth Inaugural Ball (inauguracijos pokylis jaunimui) skirtas 18-35 metų žmonėms bus ne tik MTV transliuojamas, bet ir rengiamas. Jame dalyvaus garsiausi MTV atlikėjai.
Neverta tuo stebėtis, juk tuoj po B. Obamos pergalės Liverpulyje vykusiame MTV Europos muzikos apdovanojimų koncerte išrinktasis prezidentas buvo aukštinamas atlikėjų pasisakymuose, šmėkščiojo dekoracijose, dainininkai puikavosi marškinėliais su jo atvaizdu. B. Obamą rėmusių Holivudo, pramoginės muzikos, televizijos „žvaigždžių“ sąrašas įspūdingas: Ben Afleck, Pamela Anderson, Jon Bon Jovy, George Clooney, Sheryl Crow, Ludacris, Dawe Steward, Robert De Niro, Demi Moore, Jennifer Aniston, Cindy Crawford, Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Jennifer Lopez, Eddie Murphy, Steven Spielberg, Jesicca Alba… Analitikų apskaičiavimais vien aktyvi Oprah Winfrey parama B. Obamai atnešė apie milijoną papildomų balsų.
Beje, per rinkimų kampaniją savo programą B. Obama prisistatinėjo rinkėjams ne kaip įprasta politikams, o kaip paprastas žmogus, kuris įdomus dėl visokių charakterio savybių, asmeninio gyvenimo detalių, pomėgių. Moteriškėms būdavo įdomu sužinoti, kaip jo žmona Michelle privertė Baracką mesti rūkyti, kad jis yra filmo (tai reiškia ir serialo) Sex in the city gerbėjas, išgirsti pasakojimų apie jo mergaičių auklėjimą, juokų, kad Oprah Winfrey bus viceprezidentė, o spalį (october) pervadins į barober.
Tai reiškia, kad B. Obamos rinkėjas yra MTV kartos žmogus, išaugęs su MTV, su jos suformuotų pasaulėvaizdžiu ir vertybėmis. Ir šūkis apie pokyčius atitinka MTV indėlį į popkultūros vystymąsi. Juk šis televizijos kanalas gimė prieš 27 metus, kai dabartiniai B. Obamos rinkėjai buvo paaugliai. Pats gerai pamenu, kaip pirmuosius MTV vaizdo klipus perestroikos laikais žiūrėjau tarsi užhipnotizuotas… MTV pakeitė XX a. kultūrinę raišką, simboliką, muzikos suvokimą. Tad B. Obamos žinią changes, we can noriai priėmė MTV kartos rinkėjas. Drįsčiau teigti, jei ne MTV ir Holivudo visatos „žvaigždės“, JAV po savaitės inauguruotų kitą prezidentą.
Taip B. Obamos pergalė verčia revizuoti politiko standartą. Jis lieka elitarinė figūra, bet viešai laisvai kalba apie iPhone privalumus, aptarinėja populiaraus realybės šou peripetijas ar lekia į „blokbasterio“ premjerą. Kinta jo retorika, kuri nebeapsiriboja frazėmis apie nacionalinius interesus, teisiniais bei ekonominiais niuansais, bet nusidriekia iki kasdienybės, buitiškumo, kultūrinio lėkštumo. B. Obama parodė, kad, būdamas to paties kultūrinio lygmens kaip ir jo rinkėjas, nūdienos politikas sukuria regimybę, jog yra neatitrūkęs nuo jo konteksto ir jį supranta, kad tokia prieiga garantuoja sėkmę.
Tokioje perspektyvoje vertėtų bandyti suvokti ir mūsų rinkimų herojaus – Arūno Valinsko sėkmę. Kas paneigs, kad ne į gimstančią obamomaniją žvelgiant jam kilo mintis pradėti politinę karjerą? Juk „Kelias į žvaigždes“ tikrai įkvėpė ne „Našy“ judėjimas kaip nevykusiai spekuliavo „Lietuvos ryto“ ir LTV tandemas, bet „Fabrika zviozd“ ir „Americain Idol“. A. Valinskas, pasinaudodamas tautiečių provincialumu, visada garsėjo sugebėjimu perdirbti užsienio televizijos produkciją. Tad nieko nauja neįvyko ir pradėjus politinę karjerą. A. Valinskui neatimsi gebėjimo pajausti konjunktūrą, ką jis ir padarė nerdamas į politikos vandenis. Ir neapsiriko.
Beje, neapsirikti buvo lengva, reikėjo tik apsispręsti. Juk jis užsiaugino savo rinkėją, kurio kultūrinis skonis apsiriboja realybės šou ir senų hitų perdirbiniais.
Šis rinkėjas A. Valinską matė parduotuvėje:
„Olialia“ mergaičių atrankoje:
ar su žmona juokaujant seksualinėmis temomis:
Valinskas tapo savu „biču“ ir nė motais, kad jis irgi milijonierius ir priklauso visuomenės elitui.
Išties esama naujos realybės, kurioje atsiduriame ir atliekame pasirinkimus. Belieka sau patiems atsakyti, ar verta ja piktintis, o gal geriau bandyti ją suvokti ir paveikti?
Susiję įrašai:
- AR ILGAI TOLERUOS “ŽVAIGŽDŽIŲ” PRINCĄ?
- MAMA, MAN JAU AŠTUONIOLIKA, AŠ NORIU BŪT „ŽVAIGŽDE“…
- GYVAI TIKRAI GYVI
- „ŽVAIGŽDĖS VEDAMI“: JAUKESNĖS KALĖDOS
- “SIELŲ” MOTERYS