MANO LIETUVA BEDALE, AR BIJAI?

Artėjant Kovo 11-ajai žymusis televizijos kanalas „National Geographic“ per laidą „Drugs, Inc.“ mūsų šalį pristato ne kaip krepšininkų, gražuolių ar cepelinų, bet kaip banditų rojų. „Lietuva – šaltąjį karą išgyvenusi, Baltijos jūros pakraštyje esanti valstybė. 1990-aisiais išsilaisvinusi iš sovietų režimo, ši mažytė respublika tapo organizuoto nusikalstamumo Meka.“ Po tokios „reklamos“ krašto įvaizdžiui gerinti išleisti milijonai nueina šuniui ant uodegos, nes šį kanalą visame pasaulyje žiūri milijonai žmonių, kurių intelekto koeficientas aukštesnis už vidutinį.

Doras tautietis pasipiktins už tokią šventinę „dovaną“ – juk nuoširdžiai norisi gyventi krašte, kuris garsus kuo tik nori, bet ne nusikaltėliais. Tačiau pamąsčius blaivia galva verta sutikti – Lietuvoje geriau gyvena protingas sukčius nei doras pareigūnas. Tad piktinimuisi nėra pagrindo, nes faktai yra iškalbingi.

Juk būti sąžiningam Lietuvoje neapsimoka. Atsidursi gatvėje kaipmat. Prisiminkime kontržvalgybininkus Vytautą Damulį ir Kastytį Braziulį, sąžiningai liudijusius Seimo NSGK apie negeroves VSD. Iki šiol jie net Seimo vicepirmininko yra pravardžiuojami „kurmiais“, dirba taksistais ar kitame privačiame sektoriuje. Konservatoriai, pasinaudoję šiais žmonėmis kovodami dėl valdžios, vėliau juos paprasčiausiai užmiršo.

Vėl kartojasi istorija dėl atleistų FNTT pareigūnų. Jų sąžiningumui nustatyti neužteko tokios keistos, archaika dvelkiančios dėžutės kaip poligrafas. Tai suprantama, nes rimti psichologai poligrafiją laiko pseudomokslu. Nors neįtikima, kad tam tikri sluoksniai žinotų JAV profesoriaus Williamo G.Iacono pavardę, kurio darbais remdamasis JAV Aukščiausiasis Teismas 1998 metais eliminavo poligrafo parodymus kariniuose teismuose, o Vokietijos Aukščiausiasis Teismas jo argumentus cituoja nutardamas melo detektoriaus parodymų nelaikyti įrodymu tos valstybės teismų praktikoje.

Todėl išrandami itin rafinuoti sąžiningumo testai. Pavyzdžiui, prezidentė Dalia Grybauskaitė privataus pokalbio su visuomenininku Alvydu Medalinsku metu pareiškė, kad Vitalijus Gailius nėra tinkamas užimti FNTT vadovo postą, nes jo nesugebėjimą organizuoti finansinius nusikaltimus tiriančios tarnybos darbą rodo jau vien tai, kad jis per ilgus tarnybos policijoje metus nesugebėjo net namo pasistatyti. Įdomu, kiek namų iš „kuklios“ eurokomisarės algos pasistatė pati prezidentė?

Atrodo, kad polinkis skaičiuoti nekilnojamąjį turtą yra prezidentūros bildukų pomėgis. Štai buvusio generalinio prokuroro pavaduotojo Andriaus Neveros liudijimai Antikorupcijos komisijai (AK) rodo, kad gandai yra šios institucijos užsiėmimas. Kai prezidentūros vyrukai A.Neverai pareiškė, kad šis turįs palikti prokuroro postą, jis sužinojo apie save tam tikrų įdomybių:

„Aš sakiau, kad į gatvę nelabai norėčiau eiti. Na, sakė, dėl pasiūlymų su darbu tikrai nieko čia nebus, maždaug pasakyta yra, kad gali vieną namą parduoti. Tai sakiau, kad aš tik pusę turiu, dar nepastatytas. (…) Paskui aš jau iš kitų šaltinių sužinojau, kad buvo pateikta tokia informacija, nežinau kam, kad turiu du namus, prabangią mašiną, dar visokiausių įdomių dalykų. Kas tokią „informaciją“ teikė, nežinau“, – Seime Antikorupcijos komisijai pasakojo A.Nevera.

Užtat dėl vidaus reikalų ministro, kuris klastojo dokumentus, reputacijos problemų prezidentūrai nekilo. Kaip ir dėl to, kad prieš dešimt metų tik dėl tam tikrų asmenų pagalbos Raimundas Palaitis išvengė, kad Seimo nariai spręstų, ar duoti sutikimą Generalinei prokuratūrai patraukti jį baudžiamojon atsakomybėn už machinacijas su akcijomis, kad odiozinis ministras padarė viską, jog UAB „Lignesa“ istorija nutiltų.

R.Palaičio ir FNTT vadovų sankirta yra labai simboliška. Ji turi parodyti, kur eis savo 22-ąjį gimtadienį pasitinkanti naujoji Lietuva: ar ji liks banditų Meka, ar sąžinės poligrafais pasitikinčių žmonių kraštas.

Tačiau pirmiausia jai reikia atsakyti į klausimą, kurį iškėlė dainoje „Raudoni vakarai“ jauna atlikėja Ieva Narkutė: „Mano Lietuva bedale, ar bijai?

Susiję įrašai:

Share

Facebook komentarai: