“LIUDIJIMAS” APIE LIUDIJIMĄ

Per Kalėdas, gruodžio 25 d. Lietuvos televizija parodė lenkų režisieriaus Paweło Piteros filmą „Liudijimas“ („Świadectwo“). Lapkričio mėnesį šio filmo premjera įvyko Vatikane. Joje primenu dalyvavo Siaurusevičiai ir Vainauskai. Ko ten buvo Siaurusevičius daugmaž aišku, bet ką ten veikė toks „didis katalikas“ Gedvydas Vainauskas – lieka paslaptimi.
Šis dokumentinis filmas sukurtas remiantis velionio popiežiaus Jono Pauliaus II asmeninio padėjėjo memuarais. Dabartinis Krokuvos kardinolas Stanislawas Dziwiszas beveik keturis dešimtmečius, įskaitant ir 27-erius Jono Pauliaus II tarnystės kaip popiežiaus metus, buvo asmeninis popiežiaus sekretorius ir artimiausias patarėjas. 
Nors buvo skelbiama, kad dokumentinėje juostoje atskleidžiama daug nežinomų popiežiaus gyvenimo akimirkų, bet jų filme buvo mažokai. Didžioji sensacija – tai nestabilios psichikos ultrakonservatyvių pažiūrų ispanų kunigui Juan Fernandez Krohn netikėtai užpuolus popiežių, nebuvo žinoma, kad šio pasikėsinimo metu Jonas Paulius II patyrė sužeidimą. 

Nežinojau, kad popiežius turėjo silpnybę saldumynams ir kavai, įdomūs buvo pasakojimai apie Jono Pauliaus II pabėgimą į kalnus, kad krizės Lenkijoje metu, rašė laišką Brežnevui (nepaminėta, jog vyko intensyvus susirašinėjimas su Ronald Reagan), kad puikiai spaudė lenkų režimą, kad leistų susitikti Valensą. Kitkas – vieši, gerai žinomi faktai. 
Stiprioji filmo pusė – dokumentiniai vaizdai iš Karol Wojtylos gyvenimo, asmenybės šilumos ir charizmos perteikimas, harmoninga Vangelio muzika. Gerą įspūdį gadino prastas Džildos Jansonaitės vertimas. Taip atsirado tokie „perliukai“: „Jono Krikštytojo (turėjo būti Kryžiaus Jono) mistika“, „garbino popiežių(! )”, popiežiaus šūkis Totus tuus virto į „visa siela – jūsų“ ir pan. 
Filmas bandė aprėpti visą jo asmenybės plotį, kas akivaizdžiai nepavyko. Gal geriau vertėjo koncentruotis į kokį nors šios iškilios asmenybės bruožą? Krito į akis patosas, idealizuotas popiežiaus paveikslas, „pralindo“ mosavimas lenkiškumu, trūko elementarios dinamikos. Susidarė keistokas įspūdis, kad filmas sukurtas vos ne beatifikacijos tikslais.
Norintiems susipažinti su Karoliu Didžiuoju, filmas pravers. Asmeniškai tikėjausi stipresnio liudijimo apie tą, kuris liudijo.

FILMO SANTRAUKA:

Susiję įrašai:

Share

Facebook komentarai: