“Artuma”/2008 m. spalis
Andrius ir Donata susituokė šią vasarą. Jie viena tų šiuolaikinių porų, kuri surado vienas kitą interneto erdvėse. Jaunavedžiai mielai sutiko pasidalyti su „Artumos“ skaitytojais savo patirtimi ir svarstymais apie interneto teikiamus privalumus ir ten tykančius pavojus ieškant savo antros pusės.
Pažinčių portalai internetiniai, bendravimo klubai turi šimtus tūkstančių lankytojų. Kodėl žmonės lankosi interneto pažinčių portaluose ir bando ten užmegzti ryšius? „Juk negera žmogui gyventi vienam, – primena Šventojo Rašto išmintį Andrius. – Tačiau nemažai daliai žmonių tokio pobūdžio portalai tėra pramoga, galimybė prastumti laiką, paflirtuoti arba tam tikra prasme susikurti savo „projekciją“ virtualioje erdvėje – kitaip sakant, bandoma modeliuoti kitokį save, kitokias pažintis ir kitokią gyvenimo vagą. Beje, gali atsitikti taip, kad toks gyvenimas kartais bus daug autentiškesnis ir leis save išreikšti labiau, nei tas, kuris užspaustas darbo įstaigos rutinos, teka nelaimingos tikroviškos pažinties dykynėje.“ Donatos manymu, tiems, kurie niekaip nesutinka savo žmogaus tikrovėje ir nedrįsta gatvėje užkalbinti patikusio nepažįstamojo, pažinčių portalai internete gali būti visai nebloga išeitis.
Vienatvė, užimtumas darbe, nesėkmingai susiklostę santykiai ne vienam tampa gilumine priežastimi, priverčiančia registruotis pažinčių portale ir ten ieškoti sau artimo asmens. Vis dėlto yra manančių, kad tokios priemonės susipažinti prireikia tiems, kurie turi bendravimo, kitokių psichologinių sunkumų. Donata įsitikinusi, kad jei tai būtų teisinga, tuomet vos keli procentai žmonijos būtų tie, kurie nepatiria sunkumų bendrauti. „Jei taip manona, gal taip ir yra, tačiau kompiuteris šiais laikais tapo kasdienybės dalimi: jame tikrinamės, koks oras lauke, kas vyksta pasaulyje, dėl jo draugai, esantys kitame pasaulio krašte, tampa čia pat, šalia esančiais. Juk kompiuteris tėra vienas iš žmogaus „tęsinių“, taip, kaip prie mūsų kūno prigludęs drabužis. Pagaliau, jei žmogui sunkiau bendrauti, tiksliau sakant, susipažinti, tai galime tik pasidžiaugti, kad atsirado būdas, kaip lengviau užmegzti ryšius“, – svarsto mūsų pašnekovas Andrius.
Vis dėlto tarp tūkstančių interneto platybėse naršančių ir save pristatančių yra pačių įvairiausių žmonių. Tad pašnekovų pasiteiravome, ar neteko susidurti su apgaulėmis, manipuliacijomis ir kaip tokiu atveju atskirti grūdus nuo pelų? Donata tvirtina, kad jai pasisekė ir jokių nesusipratimų nebuvę, o Andrius prisipažįsta, kad teko atsidurti nemalonioje padėtyje. „Tai buvo vienas rašytojas, kuris apsimetė mergina ir bandė „moterišku” žvilgsniu pažvelgti į pažintis internetu. Kai tai sužinojau, buvo ir pikta, ir šiek tiek keistai linksma, nes tą akimirką supratau, jog visas rimtumas, savo tapatybės „konstravimas“, kurį laikome tam tikra absoliučia vertybe, dažnai neturi nieko bendra su tikrove.“
Donatai atrodo, kad iš kelių pokalbių internetinėse svetainėse arba kelių laiškų netrunka paaiškėti, ar su tuo žmogum pakeliui, ar ne. O susitikus nusprendžiama, ar verta bandyti toliau. „Ko gero, viską nulemia sėkmė“, – apibendrina ji. Jos sutuoktinis įsitikinęs, kad visi žinome, jog melas, nemandagumas, nedėmesingumas, lėkštumas nėra ir negali būti tikros draugystės palydovai. „Be abejo, tik gyvenimas yra tas lakmuso popierėlis, parodantis kas mes iš tiesų esame. Internetinių pažinčių atveju dažnai užtenka vieno susitikimo, kad suprastum, kiek virtualus bendravimas skiriasi nuo tikrovės. Ir ne tik pašnekovas kaltas, kad jis apsimetė tuo, kuo nesąs. Daug dažniau suklaidina noras sutikti idealą ir vylimasis, kad šis kartas nemeluos“, – samprotavo Andrius.
Ar egzistuoja skirtumas tarp tiesioginio ir virtualaus bendravimo? „Virtualiame pasaulyje lengviau susipažinti. Netenka nerimauti, kaip tave supras ir ar iš viso supras“, – tokius bendravimo internetu privalumus nurodė Donata. „O toliau bendraujant to skirtumo mažai belieka. Nors tiesioginis ryšys man visada labiau patiko ir patinka, nes jis tikresnis. Ir nesusikuri tam tikrų nerealių iliuzijų kito atžvilgiu. Šiaip ir vieną, ir kitą vertinu teigiamai – tol, kol virtualusis bendravimas neužsitęsia per ilgai“, – mano ji. „Gal skiriasi tik tuo, kad internetas suteikia daugiau laisvės, žaismės“, – svarsto Andrius, kuris savo būsimąją žmoną į pasimatymą pakvietė po mėnesio nuo tada, kai beveik kasdien pradėjo bendrauti internetu.
Kad ir kaip būtų, žmonijos išmintis byloja, jog kitas žmogus gali mums tapti laime. Klausimas, kur ieškoti tos laimės, kankino visų laikų žmones. Štai mūsų seneliai siųsdavo piršlius ieškoti nuotakos. Nūdien tuo piršliu tampa internetas. Ar jame šiuolaikinis žmogus turi ieškoti laimės? Donata sakė, kad tarp jos pažįstamų yra žmonių, susipažinusių ir virtualybėje, ir tikrovėje, ir tų porų santykiuose laimės ir nelaimių pasitaiko vienodai. Andriaus manymu, jam savo laimę pavyko rasti ne interneto platybėse, o Donatos širdyje ir poilsyje, kurį patyrė prisiglausdamas prie jos. „Visur kitur mes tik keleiviai, neturintys vietos, kur galvos priglausti“, – taip apibendrino pokalbį „Artumos“ pašnekovai.
Susiję įrašai:
- “BLOGOUT-2009” – ERDVĖ IDĖJOMS
- AR GALI MĄSTANTIS ŽMOGUS TIKĖTI DIEVO APREIŠKIMU?
- “BLOGOUT” DAROSI SOLIDESNIS IR BRANDESNIS
- APIE ŠVENTĄJĄ KOMERCIJĄ
- CHAMAS DIENOS ŠVIESOJE