KODĖL NEĮTIKO D.KUOLYS?

2008-06-04/Bernardinai.lt

Šalis pompastiškai pažymi Lietuvos persitvarkymo Sąjūdžio dvidešimtąsias metines. Tačiau stebint kai kuriuos valstybėje vykstančius procesus, susidaro įspūdis, kad Sąjūdžio iškovojimus būtina aktualizuoti, nes tai, dėl ko buvo kovota anuomet, dabar paprasčiausiai užtušuojama.

Vienas pagrindinių Sąjūdžio šūkių buvo viešumas ir žodžio laisvė. Pats priklausydamas Atgimimo kartai puikiai pamenu tą laisvo žodžio „sprogimą“, kai kraštas buvo tiesiog užtvindytas daugiatūkstantiniais tiražais leidžiamais laikraščiais, leidinukais, biuleteniais. Kiekvieną jų norėjosi bent pavartyti, pačiupinėti, – toks buvo laisvo žodžio poreikis.

Kažkaip neįtikima, kad, praėjus dvidešimčiai metų, laisvoje Lietuvoje, ES šalyje, žurnalistas nukentės už tai, kad nacionalinio transliuotojo eteryje išdrįs pakritikuoti savo kolegos darbą. Kad ir kaip gražiai išsisukinėja laikinai einančioji Lietuvos radijo vadovės pareigas Guoda Litvaitienė, bet norinčiam susigaudyti aišku, kad su Dariumi Kuoliu buvo susidorota. Noriu atkreipti dėmesį, kad šis veiksmas buvo atliktas itin subtiliai, paprasčiausiai nepratęsiant su juo sutarčių.

Tačiau vertėtų paklausti, kodėl taip įvyko? Neužsiimant Dariaus Kuolio laidų turinio analize, nekreipiant dėmesio į faktą, jog jis nėra profesionalus žurnalistas, kyla įtarimas, kad tikriausiai ne vien turinys čia kaltas. LRT eteryje dar yra keletas laidų (tiesa, niekas nėra garantuotas, kad jos išliks eteryje ir ateityje), kurios pasižymi aštria mūsų politinio ir visuomeninio gyvenimo analize.

Konfliktas buvo užprogramuotas vos tik naujuoju LRT vadovu tapo A. Siaurusevičius. Jau tada buvo neramu dėl A. Siaurusevičiaus būsimųjų žingsnių. Naujasis vadovas greit suformavo savo komandą, kurios lojalumu A. Siaurusevičiaus linijai neverta abejoti.

Darius Kuolys ne tik paprastas žurnalistas. Jis – asmenybė, kaip įprasta sakyti, charizmatiška asmenybė, ko nepasakysi apie LRT generalinį direktorių. Negana to, prieš rinkimus į šį postą, žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, kad galimu kandidatu be A. Siaurusevičiaus esąs ir Darius Kuolys. Nors jis net nebandė siekti LRT generalinio direktoriaus kėdės, bet egzistuoja dėsnis, jog buvę (kad ir įsivaizduojami) konkurentai turi būti pašalinti iš kelio, su jais dirbti neįmanoma.

Tačiau vien charizmos ir funkcijos, asmenybių konfliktu aiškinti tai, kas atsitiko, išprašant Kuolį iš LRT, būtų pernelyg paviršutiniška. Visų pirma siunčiamas signalas visiems, kaip portale „Lrytas.lt“ pareiškė Mindaugas Katilius, „Dariaus Mockaus koncerno „MG Baltic“ bei Bronislovo Lubio „Achemos“ grupės propagandininkams“, neetiškiems „Bernardinams“, kad reiktų patylėti. Toks raginimas pastebimas ir procese prieš „uogas“ bei bandymuose teismais sutramdyti žurnalistus Valdą Vasiliauską ir Rimantą Varnauską.

Liūdniausia, kad į visus šiuos atvejus apatiškai reaguoja žurnalistų bendruomenė. Maža to, pasirodo kolektyvinis, gūdų sovietmetį primenantis, LRT dirbančių žurnalistų laiškas, kuris teigia, kad LRT klestėte klesti nuomonių įvairovė. Po tokių įvykių save ir savo amatą gerbiantis žurnalistai turėtų mušti pavojaus varpais, o ne abejingai tylėti. Deja, balsą pakėlė tik keletas, tarp kurių Mykolas Drunga, Rūta Grinevičiūtė, Virgis Valentinavičius, Romas Sakadolskis…

Ir ši tyla nuteikia nekaip. Ji atskleidžia, kad šioje bendruomenėje vadovaujamasi ne meile laisvam žodžiui ir „plunksnos brolių“ solidarumu, bet konformizmu, simpatijomis ir antipatijomis, savos „chebros“ principais, o tai prilygsta žodžio laisvės išdavystei.

Edwardas Lucas savo knygoje „Naujas šaltasis karas“ teigia: „Kai nepriklausomi balsai nutyla, oficialus požiūris ima dominuoti dar labiau.“ Tai pritaikius mūsų realijoms reiškia, kad nacionalinis radijas ir televizija tampa ne visuomeniniu, bet valstybiniu (gal „valstybininkų“?) transliuotoju. Nieko nuostabaus, juk artėja dveji rinkimai, o iš pirčių ir VIP ložių šalį valdančiai klikai, jei nori išlaikyti galios svertus, mirštant reikia koncentruoti jėgas, kurių viena smogiamųjų yra televizija. Tik kažko nejauku, kad tai Sausio 13-ąją apginta LRT, kuri buvo mūsų Laisvės simboliu.

Susiję įrašai:

Share

Facebook komentarai: