KIENO NEGALIA DIDŽIAUSIA: VIRGINIJAUS, “LIETUVOS TALENTŲ” AR LIETUVOS ŽMONIŲ?

Šou “Lietuvos talentai” antrasis pusfinalis tapo šalies gyventojų požiūrio į negalę lakmuso popierėliu. Ir jis yra dvilypis.

Kaip žinome vakar publika, tikrai pelnytai ir didele persvara, pirmą vietą atidavė Pauliui Šinkūnui. Na, o antro kelialapio likimą teisėjams teko lemti renkantis tarp šokėjų dueto I.L.I Crew ir Virginijaus Rudžio. Jau buvau rašęs, kad esu įsitikinęs, jog šis žmogus turi psichinę negalią, o leidimas jam tokiu būdu dalyvauti šiame konkurse yra šou organizatorių cinizmas. Vakarykštis Virginijaus pasirodymas tai patvirtino (užuominomis ir teisėjai prisipažino): lakstančios akys, neadekvačios reakcijos, košmarišką sapną priminęs numeris, kuris atrodė tiesiog graudžiai:

Nepaisant visko, Virginijus gavo 2675 balsus. Lietuviai taip nusprendė pasityčioti iš psichinės negalios. Ta proga prisiminiau žinomo negalios tyrimų specialisto, prof. Jono Ruškaus žodžius pasakytus apie Minedą, kurie puikiai tinka Virginijaus atveju:

Lietuva žengė žingsnį atgal į viduramžius, kai negalių turintys asmenys cirke linksmindavo žmones, ar net atgal į tarybinę autoritarinę santvarką, kai veikė groteskiški liliputų cirkai. Tai nereiškia, kad neįgalieji neturi teisės į meninę saviraišką. Priešingai, neįgalieji gali ir turi sėkmingai dalyvauti visuomenės gyvenime. Tačiau tas dalyvavimas yra sėkmingas tada, kai pripažįstamos savitos negalių turinčių asmenų saviraiškos galimybės, o ne tada, kai neįgalieji spraudžiami į normos ribas. Minedas yra įbrukamas į popšou sceną ir paverčiamas cirko artistu, taip jis negali būti kūrybinės saviraiškos subjektas.

Kiti pretendentai I.L.I Crew, parodė puikų neįgaliųjų integracijos į subkultūrą pavyzdį. Tačiau, nors Viktoras yra stiprus ir valingas vaikinas, nemanau, kad šis šokis buvo itin kokybiškas:

Taip publika pagerbė drąsų vaikiną, bet, ar šis žavėjimasis nemaskuoja savotiško pataikavimo, minios noro žūtbūt užkelti ant pjedestalo neįgalų žmogų, nors kitu atveju, iš kitokios negalios formos juokiamasi? Čia reikėtų gilesnės analizės. Tačiau po konkurso transliacijos likau nesupratęs, kieno negalia didžiausia: Virginijaus Rudžio, konkurso organizatorių ar Lietuvos žmonių?

Susiję įrašai:

Share

Facebook komentarai: