“JUODOJI GULBĖ”:PAŽVELGTI Į MŪSŲ PRIGIMTIES GELMES

Lietuvos kino teatruose jau kelios dienos rodoma “Juodoji gulbė” (“Black Swan”). Filmas pasakoja apie Niną – jauną ir talentingą baleriną, visiškai atidavusią save baletui. Teatre baletmeisteris Thomas Leroy kuria naują “Gulbių ežero” versiją. Pagrindinio vaidmens atlikėja keičiama jaunesne ir talentingesne.

Tokia būtų trumpa filmo fabula, kurios toliau neplėtosiu, nes nemėgstu, kai atimamas siužeto sekimo malonumas. Tačiau neapsigaukime manydami, kad tai filmas apie baletą. Režisieriui Darren Aronofsky pavyko sukurti itin daugiasluoksnį kūrinį, kuris skverbiasi į mūsų psichologines gelmes, žmogiškosios prigimties dvilypumą. Pagaliau bandoma prisiliesti prie menininko dramos, kai ant meno altoriaus turi būti paaukota viskas. Manau, kad su vienomis užduotimis režisierius susidorojo puikiai, su kitomis – pusėtinai.

Filme puikiai atskleidžiama kaip meno kūrinys atveda filmo heroję į akistatą su savimi. Ji turi atrasti visą savo prigimties gamą, ne tik šviesią, bet ir tamsią jos pusę, susidurti su savo demonais ir šešėliu, sutikti, kad esi be tapatybės ribų, pereiti iš mergaitės į moters būseną.

Visi šie išbandymai užgriūva trapius Ninos pečius. Taip pat ir didysis žmogaus gundymas – troškimas būti tobulu. Šis troškimas yra nepakeliamas. Jis virsta egzistencine kančia, neklusnaus kūno baudimu, laisvės ilgesiu. Šiuo požiūriu Nina personifikuoja kiekvieną mūsų, kurie patiriame perfekcionizmo slėgį.

Režisieriui pavyko atskleisti šias kolizijas ir iššūkius, ypač – emocinį jų svorį. To jis nebūtų padaręs be puikios Natalie Portman vaidybos. Ko gero, Ninos vaidmuo yra geriausias darbas šios aktorės karjeroje.

Tačiau yra filme ir spragų. Stereotipinės išgąsčio vietos, gana “nutrintas” kenčiančio menininko įvaizdis, o feministės gali piktintis mazochistiniu moters paveikslu, kuris periodiškai kartojasi kino režisierių darbuose. Nepaisant visko, “Juodoji gulbė” yra vykęs bandymas trinti ribas tarp komercinio ir arthouse kino.

PASTABOS:

Tikrai verta jūsų laiko;

Filmas gali nepatikti vyriškai auditorijai;

Filmas labai emocionalus;

Net jei nepatiks turėsite apie ką mąstyti.

Susiję įrašai:

Share

Facebook komentarai: