„Kas mums būtų iš Kristaus gimimo, jeigu nebūtų buvę Atpirkimo“, – sakoma viename iš liturgijos tekstų. Kelionė nuo kryžiaus iki prisikėlimo – tai laukia kiekvieno krikščionio, tai – kiekvieno tikinčiojo kelias. Todėl šv. Velykos yra išskirtinės kiekvienam tikinčiajam“, – sako Palangoje gyvenantis publicistas, vertėjas, apžvalgininkas Tomas Viluckas. Tuo neabejoja ir kiti „Vakarinės Palangos“ kalbinti pašnekovai.
Šventė parodo žmogaus kelionę
T. Vilucko teigimu, Velykos yra pati svarbiausia krikščioniška šventė, tai pabrėžia ir krikščioniškoji tradicija. „Man asmeniškai ši šventė parodo žmogaus kelionę per gyvenimą. Visi mūsų iššūkiai neturi pesimistinės pabaigos, nes už bet kurio išbandymo, skausmo driekiasi kiti akiračiai – Prisikėlimas, naujos erdvės. Žinome, kad žmogaus gyvenimas neapsiriboja skausmu ir kančia“.
O kaip pats laikraščio pašnekovas pasitinka šv. Velykas? Publicistas neslėpė, jog jam pagrindinis dalykas prieš šią pavasario šventę – Didysis Tridienis: ketvirtadienis, penktadienis ir šeštadienis: „Tomis dienomis gilinuosi į teologinę dalį – apmąstau Šventojo Rašto bei kitus tekstus, kurie padeda įeiti į dieviškus slėpinius, dalyvauju liturgijoje“.
Užsiminus apie išskirtines, į atmintį įstrigusias Velykas, T. Viluckas prisiminė švęstas prieš dvejus metus, kai kartu su žmona Tridienį praleido Kaišiadorių rajono Paparčių kaime pas šv. Betliejaus seseris. „Ten įspūdinga atmosfera – kasdienės giesmės, labai graži, turtinga liturgija. Velyknakčio pamaldos truko penkias valandas, po jų – agapė – bendros vaišės. Kažką išskirtinio, apie ką skaitai Biblijoje, gali ten patirti su visomis detalėmis“, – pasakoja pašnekovas.
Palangiškiams ir kitų parapijų gyventojams publicistas linki, kad šios šv. Velykos būtų tikros Prisikėlimo dienos, kad kiekvienas prisikeltų iš savo abejonių, nevilties, kad širdyje nebeliktų baimės, vienatvės pėdsakų, įvyktų gilus širdies perkeitimas.
Lūkesčiai dėl popiežiaus
Palangiškė Aldona Šeduikienė sakė, kad jai, katalikei, ši data yra Kristaus prisikėlimo šventė. „Aš tikiu jo žmogiškumu, jo dievišku buvimu, tikiu ir jo prisikėlimu. Kaip sako apaštalas Paulius pirmajame laiške korintiečiams: „Jei Kristus nebūtų prikeltas, tai tuščias būtų mūsų tikėjimas“, – priminė pedagogė.
Kuo išskirtinės jos Velykos? Pasak moters, tai didelė šeimos šventė. Prie stalo susėda apie 20 artimųjų – suvažiuoja vaikai su anūkais, dar gyva jos ilgaamžė mamytė, kuriai netrukus sukaks 105 metai.
A. Šeduikienė prisipažino šv. Velykas pasitinkanti su itin dideliais lūkesčiais, siejamais su naujojo popiežiaus Pranciškaus atėjimu, kurio išrinkimas pateikė daug staigmenų. „Per šį Ganytoją Dievas išliejo savo malonę ne tik krikščionims, bet ir visam pasauliui. Tūkstančiai suaugusiųjų rengiasi per šias Velykas krikštytis – Prancūzijoje net 5 tūkstančiai, Honkongo arkivyskupijoje apie 3 tūkstančius. Tai rodo krikščionių gausėjimo bangą, nes Pranciškaus pavyzdys stipriai įkvepia, veda. Pasaulis tikėjosi jauno, intelektualaus, perprantančio Vatikano kurijos vidaus gyvenimą, o atėjo tas, kurio niekas nesitikėjo – mažutėlių, vargšų užtarėjas“, – džiaugėsi palangiškė.
Svarbu dvasiškai apsivalyti
Menininkė Dangirutė Maleckienė prisipažino, jog jai svarbus ir Tridienis – pasirengimas didžiajai šventei. „Iš šiandien, Didįjį penktadienį, abu su vyru pasninkaujame“, – prasitarė moteris.
Šiemetis Kristaus prisikėlimas jai ypač malonus dėl išrinktojo pranciškoniškosios dvasios popiežiaus. „Dievas duoda šansą pasauliui grįžti į dvasingumo, artimo ir kūrinijos meilės, pasiaukojimo kelią“, – mano palangiškė.
Pašnekovė tvirtino, kad kiekvienos šv. Velykos išskirtinės, nepakartojamos, tačiau bėgant metams pastebinti, jog šiek tiek keičiasi jos požiūris į šią datą. „Kai artėja išėjimas, man tai yra dvasinė šventė, kartu ir mūsų prisikėlimas. Jei netikėčiau, negalėčiau ištverti nė vienos dienos. Žinoma, svarbios yra tradicijos, pavyzdžiui, tam tikrų valgių ruošimas, bet dar svarbiau dvasiškai apsivalyti, kad atsinaujinę susitiktume su Aukščiausiuoju“, – pasidalijo mintimis D. Maleckienė.
Dalia Šimkutė. “Vakarinė Palanga”
Susiję įrašai:
- LAUKTI PRISIKĖLIMO ŽENKLŲ
- JĖZUS KRISTUS ANT KRYŽIAUS PRISIMINĖ KIEKVIENO MŪSŲ VARDĄ
- KŪNAS
- NŪDIENOS LIETUVIO POMIRTINIS PASAULĖVAIZDIS: KAIP PRISIKELSIME?
- KNYGA “POPIEŽIAUS PRANCIŠKAUS TILTAI” (AUDIO)