
Stovėdami ant naujų metų slenksčio nevalingai savo žvilgsnius kreipiame į ateitį. Pagal Lietuvos ir Didžiosios Britanijos rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ apklausos rezultatus tik kiek daugiau nei dešimtadalis (13 proc.) suaugusių šalies gyventojų mano, kad 2012 metai bus geresni mūsų kraštui, o keturi iš dešimties tikisi tokių pat kaip ir 2011-ieji. 39 proc. žmonių prognozuoja, kad 2012 metai bus blogesni Lietuvai nei besibaigiantieji. Spėliodami, ką jie žada, negalime palikti nuošalyje veiksmo mūsų politinėje scenoje. Tad ko galime laukti 2012-aisiais iš politinių procesų valstybėje?
Ypatingas naujų metų požymis – tai bus Seimo rinkimų metai. Ši aplinkybė suteiks papildomą atspalvį visam politiniam vyksmui. Partijos pabrėš savo išskirtinumą, politikai demonstruos susirūpinimą socialinėmis žmonių problemomis, bus siekiama sukompromituoti politinius priešininkus. Viskas sena kaip Žemė. Vienintelė galima naujovė – leidimas piliečiams balsuoti internetu, kuri būtų patraukli jaunimui ir emigrantams.
Naujasis politinių partijų rėmimo įstatymas, partijas faktiškai pavertęs biudžetinėmis įstaigomis, turės įtakos ir būsimai rinkimų kampanijai. Ko gero, Lietuvos laukia nykiausias, nuobodžiausias ir pilkiausias rinkimų vajus per visą jos istoriją. Teisiniai ribojimai privers partijas ieškoti išeičių, viena kurių – aktyvinti agitaciją internete. Juk jau dabar socialiniuose tinkluose pastebimas kai kurių politikų veiklumas bendraujant su rinkėjais, o tai yra aiškus požymis, kad ieškoma naujų rinkėjų viliojimo būdų.
Neverta tikėtis, kad pašalinus partijų rėmėjus ūmai išvysime idėjų ir strategijų sankirtas. Dabartinė opozicija tam paprasčiausiai nepajėgi, nes per visą trejų metų laikotarpį jokių ypatingų receptų, kurie ne tik išjudintų valdančiųjų pozicijas, bet ir taptų proveržiu valstybei, taip ir nepateikė. Todėl vėl girdėsime iki kaulų smegenų žinomą kritiką, ypač kai socialinė politika buvo silpniausia valdančiųjų vieta.
Nors pagal apklausas opozicinės partijos ir turi pranašumą prieš valdančiąsias, tačiau Lietuvai amžinas klausimas – konservatoriai ar socialdemokratai – bus aktualus ir 2012-aisiais. Abi partijos turi savo pastovų bei ištikimą elektoratą, kuris jas palaikys nepaisydamas jų sėkmių ir nesėkmių. Tad pergalės dėl valdžios veiksnys bus „satelitinių“ partijų – Liberalų sąjūdžio ir Darbo partijos pasirodymas rinkimuose. Tai ir nusvers jėgų balansą vienos ar kitos pusės naudai.
Tiesa, negalima atmesti ir „juodojo arkliuko“ dėsnio, kuris vis pasireikšdavo ankstesniuose rinkimuose. Kalbama apie naujus darinius, kurie būdavo sukuriami patenkinti tam tikrų asmenybių žūtbūtiniam tikslui pasiekti valdžią. Jų pasirodymas smarkiai pakeisdavo krašto politinį peizažą. Taip buvo 2000-aisiais, iškilus Naujajai sąjungai, 2004-aisiais, atsiradus Darbo partijai, 2008-aisiais – Tautos prisikėlimo partijai. Jei „Vilniaus energijai“ savo kainų įtampa nepavyks išlydyti Artūro Zuoko politinės karjeros, tuo dariniu ateinančiuose rinkimuose taps jo vadovaujamas „Taip“ judėjimas, kurio palankumas turėtų nulemti, į kokias rankas – konservatorių ar socialdemokratų – pereis valdančiosios koalicijos formavimas.
Ateinantys metai turėtų būti sugrįžimų metais. Ko gero, didžiojoje šalies politinėje scenoje vėl išvysime Rolando Pakso ir Artūro Paulausko figūras. Tiesa, čia slypi nemenka intriga. „Tvarkos ir teisingumo“ bei Darbo partijos šiuo metu kartu darbuojasi opozicijoje. Žinoma, kad R.Paksas ir A.Paulauskas yra nesutaikomi politiniai priešininkai, tad sunkiai įsivaizduojama, kad būsimajame parlamente jie galėtų drauge darbuotis koalicijoje, o tai reikš – R.Pakso „korta“ vėl bus rimtas koziris politiniame lošime.
Vadinasi, lietuvių atsargumas ir pesimizmas yra gerai pamatuotas. Juk artėjantys metai politikoje bus gana inertiški, įtempti ir pažymėti kautynėmis dėl valdžios, o tai valstybės gyvenimui šalia ekonominių sunkumų bus tik papildomi išbandymai.
Susiję įrašai:
- KAIP OŽIUKAS BALSUS SKAIČIAVO
- A. PAULAUSKAS TIK PADĖTŲ D. GRYBAUSKAITEI VĖL TAPTI PREZIDENTE
- POLITIKOS APŽVALGININKAS TOMAS VILUCKAS: MASIŲ SUKILIMAS
- POLITINEI SISTEMAI REIKIA NAUJOS PRADŽIOS
- VILKAI OPOZICIJOS KAILYJE (uncensored version)