Geras lošėjas visada turi atsarginį ėjimą, skaičių ar kortą, kurią išmeta svarbią žaidimo akimirką. Stebint Lietuvos valstybės saugumo departamento (VSD) veiklą susidaro įspūdis, kad šiai įstaigai tokia korta yra tapę čečėnai ir islamas.
Pradžioje prisiminkime 2007-ųjų spalį. Šalyje įsiplieskia vadinamasis VSD skandalas. Staiga LNK „Žinios“ praneša, kad krašto specialiosios tarnybos įtaria, jog Lietuvos mečetėse gali glaustis islamiškieji ekstremistai, ir atlieka tyrimą. Pateikiama versija, kad islamą skleidžiantis misionieriškas judėjimas „Tablighi Jamaat“ tampa priedanga verbuoti teroristus, siųsti juos į stovyklas.
Tuomet islamo analitikas Egdūnas Račius stebėjosi, ką Lietuvoje gali veikti teroristai, nes, pavyzdžiui, penktadieniais į Kauno mečetę susirenka iki 40 žmonių, ir tie patys vyresnio amžiaus. Papildomo atspalvio istorijai suteikė ta aplinkybė, kad „Tablighi Jamaat“ yra respektabili apolitinė organizacija, kuri vien JAV turi 50 tūkst. sekėjų. Ją teroristine paskelbė Rusijos Aukščiausiasis Teismas, Kirgizijos ir Tadžikijos režimai. Netrukus VSD pranešė apie žvalgybinę antiteroristinę operaciją, per kurią VSD, bendradarbiaudamas su Lietuvos muitinės kriminaline tarnyba, Estijos ir kitų Europos Sąjungos (ES) šalių specialiosiomis tarnybomis, užkirto nelegalaus ginklų gabenimo kanalus į Lietuvą ir kitas Europos valstybes. Raporte „Tablighi Jamaat“ nebeminima.
Dabar atgaivinkime atmintyje kitą istoriją. Po metų (vėl spalį) Kauno centre VSD įvykdė dar vieną triukšmingą operaciją – už grasinimus nužudyti, turto prievartavimą ir sukčiavimą sulaikė čečėnus Maliką ir Khadizhat Gatajevus, kurie 1997 metais Grozne įsteigė nepelno organizaciją „Gimtoji šeima“, rūpinosi tėvų netekusiais čečėnų vaikais. Neatlaikę Rusijos valdžios spaudimo Gatajevai atvyko į Lietuvą ir atsivežė ne tik savo vaikus, bet ir apie dešimt globojamų našlaičių. Matyt, tikėjosi, kad čia galės ramiai užsiimti savo veikla. Deja, VSD taip nemanė.
Ši VSD operacija bet kuriam piliečiui turėjo sukelti nuostabą: nuo kada tokios veikos yra vertos VSD dėmesio? Gatajevai, pabėgę nuo persekiojimo į Suomiją, skelbia, kad 2008-ųjų rugsėjį Lietuvos VSD bandė verbuoti šeimos galvą, tačiau M.Gatajevas atsisakė. Paskui VSD pareigūnas Donatas Š. galbūt suvedžiojo Gatajevų augintinę, kuri slapta rinko įkalčius prieš savo globėjus. Neseniai ji netekėjusi susilaukė vaiko. Taip panaudoti patys juodžiausi saugumiečių metodai siekiant savų tikslų. Prieš Gatajevus buvo nukreiptas jų religinis ir kultūrinis suvokimas apie santykius šeimoje.
Prieš savaitę išgirdome apie naują VSD akciją – sprogimo Maskvos metro išvakarėse Vilniaus oro uoste buvo sulaikyta 20-metė klaipėdietė Eglė Kusaitė, kuri esą turėjo duomenų apie sprogdinimo mechanizmus, jų naudojimą, Maskvos metro schemų. Trečiadienį „Lietuvos žinios“ pranešė, kad E.Kusaitė dar nuo 2009 metų spalio 24-osios laikoma Vilniaus Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime. Tai per tiesioginį Baltijos televizijos eterį patvirtino laikinasis generalinis prokuroras Raimondas Petrauskas. Kitaip tariant, klaipėdietė fiziškai negalėjo būti sulaikyta sprogimo Maskvos metro išvakarėse, nes jau sėdėjo Lukiškėse. Merginos, kuri itin domėjosi islamu, glaudžiai bendravo su čečėnais, artimieji tvirtina, kad ji buvo „prižiūrima“ VSD. Istorija apie „šachidę“ lietuvę plačiai nuskambėjo Rusijos žiniasklaidoje.
Ši ir kitos istorijos pasižymi keliais niuansais. Visų pirma žemiausiu būdu eskaluojama islamo tema. Tai lengva, nes niekas labiau dabartiniam žmogui nekelia nemalonesnių asociacijų kaip žodžių derinys „islamiškieji teroristai“. Žinoma, po visų teroristinių išpuolių islamas lieka po didinamuoju stiklu, šiai religinei sistemai artimiausiu metu neįmanoma išvengti išskirtinio dėmesio, nes terorizmas stipriai susietas su religinėmis ir kultūrinėmis problemomis. Tačiau tapatinti islamą su terorizmu – klaidinga.
Būtent tokiomis baimėmis ir manipuliuoja VSD.
Visose trijose bylose pastebimas ir rusiškas pėdsakas. „Tablighi Jamaat“ ar Gatajevai yra rusų saugumiečių akiratyje, o „Lietuvos ryte“ aprašyta E.Kusaitės „sulaikymo operacija“ pristatyta kaip „bendra Rusijos ir Lietuvos specialiųjų tarnybų kovos su terorizmu operacija“. Ar tai reiškia mielus ir draugiškus abiejų šalių slaptųjų tarnybų santykius? Nerimą kelia tai, kad pastaroji antičečėniška akcija vyko jau dirbant naujam VSD vadovui. Ar ir jis perims savo pirmtakų „geriausias tradicijas“?
Susiję įrašai:
- VSD VORATINKLYJE?
- LIETUVA VIS DĖL TO BENDRADARBIAUJA SU RUSIJOS SLAPTOSIOMIS TARNYBOMIS (DOKUMENTAI)
- KĄ REIKĖTŲ PRIMINTI PROKURORAMS
- STAČIATIKIAI PRIE IR PO ALEKSIJAUS II
- LIETUVA 2009-AISIAIS