ATSARGIAI, ŽALIAAKĖ RŪTA!

Žaliaakė Rūta visada turės paruošusi porciją dirgiklių

Parlamentaras, valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijai priklausantis Saulius Stoma atsidūrė itin keblioje padėtyje, pramoginei televizijos laidai parodžius slapta filmuotą medžiagą. Iš jos leidžiama suprasti, kad jaunai merginai, su kuria susipažino internete, Seimo narys žada savo padėjėjos darbą, jei prieš tai ši nuvažiuotų su juo į Palangą savaitgaliui.

S.Stomos elgesį pasmerkė TS-LKD kolegos, vertins Seimo etikos sargai, juo jau suskubo piktintis nuolatinis “KK2” konsultantas, parlamento Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Algimantas Salamakinas, interneto portalų antraštės mirga nuo teiginių, kad parlamentaras tikrai Žaliaakei Rūtai siūlė darbą už seksą. Negana to, pranešta, jog politikas, galimas dalykas, siūlė kyšį laidos prodiuseriui, kad šis nerodytų reportažo.

Pats Seimo narys perėjo į kontrpuolimą, paprašęs Generalinės prokuratūros pradėti tyrimą dėl įstatymams prieštaraujančių televizijos laidos kūrėjų veiksmų. Atrodo, kad nemažai metų dirbęs žiniasklaidoje politikas pasiryžęs eiti iki galo aiškinantis tiesą šioje istorijoje. Tikėkimės, kad ji paaiškės.

Beje, istorija, nors ir banali, bet kelianti daug svarbių klausimų. Ne veltui jos pagrindinis herojus S.Stoma prabilo, kad visuomenės interesas reikalauja sužinoti, kaip viskas yra iš tiesų šioje kebeknėje. Tiesa, nors yra tik televizijos laida, visi jau tvirtai žino, kad parlamentaras siūlė nedorus mainus.

Ko šioje istorijoje tikrai nėra – etikos. Prieš Seimo narį buvo panaudotas senas kaip žmonija metodas – gundymas. Net Biblijos Samsonas prieš jį neatsilaikė, o ką kalbėti apie Stomą, vienišą vyriškį? Tik išdrįskime paklausti, ar gundymas įeina į žurnalistinio (jei “bulvarą” galima apskritai vadinti žurnalistika) darbo taisykles?

Pažvelkime, ką šiuo klausimu sako žurnalistų konstitucija – Žurnalistų etikos kodeksas, priimtas visuotiniame žurnalistų ir leidėjų susirinkime 2005 metais. “Informacija turi būti renkama ir skelbiama tik etiškais ir teisėtais būdais”; “Prašydamas informacijos, žurnalistas turi prisistatyti savo pavarde, nurodyti redakciją ir pareigas, įspėti žmogų, kad jo žodžiai gali būti viešai paskelbti visuomenės informavimo priemonėse (8 ir 9 straipsniai)”, – skelbiama jame.

Gal tik neseniai kibusi į žurnalistinį darbą psichologė nieko nėra girdėjusi apie jį, bet jos bosai, TV kanalo vadovai ir ją pasamdęs prodiuseris, turėjo įspėti savo nepatyrusią pavaldinę apie tokio kodekso egzistavimą.

Apie kokią žurnalistinę etiką įmanoma kalbėti, jei Žaliaakė Rūta nesilaikė net socialinio tinklo “Facebook” taisyklių, sukurdama netikrą (“fake”) profilį. Kaip pažymi tinklaraščio “Komunikacija Facebook” autoriai, “Facebook” bendruomenėje smerktina, kai šių taisyklių nesilaiko paprasti vartotojai, o ką kalbėti apie žiniasklaidos atstovus, kurie kaip tik visuomenei turėtų rodyti pavyzdį.

Pavyzdys paprastas – tikslas (žūtbūt sukompromituoti seimūną) pateisina priemones. Jei ką nors norite paversti nieku, naudokitės viskuo: silpnybėmis, nuoširdumu, seksualumu, pasitikėjimu ir kita. Stebina, kad visas šis balaganas vadinamas skambiai – žurnalistiniu tyrimu.

Tačiau tokie “tyrimai” būtų niekiniai, jei neegzistuotų jiems palanki dirva – auditorijos smalsumas. Prisiminkime, “žurnalistai” ieškojo Viktoro Uspaskicho meilužės, tyrė, kur vaikšto melstis Dainius Kreivys, su kuo tenisą žaidžia Gediminas Kirkilas ir Rolandas Paksas, paskui kokią merginą laksto Andrius Šedžius, kodėl Dalią Teišerskytę paliko vyras, kaip siuntoje atrodo Kazimieros Prunskienės kunigaikštienės kryžius ir t. t. Visi šie menkaverčiai “skandalai” yra paprasčiausias visuomenės dirginimas, kuriam ji mielai pasiduoda.

Tačiau šios “įdomios” istorijos tik maskuoja gilesnes mūsų politinio ir visuomeninio gyvenimo žaizdas – blogą ekonominę padėtį, emigracijos epidemiją, užvaldytą energetiką, krintančią demografinę kreivę, iškrypusią teisinę sistemą. Jas sprendžiant pilietinis aktyvumas menkas, užtat į paviršių iškilus skandalui kompiuterių klaviatūros įkaista rašant komentarus internete. Tai visuomet patogu tiems, kurių rankose galai į tikrąsias, o ne menamas problemas.

Kol taip bus, Žaliaakė Rūta visada turės paruošusi porciją dirgiklių.

Susiję įrašai:

Share

Facebook komentarai: