ANDRIAUS KUBILIAUS DŽOKERIS

A. Kubilius bando vienu ėjimu laimėti sudėtingą politinio žaidimo partiją.

Nominuodamas į Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininko postą Gabrielių Landsbergį, ilgametis konservatorių vedlys Andrius Kubilius bando vienu ėjimu laimėti didelę ir sudėtingą politinio žaidimo partiją.

Galima jį pravardžiuoti laborantu, keikti susirietus jo premjeravimą, laikyti nejautriu socialiai pažeidžiamiems visuomenės sluoksniams, bet jam neatimsi gebėjimo priimti sprendimus, kurie A. Kubiliui leidžia likti įtakinga figūra šalies politikos lauke virš dvidešimties metų.

G. Landsbergis TS – LKD pirmininko poste būtų dar viena didelė A. Kubiliaus pergalė.

Pirmiausia šis sprendimas jau dabar su kaupo atsipirko. TS – LKD pirmininko rinkimai šiuo metu yra šalies politinio gyvenimo dėmesio centre, o viešųjų ryšių prasme partijai nieko geriau būti negali.

TS – LKD veikėjai viešai diskutuoja apie G. Landsbergio nominaciją, kitų kandidatų privalumus ir trūkumus, ideologines kryptis. Todėl net patys aršiausi TS-LKD kritikai turėtų sutikti, kad TS-LKD pirmininko rinkimai yra tarsi vėjo gūsis karštą dieną partinei demokratijai.

Tačiau A. Kubiliaus strategija nėra tik paleisti vėją.

Jokia standartinė europinė politinė partija nėra vieno asmens darinys. Šiuolaikinės partijos yra valdomos kolektyviškai. Vieša paslaptis, kad dabartinė TS-LKD yra valdoma A. Kubiliaus – R. Juknevičienės – J. Razmos triumvirato.

Manyti, kad jaunas partijos lyderis apsieis be kitų paramos – naivu. Jam reikės pagalbos jau vien todėl, kad jaunoji Landsbergių atžala neturi jokių partinės vadybos įgūdžių.

Tad triumviratas taptų jam būtent tokia atrama. Taip triumviratas išlaikytų tam tikrus valdžios svertus savo rankose dar ketverius metus, kol bus eurorinkimų būdu eksportuotas į Briuselį.

Būtent tuo metu šalies politinis gyvenimas patirs svarbų lūžį – baigsis Dalios Grybauskaitės prezidentavimas.

Jei iki to laiko TS-LKD neturės stipraus lyderio, tuomet iš konservatorių, liberalų ir technokratų suręsta D. Grybauskaitės koalicija, turėtų Plieninę magnoliją pasodinti į premjero kėdę. Juk 2020 – aisiais dabartinei prezidentei bus 64 metai – amžius, kuris puikiai leistų tęsti D. Grybauskaitės viešpatavimą šalyje.

Tačiau tokia įvykių eiga reikštų lietuviškojo konservatyvizmo saulėlydį. Kam įdomi partija sugebanti daugiau nei dešimtmetį tik linksėti į vienos personos taktą?

Kaip niekas kitas A. Kubilius supranta, kad joks visuomenei gerai žinomas TS-LKD veikėjas nėra pajėgus mesti iššūkio D. Grybauskaitei. Todėl partijai reikia džokerio.

Šiuo džokeriu pasirinkdamas G. Landsbergį A. Kubilius smarkiai rizikuoja.

Beje, traukti džokerius iš rankovės yra A. Kubiliaus politikos skiriamasis bruožas. Pakanka prisiminti P. Auštrevičių, A. Šemetą, I. Šimonytę, D. Kreivį ar M. Majauską. Beje, šie pasirinkimai neatnešė ilgalaikės naudos konservatoriams, tad nėra jokios garantijos, kad istorija vėl nepasikartos.

Ši nominacija yra kebli ne dėl kandidato pavardės (pasaulis žino bushus, kenedy, le penus), bet dėl iššūkių, kurie kyla A. Kubiliaus favoritui.

Yra nemažų abejonių, ar G. Landsbergio figūra sutelks partiečius. Akivaizdu, kad priklausomybė garsiai giminei yra privalumas Tėvynės sąjungoje (Saudargai, Kupčinskai), tačiau jaunas amžius tik kels konkurenciją partijos viršūnėse, kuri gali virsti išcentrine jėga.

Partijos vedliui būtinas autoritetas, kurio per pusantrų metų, praleistų partijoje, jaunasis Landsbergis paprasčiausiai negalėjo įgyti.

Kita su G. Landsbergiu siejama rizika – jo ideologinė tapatybė. Kaip taikliai pastebėjo vertindamas pagrindinio kandidato programą, vienas jo konkurentų Mantas Adomėnas: „Programoje daugybė gerų dalykų – bet viskas lygiai gerai tinka bet kuriai normaliai europietiškai partijai.“

Jaunasis Landsbergis propaguoja partinę demokratija nuo apačios į viršų, net siūlo diegti Lietuvoje vis marinamą pirminių rinkimų idėją, tačiau jo ideologinės pažiūros lieka neaiškios.

Vis dėlto tiek A. Kubilius, tiek G. Landsbergis gerai žino, kad ideologiniai klausimai eiliniams partiečiams nėra labai suprantami, jiems svarbiausia – partijos veidas.

Šioje vietoje G. Landsbergio galimybės – milžiniškos.

Ar jų pakaks per artimiausią penkmetį tapti ne tik partijos, bet ir Lietuvos politiniu veidu, net neleisti D. Grybauskaitei tęsti šalies politinės erdvės uzurpacijos?

A. Kubilius statydamas ant G. Landsbergio kortos tiki ilgalaike savo džokerio sėkme. Pasiteisinusi rizika jam leistų išeiti iš Lietuvos politinės arenos nugalėtoju.

 

 

 

Susiję įrašai:

Share

Facebook komentarai: