“VEIDAS” – NEONACIZMO TRIBŪNA
Matyti tikrovę kitaip

“VEIDAS” – NEONACIZMO TRIBŪNA

Kur link suka "Veidas"?

Tik šiandien netikėtai aptikau „Veido“ publikaciją „Niurnbergo karo nusikaltimų tribunolas – didžiausias juridinis farsas istorijoje”. Jos autorius Petras Stankeras. “Paguglinus” paaiškėjo, kad jis nėra profesionalus žurnalistas, bet kiek supratau istorikas, Vidaus reikalų mnisterijos vyresnysis specialistas.

Šiaip publikacija pribloškė. Joje puikavosi tokio pobūdžio teiginiai (paryškinta – mano):

“Kaltintojai ieškojo tiktai inkriminuojančių dokumentų ir naudojo juos tendencingai. Jie sąmoningai slėpė nuo gynybos dokumentus, liudijančius teisiamųjų nekaltumą. Vokietijos lyderius kaltino “nusikaltimais” pagal įstatymus, kurie buvo sukurpti po tų nusikaltimų padarymo.

Jie (naciai -T.V) nežinoję, kas vyksta (taip teigė kaltinamieji-T.V). Tačiau teismas nepatikėjo, kad Vokietijos lyderiai galėjo nežinoti apie beveik 200 koncentracijos stovyklų ir milijonų žmonių žudynes Rytų Europoje; Jie teisūs, nes nugalėtojai taip pat vykdė karo nusikaltimus.

Tikriausiai niekas taip ryškiai necharakterizuoja aiškiai neteisingo teisminio tyrimo Niurnberge, kaip elgesys su buvusiu A.Hitlerio pavaduotoju R.Hessu. Jį nuteisė iki gyvos galvos, nors jis buvo vienintelis iš Antrajame pasauliniame kare dalyvavusių valstybių vadovų, kuris rizikavo gyvybe, imdamasis pavojingo, bet nevaisingo mėginimo sutaikyti abi kariaujančias puses. Jis atvyko į Angliją 1941 m. pavasarį kaip taikos pasiuntinys. Teismo metu nebuvo įrodytas nė vienas jam inkriminuotas nusikaltimas.

Svarbu ir tai, kad Niurnbergo procese teisinį pagrindą įgavo legenda apie 6 mln. neva nužudytų žydų, nors iš tiesų teismas neturėjo ne vieno A.Hitlerio pasirašyto dokumento apie žydų naikinimą (šio dokumento, jeigu jis egzistavo, iki šių dienų niekas nerado, nors pažadėta net milijono dolerių premija).”

Nesu istorikas ar teisininkas ir nesiimu spręsti tam tikrų straipsnyje pasirodžiusių niuansų, tačiau kaip humanitaras, žiniasklaidininkas ir pilietis negaliu apeiti tylomis šių dalykų.

Straipsnyje akivaizdžiai neigiamas Holokaustas, užjaučiami naciai. Atvirai sakau – nesistebiu, kad jo autorius istorikas. Prieš dešimtmetį VU studijavęs istoriją bičiulis sakė, kad tarp jo kolegų pilna “murzininkų”. Vaisiai pradeda matytis dabar.

Nesuprantu kur žiūri “Veido” redaktoriai. Prieš keletą metų teko bendradarbiauti su “Veidu”, tai pamenu susilaukiau skambučio iš redakcijos dėl to, kad ne ta tvarka sudėliojau sakinius. Vadinasi dirbama kruopščiai, o ši publikacija buvo paskelbta sąmoningai.

Kodėl tyli žurnalistų bendruomenė? Jos pirmininkas su įkarščiu persekioja vienus kolegas,o kitus – gina, bet jo tinklaraštyje neradau jokios užuominos apie “Veido” šlykštynę. Nors nuo publikacijos praėjo gera savaitė, bet reagavo tik Artūras Račas (šiandien) ir Daiva Repečkaitė. Pavyzdžiui, kur Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisija (LŽLEK)?

Man eilinį kartą gėda prieš brolius žydus.

Todėl parašiau šį tekstą ir nusiunčiau jį Petrui Stankerui. Parašykite jam ir jūs. Jo adresas: petras.stankeras@vrm.lt.

Susiję įrašai:

Share

Facebook komentarai:

 • ALGIS

  Nuo kada žydai mums broliai?

  • Tomas

   P. Algi, gal nežinote, tai priminsiu elemetarias tiesas:
   1) Egzistuoja prigimtinė žmonių giminės brolystė.
   2) Egzistuoja brolystė kylant iš Dievo tėvystės, nes visi žmonės – Jo kūriniai.
   3) Kristus, Maija, apaštalai pirmieji kankiniai buvo žydai. Krikščionių liturgija kilo iš judėjų liturgijos. SenasisTestamentas užrašytas hebrajų kalba. Todėl krikščioniui žydai yra itin artimi.

   • Egidijus

    Dievas visus zmones sukure lygius. Ir visos tautos lygios. Karta Adolfui sove mintis ,kad vokieciai didesni uz kitus…jei buciau gyvenes tuo laiku-nebuciau jiems lygus-jie didesni. Zymiai anksciau zydams sove mintis,kad jie isskirtine dievo tauta…nuo tada jie man ne broliai-nes laiko isskirtiniais,aukstesniais,labiau dievo mylimais(taip jiems atrodo). Zydai galetu buti vyresnieji mano broliai,bet as negaliu tokios savokos priimti,nes izeisciau dieva,kuris sukure visus lygius -vadinasi nori mane matyti lygu zydams ir kitoms tautoms.

 • Edvardas

  Teksto Autoriau. Iš Jūsų parodyto nepasitenkinimo tekste supratau, kad Sviestas yra Sviestuotas.

  Kuriuos straipsnio argumentus Jūs neigiate?

  • Tomas

   tuos, kuriuos paryškinau.

   • Edvardas

    Tomo neiginys: “Svarbu ir tai, kad Niurnbergo procese teisinį pagrindą įgavo legenda apie 6 mln. neva nužudytų žydų, nors iš tiesų teismas neturėjo ne vieno A.Hitlerio pasirašyto dokumento apie žydų naikinimą (šio dokumento, jeigu jis egzistavo, iki šių dienų niekas nerado, nors pažadėta net milijono dolerių premija).”

    Įdomu Jūsų Tomai argumentus-įrodymus išvysti-išgirsti kuom motyvuojate štai šį savo neigimą?

 • arlekinas

  Štai ir pas mus prasidėjo: jau draudžiama suabejoti vienu ar kitu istoriniu įvykiu. Susipažįnęs su istorikų-revizionistų darbais pradėjau kitaip žiūrėti į 2 karo įvykius. Siūlyčiau paskaityti pvz Jurgeno Grafo “Didysis 20 amžiaus melas” ar Germano Rudolfo :Paskaitas apie holokaustą…
  …O Niurnbergo tribunolas teisiniu požiūriu grynų-gryniausias absurdas. Čia labiau panašu ne į teisma, o į bandytų “schodniaką”.

  • Tomas

   p. Arlekine, man gaila, kad ir pas mus prasideda rafinuotasis atisemitizmas, neonacizmas.
   Ne visokiems arlekinams spręsti, kas buvo Niurnbergo procesas.

 • arlekinas

  Tai apšvieskit Žiniuoni: vadovaujantis kokiomis teisės materialinėmis ir procesinėsmis normomis veikė tas tribunolas? Kokiame teisės akte buvo numatyti nusikaltimai ir bausmės už juos, šių nusikaltimų padarymo metu? Prieš pradedant kažką spręsti apie Trubunola, reikėtų pradžiai atsakyti į šiuos klausimus ir turėti omeny, kad:
  “Nėra nusikaltimo be tikslaus įstatymo (nulla poena sine lege stricta)” …Tai vienas kertinių teisės principų..

  • Tomas

   šis tribunolas ir negalėjo būti vykdomas pagal mums įprastus teisinius standartus. Nugalėtojai nuteisė nusikaltėlius. Taip buvo atskleistas Holokaustas, nusikaltimas žmonijai ir už jį atlyginta.
   Ši retorika man primena svaičiojimus, kad Lietuvos partizanai negalėjo nieko nuteisti myriop, nes nebuvo laikomąsi teisinų procedūrų.

 • krikščionis

  Nusivyliau Tomai tavimi…Ir nereikia demagogijos apie rafinuotą ,,nacizmą”, jei pats suki apie rafinuotą ,,semitizmą”. Stankeras gal ir dviprasmiškai išsireiškė, bet tikrai nieko neteisino ir tai jis lengvai įrodytų teisme. O tamstai reikėtų su tokia isterija labiau tinka būti ne krikčioniškoje, bet liberstiškoje stovykloje…gaila abiejų

  • Tomas

   netaikau kažkam įtikti, o noriu tik tiesos. Ir nežinau, kas tie “liberastai”, man apskritai tokia retorika yra svetima.
   Bet puikiai žinau, kiek žalos atnešė antisemitai.

 • k.

  (Tomai, bet partizanai irgi negalėjo žudyti. Jėzus nieko nežudė, net tų, kurie nužudė jį. Manau tai yra didžioji Tiesa.)

 • George Orwell

  Žmogus patraukiamas baudžiamojon atsakomybėn, o prieš tai dar atleidžiamas iš darbo už vieną vienintelį ne taip interpretuotą sakinį, kai tuo tarpu Lietuvos žiniasklaidoje kone kasdien pasirodo publikacijos, neigiančios sovietinę Lietuvos okupaciją, ciniškai besityčiojančios iš bolševikinio genocido aukų ir t. t. Tuo pastoviai užsiima net ištisi komunistinės pakraipos portalai, kurie lyg niekur nieko varo net pačią kraštutiniausią stalinistinę bolševikinę propagandą visiškai nebaudžiami.

  Ką gi, belieka dar sykį liūdnai konstatuoti, kad pas mus, deja, kaip ir anksčiau, VIENI GYVULIAI YRA DAUG LYGESNI UŽ KITUS.

  • Tomas

   Stankero negaila, nes kiekvienas turi atsakyti už savo žodžius. Kad problema yra ne vienasakinys aiškiai parodžiau savo tekste.
   Be to, manau, kad mūsų tautai nelaimė buvo tiek rudas tiek raudonas šuo, ir nė vienas jų nekando maloniau.
   Tad kur patriotinės, nukentėjusių nuo sovietinių represijų organizacijos? Kodėl neveikiama teisinėmis priemonėmis?

 • George Orwell

  “Tad kur patriotinės, nukentėjusių nuo sovietinių represijų organizacijos? Kodėl neveikiama teisinėmis priemonėmis?”

  Dar ir kaip buvo bandoma veikti. Deja, visa tai primena galvos daužymą į betono sieną. Štai tik vienas iš daugelio pavyzdžių: “Sovietmečio gerbėjams galima viskas?” – http://kauno.diena.lt/dienrastis/miestas/sovietmecio-gerbejams-galima-viskas-303872

  “Be to, manau, kad mūsų tautai nelaimė buvo tiek rudas, tiek raudonas šuo, ir nė vienas jų nekando maloniau.”

  Nepanašu, kad tokios moralinės simetrijos kada nors iš tikrųjų būtumėte laikęsis. Antraip nebūtumėte uždavęs itin naivaus klausimo, į kurį jau atsakiau aukščiau.

  • Tomas

   Ką žinote apie mano “moralines simetrijas”? Nuo pat savo sąmonėjimo pradžios komunizmą laikiau tokiu pačiu blogiu kaip ir nacizmą. Savo straipsniuose tai minėjau ne kartą.
   Man gaila, kad lietuviai neišsiaugino savo Vizentalio ir Zurofo. Mokytis reikia, o ne rūgoti.

   • George Orwell

    Apie jūsų moralinių kriterijų galimą dvilypumą, kaip jau sakiau, sprendžiau iš jūsų užduoto naivaus klausimo. Nes šiaip jau žmonės, kuriems yra tekę bent kiek rimčiau ginti sovietinių represijų aukas, tokių klausimų neužduoda.

    O dėl zurofų – sutikti negaliu. Viena vertus, jie visą laiką vadovavosi tais pačiais dvigubais moraliniais ir teisiniais standartais. O kita vertus, aklas kerštas – blogas mokytojas. Ypač tokiose subtiliose ir skaudžiose tiesos paieškose.

 • Vyrai, nesu toks protingas, kad galėčiau su Jumis ginčytis, bet stebint iš šalies kyla pora pastebėjimų.
  1.Istorikas, net ir rašydamas apie teisinius niuansus turėtų suprast, kad straipsnį skaitys paprastų žmogelių auditorija, kuriai tai tikrai suveiks kaip antisemitinė propaganda.
  2. O Tomui- pagal aptariamo straipsnio autorių ištikusias pasekmes aišku, kad Jam ir taip atsirūgo su kaupu. Jeigu šalia vienos žydus ištikimai ginančios galybės -JAV – atsistos dar ir kita -T.V. – gali gautis taip, kad kiti istorikai ir politikai ateity bijos net ir realios kritikos žydeliams patrupinti…:)

  • Tomas

   na, baik, ironizuoti. Visur yra visko. Beje, JAV būtent dešinieji palaiko Izraelį, Lietuvoje kažkokia iškreiptų veidrodžių karalystė.

 • Ši visa istorija man patiko tuo, kad įsijungiau į ją kiek pavėlavęs. Tai yra gerai, nes galiu ramiai sklaidyti interneto puslapius ir skaityti nuomones žmonių, nepasivarginančių žvilgtelėti nei iš platesnės politinės, nei moralinės perspektyvos.
  Labai gaila, kad šitoks nepakantumas kitai nuomonei dengiasi krikščioniškomis normomis. Kita vertus, nepakantumas kito nuomonei – įgimta bet kurios dogma sekančios religijos sekėjo mąstymo savybė.
  Labai gaila, kad užuot stoję ginti savo valstybės demokratijos ir žodžio laisvės vertybes, ginami botagu įplaktos kaltės jausmo pasiduodame be kovos – tiesą pasakius, net nepamąstę, kad čia būta ko kovoti.

  • Tomas

   Tai nėra nepakantumas kitai nuomonei, o nepakantumas melui ir cinizmui.
   Toks nepakantumas yra ne tik religingo, bet ir kiekvieno tikro žmogaus pareiga.

   • Na, vargu, ar daug melo straipsnyje, apie kurį eina kalba. Be to vieno sakinio, kurį aš suprasčiau gerokai skirtingai nei suprato L. Donskis ar Jūs (t.y., abejojama ne pačiu skaičiumi ar juoba holokaustu(sic!), o įrodymais jam pagrįsti Niurnbergo tribunolo metu), visa likusi straipsnio dalis yra gana aiškus “nemeinstryminės”, “kitos” istorijos pusės pateikimas. Kone visuose Jus papiktinusiuose teiginiuose yra bent krislas teisybės, kuri paprastai yra nutylima. Reikia turėti omenyje, kad straipsnis yra ne apie nusikaltimų baisumą, o apie patį teismo procesą.
    Kita vertus visa tai visai nesvarbu – kuo keistesnė nuomonė, tuo atidžiau į ją reikia įsiskaityti. Ir šitoks oficialus spaudimas mane, tiesą sakant, papiktino. Apie straipsnį nepasisakė nė vienas kompetentingas istorikas, tik žurnalistai ir politikai. O, kaip žinia, istorija ir politika tartum aliejus ir vanduo – nesimaišo.

    • Tomas

     Blogai, kad nepasisakė.

 • Tomai, nesupyk, bet labai nemalonu skaityti tavo rašliavas
  kuomet žemini savo oponentus. Puikybė ir arogancija niekada prie Tiesos nenuves. Linkiu tapti tuo tikru mažuteliu

  • Tomas

   Germane, kas Jums liepia skaityti tas “rašliavas”? Nepatinka – neskaitykite. Beje, kas esate per vienas, kad žinote, kas yra tas “tikras mažutėlis”?

 • Tomai, problema ne “rašliavoje” o požiūryje į oponentus.

  |”Beje, kas esate per vienas, kad žinote, kas yra tas „tikras mažutėlis“?

  Nes aš tikiu : in unum Deum, Patrem omnipotentem, factorem caeli et terrae, visibilium omnium, et invisibilium. Et in unum Dominum Jesum Christum, Filium Dei unigenitum. Et ex Patre natum ante omnia saecula. Deum de Deo, Lumen de lumine, Deum verum de Deo vero. Genitum, non factum, consubstantialem Patri: per quem omnia facta sunt. Qui propter nos homines, et propter nostram salutem descendit de caelis. Et incarnatus est de Spiritu Sancto ex Maria Virgine: Et homo factus est. Crucifixus etiam pro nobis: sub Pontio Pilato passus, et sepultus est. Et resurrexit tertia die, secundum Scripturas. Et ascendit in caelum: sedet ad dexteram Patris. Et iterum venturus est cum gloria, judicare vivos et mortuos: cuius regni non erit finis. Et in Spiritum Sanctum, Dominum, et vivificantem: qui ex Patre Filioque procedit. Qui cum Patre et Filio simul adoratur, et conglorificatur: qui locutus est per Prophetas. Et unam sanctam catholicam et apostolicam Ecclesiam. Confiteor unum baptisma in remissionem peccatorum. Et exspecto resurrectionem mortuorum. Et vitam venturi saeculi. Amen.

 • Egidijus

  …zinot,broliai ,smagu skaityt. Nesirusiu jusu taikinti,bet man brolis yra ir Tomas ir Petras Stankeras ir jus visi,nes esat Lietuviai. Zydai gina savo interesus.O Vizentalio centro mes sukurt negalime,nes Rusija yra ginkluota galybe. Visi yra kieti teisti sutriuskintus nacius. Viena Lietuva,nuteise klaipedos du fasistus-Noimana ir Zaca,kai Hitleris buvo visoj jegoj. Visa europa tuomet Hitleri dievino. Kadafi ,dar neseniai sutikdavo raudonu kilimu.Tai per pora savaiciu jis degradavo dvasioje ir virto gyvuliu? aisku ne. Turkija iszude milijona Armenu. Visi tik puse lupu apie tai kalba,nes turkija ginkluota ir NATO nare! Rusu komunistai badu ismarino desim milijonu ukrainos doriausiu valstieciu. vel visi ziuri kiaules akutem-nes Rusija stipri. Zemaiciai,viduramziais jojo i Konstanca,kad pasakyt, jog kryzuociai 200metu iszude apie milijona zemaiciu. aisku vel kiaules akutes,o prieme juos tik del to,kad sugebejo ,,krikscionims” atkirti duot. As taip manau broliai Lietuviai. P.S. prisiminkit Ruanda. Kur buvo pasaulio sazine?

 • Egidijus

  Sveikas Tomai…Atsirado ir daugiau ,,neonacizmo” tribunu.
  ,,Respublika” balandzio 4 d. A.Juozaitis -Tevynes isdavimas yra laisves kaina? As manau,kad didziuma viso musu gyvenimo yra imitacija-melas…mes kai reikia, kazka darom,vaidinam…o zmones,kurie nebegali gyvent siame mele eina i eitynes kovo 11.

  • Tomas

   Juozaitis? Puikiai pamenu jo skaldytojišką veiklą Atgimimo metais. Jo opusą “Istorinė klaida” 1990 m. kovo 12 d. “Lietuvos ryte” vertėtų paplatinti, kad kai jis prasižioja kalbėti apie tautą, šioji žinotų savo “moralinius autoritetus”. Šis nupušęs intelektualas buvo AMB patarėjas kultūros klausimais. AMB’o kultūra pasibaigė Valdovų rūmais.

 • Egidijus

  🙂 Juozaitis ne autoritetas, Ozolas ,manau irgi…daug idomiu zodziu-tauta,moraliniai autoritetai… Kas ,tavo manymu ,tau yra tauta ir kas moraliniai autoritetai?
  Justinas Marcinkevicius-man dvasinis tautos lyderis,vedlys,vaidila, patriarhas…Vidunas…Jonas Zemaitis…mastau apie gyvuosius…nera ,mano matyme,siandien tokiu..idomu,kas dabar rysis aukot save ir gelbet mus visus..,kad toks bus neabejoju. Tautai ziauriai reikia vienybes…

 • Na as gerbiu ir gerbsiu “Aida” mazai teliko tokios spaudos… vien bulvaras…

 • rupūs miltai, maniau kad Veidas yra vienas geresnių leidinių Lietuvoje. istorinių temų ten, tiesa, neskaitau.. bet čia tai.. še tau kad nori… tokių nesąmonių prirašinėta… tiesiog apgailėtina. Ačiū, ponas Tomai, už pastebėjimą.

 • Ramūnas Labanauskas

  Peržvelgiau diskusiją apie Stankero pasisakymą “Veide” ir Tomo Vilucko reakciją į ją. Deja, tenka sutikti su Vilucko kritikais: Vilucko straipsnyje iš esmės nesama argumentų teiginiui Stankero “Straipsnyje akivaizdžiai neigiamas Holokaustas […]” pagrįsti. Nors, tiesa, galima įžvelgti tendenciją “užjausti” nacius. Truputėlį keistas toks savo drąsiais pasisakymais Bažnyčios hierarchijos atžvilgiu žinomo autoriaus angažavimasis nuomonei, palaikomai galią turinčių asmenų ir struktūrų. Galima buvo ir mano manymu reikėjo labiau niuansuotai įvertinti Stankero atvejį, nes, kaip pastebėjo, pavyzdžiui, teisme tokio teiginio (Stankero “Straipsnyje akivaizdžiai neigiamas Holokaustas […]”) nepavyktų įrodyti. Šaip jau su gerb. Vilucku daugeliu klausimų galiu pilnai solidarizuotis. O kritika šiuo konkrečiu atveju tebūna tik paskata atsargiau formuluoti savo teiginius.

 • Ramūnas Labanauskas

  Vienas mano komentaro sakinys turėtų skambėti taip: “Galima buvo ir mano manymu reikėjo labiau niuansuotai įvertinti Stankero atvejį, nes, pavyzdžiui, teisme tokio teiginio (Stankero „Straipsnyje akivaizdžiai neigiamas Holokaustas […]„) nepavyktų įrodyti”.

 • Arvydas Damijonaitis

  20 amžiaus didžiausia trauma yra raudonųjų nacių siautėjimas.Pavyzdžiui,Holodomo r metu raudonieji naciai (NKVD- 50 proc žydų,kremliuje 80 proc žydų vadovų) turtingiausiose Ukrainos juodžemio srityse badu numarino 11 milijonų ukrainiečių,Lietuvoje sunaikino milijoną lietuvių..HOLOKAUSTO tragedija tapo pelninga sionistų holokausto industrija..NESIDUOKIM MULKINAMI. Galima būtų prašyti “nacių medžiotoją” Efraim Zuroff pamedžioti Lietuvoje ir Izraelyje raudonuosius nacistus dušanskius,kurie organizavo ir vykdė masines lietuvių žudynes iki ir po antrojo pasaulinio karo. Rudujų nacių E.Zuroff ” prisimedžiojo” sočiai,o raudonieji naciai, deja , yra zuroffų giminaičiai,todėl mažai vilčių,kad eis jų medžioti..Arvydas Damijonaitis,žydų gelbėtojos vaikaitis

 • Vargu ar tie “broliai” eis su Tomu Vilucku laužyt duonos prie vieno stalo. Tai pirma. O antra – tiek tie, kurie kaltina kažkuom visą tautą už kelių nusikaltimus, yra rasistai, kaip ir tie, kurie visą tautą bando išteisinti, yra rasistai. Nesutinkat?

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes