V. ORBANO SĖKMĖS RAKTAS – VENGRIJOS NACIONALINIO INTERESO GYNIMAS
Matyti tikrovę kitaip

V. ORBANO SĖKMĖS RAKTAS – VENGRIJOS NACIONALINIO INTERESO GYNIMAS

V. Orbano rinkiminis plakatas

Viktoras Orbánas ir jo „Vengrijos piliečių sąjungos” („Fidesz – HCV“) ir Krikščionių demokratų liaudies partijos koalicija triuškinančiai laimėjo rinkimus surinkusi 44,4 proc. balsų. Mažoritarinė rinkimų sistema, įdiegta V. Orbáno ankstesnės kadencijos metu, suteikia jam absoliučią daugumą parlamente. Tačiau iki dviejų trečdalių balsų daugumos, kuri leistų esant reikalui keisti šalies konstituciją, V. Orbánui trūksta dar vieno mandato.

V. Orbánas apie savo pergalę paskelbė džiūgaujančių rėmėjų akivaizdoje, pavadinęs ją „epochine ir neįtikėtina sėkme, kurios reikšmės šiandien dar neįmanoma įvertinti“. Bet kokiu atveju, pasak V. Orbáno, Vengrija stovi „ant naujos, pergalingos eros slenksčio“. Buvęs ir būsimas Vengrijos ministras pirmininkas žada grąžinti Vengrijai jos buvusią šlovę.

Tautinės ir pergalingos V. Orbáno kalbos aiškiai patinka Vengrijos rinkėjams. Ir jis, ir jo partija interpretuoja rinkimų rezultatus, kaip savo politikos patvirtinimą, o ypač dėl konfrontacijos su ES. Vengrijos vieta – ES – teigia V. Orbánas, „tačiau su sąlyga, kad šalis turės stiprią nacionalinę vyriausybę“. V. Orbáno rinkimų kampanijos esmė išreikšta dviem žodžiais: „Mes tęsim“. „Kas padarė Vengrijos premjerą tokiu populiariu?“, – klausiama Vakarų žiniasklaidoje.

V. Orbánas – unikalus politikas. Juk Vidurio Europos šalyse sunku būtų rasti žmogų, kuris 25 metus visą laiką išliktų visuomenės dėmesio centre ir didžiojoje politikoje, nes V. Orbánas nuo 1989 m. nepalieka politinės scenos. Jo partijai „Fidesz“ tai buvo septintieji rinkimai ir septintą kartą V. Orbánas vadovauja jos rinkiminiam kandidatų sąrašui. Nepaisant to, kad du kartus pralaimėjo rinkimus, jis liko partijos lyderiu ir jam pavyko atgauti rinkėjų pasitikėjimą.

Be to, V. Orbánas yra charizmatiškas. Jis žino, kaip kalbėti apie politiką paprastų žmonių kalba, tai jo ypatingas talentas. Tuo jis skiriasi nuo kitų, nes dauguma Vengrijos politikų yra suprantami tik elitui. Šis talentas padeda V. Orbánui suvienyti savo šalininkus.

Sociologas, Budapešto universiteto politinių reformų centro direktorius Pálas Tamásas mano, kad V. Orbánas rado „politikos formą ir kalbą, kuri atitinka kultūrines Vengrijos vidutinio rinkėjo, gyvenančio už sostinės ribų, tradicijas“. Pavyzdžiui, sociologas tvirtina, kad provincijų gyventojai net didžiuojuosi tuo, kad V. Orbánas yra prieštaringai vertinamas užsienyje.

Vengrijos lyderis daug metų kūrė savo, kietą ir nenuginčijamą, politinį stilių. Nors jis sukelia daug jo priešininkų kritikos, bet leidžia V. Orbánui išlaikyti populiarumą. Jo retorikos pagrindiniai žodžiai: „nacionalinis interesas“ ir „nacionalinis tikslas“, o visos Vengrijos problemos, jo nuomone, kyla kai nukrypstama nuo šio tikslo. V. Orbánas mėgsta apeliuoti į nacionalinius jausmus ir jais remti savo politiką. Neseniai duodamas interviu laikraščiui „Magyar Nemzet“ premjeras savo politinį kredo apibūdino kaip „naujos Vengrijos visuomenės kūrimą“.

Beje, žodžiai nieko nereikštų, jei už jų nebūtų konkrečių ekonominių rezultatų. Valdant V. Orbánui, Vengrijai pavyko išvengti Graikijos likimo. 2013 m. šalis sugebėjo visiškai sugrąžinti TVF paskolą, gautą 2008 m., kuri sudėjus su ES kreditais siekė 20 milijardų eurų. Nors Vengrijos biudžeto deficitas yra vienas didžiausių ES, tačiau šalies BVP praėjusiais metai išaugo 2,7 proc., o infliacija siekė tik apie 1,7 proc.

V. Orbáno vyriausybė sumažino elektros, dujų, vandens ir komunalinių paslaugų kainas apie 20–30 proc. Tiesa, mažesnės dujų kainos turi ir kitą pusę – tai sutartis su Rusija, kuri numato dviejų atominių reaktorių įrengimą jėgainėje „Paks“, jų priežiūrą, aptarnavimą bei kuro tiekimą. Pagal sutartį Maskva suteikė 10 mlrd. eurų kreditą, kurį, preliminariais duomenimis, Budapeštas turės išmokėti per 30 metų.

Net Vengrijos vadovo kritikai pripažįsta, kad jam pavyko šalyje sumažinti nedarbą, o du dideli projektai Budapešte – nauja metro linija ir Košuto aikštės esančios prieš parlamento pastatą rekonstrukcija – buvo iškilmingai baigti prieš pat rinkimus.

V. Orbánas šiuo metu yra ambicingiausias ir ryškiausias Rytų Europos politinis lyderis. Ką patvirtina ir rinkimų rezultatai – jo šalies piliečiai pasitiki V. Orbáno Vengrijos ateities vizija.

Susiję įrašai:

Share

Facebook komentarai:

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes