SOCIOLOGINĖS MIKALDOS PRANAŠYSTĖS
Matyti tikrovę kitaip

SOCIOLOGINĖS MIKALDOS PRANAŠYSTĖS

Balsavimo ir tyrimų rezultatai prasilenkia

Viena liūdniausių mūsų viešojo gyvenimo ypatybių – socialinė tikrovė yra konstruojama bei manipuliuojama, o ne tiriama ir analizuojama. Deja, periodiškai skelbiamos sociologinės apklausos tampa įprastu tokių manipuliacijų įrankiu.

Ši išvada peršasi savaime, kai susipažįsti su naujienų agentūros ELTA skelbiamos naujausios „Baltijos tyrimų” atliktos gyventojų nuomonės apklausos rezultatais. Juk jų esminė žinia – artėjant Seimo rinkimams susikūrusios naujos politinės jėgos, kurios žada rudenį rinkimuose mesti iššūkį dabartinėms parlamentinėms partijoms, yra silpnos ir nieko vertos. Kol kas esą į Seimą šalies piliečiai nė vienos iš šių partijų, kaip teigia “Delfi.lt”, “leisti nenori”.

Už naujas partijas galvojantis balsuoti rinkėjas turi būti priblokštas niūrių prognozių – štai Kristinos Brazauskienės įkurta Demokratinė darbo ir vienybės partija gautų 1 procentą balsų, „Lietuvos žaliųjų sąjūdis” – 0,7 procento, Vladimiro Romanovo kūrinys – Lietuvos žmonių partija – 0,2 procento rinkėjų. Geriausiai atrodytų Artūro Zuoko sąjunga TAIP, kuri rinkimuose esą surinktų 2 procentus balsų.

Tačiau pagrindinis šios pranašystės, kuri turi apšviesti tamsuolius, turinys – Neringos Venckienės vedamam „Drąsos keliui” savo balsus patikėtų vos 0,9 procento rinkėjų. Tad žinia, patenkanti į visus informavimo kanalus – „Drąsos kelias” yra kažkokia neaiški, visuomenės palaikymo neturinti grupuotė, už kurią neverta balsuoti. Beje, atidžiai peržvelgę naujienų antraštes nesunkiai pastebėsite, kad naujos politinės jėgos staiga virsta viena – „Drąsos keliu” ir jo būsima “nesėkme” rinkimuose.

Tokia yra įsivaizduojama realybė, o kokia ji yra iš tiesų? Pakanka “paguglinti” ir paprasčiausiai palyginti situaciją prieš 2008 metų rinkimus ir po jų. Prieš keturis metus, liepą, ta pati „Baltijos tyrimų“ bendrovė paskelbė 2008 metų birželio 27–liepos 9 dienomis vykdytos gyventojų apklausos rezultatus. Žemiau pateiktoje lentelėje pirmi skaičiai yra anuometinė „Baltijos tyrimų” prognozė, o skliausteliuose matome gautus balsus rinkimuose:

Tėvynės sąjunga ir Lietuvos krikščionys demokratai – 15 proc. (19,72)
Lietuvos socialdemokratų partija – 11 proc. (11,72)
Tvarka ir teisingumas -10,5 proc. (12,68)
Darbo partija – 8 proc. (8,99)
Tautos prisikėlimo partija – 7 proc. (15,09)
Naujoji sąjunga (socialliberalai) – 7 proc. (3,64)
Liberalų ir centro sąjunga – 5 proc. (5,34)
Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjunga – 4 proc. (3,73)
Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis – 3 proc. (5,73)

Tad palyginus skaičius pasidaro visiškai aišku, kad „Baltijos tyrimų” “nureitinguotos” partijos rinkimuose pasirodė daug geriau, nei joms buvo žadėta, o iškeltos – prasčiau. Jei 3 procentų paklaida sociologiniuose tyrimuose yra leistina, tai, pavyzdžiui, dvigubas “prašovimas“ su Tautos prisikėlimo partija (ji 2008-iais buvo nauja jėga) atrodo nepadoriai. Beje, peržvelgus visus 2008 metų tyrimų rezultatus krenta į akis, kad ši partija sociologų prognozėse būdavo toli nuo pasiekto rinkėjų pasitikėjimo.

Tokie “neatitikimai” nevalingai siejasi su begėdišku 1 procentu prie „Drąsos kelio” naujausiame „Baltijos tyrimų” opuse. Tai verčia abejoti ir sociologinių apklausų objektyvumu, nes kas gali paneigti, kad optimistinės ir pesimistinės prognozės yra ne rimti tyrimai, o tik viešųjų ryšių produktas, turintis paveikti rinkėjus? Kas gali užtikrinti, kad vėl neužsiimama to paties brukalo į žmonių smegenis gamyba, o rezultatas nebus analogiškas?

Juk tokių manipuliacijų autoriai pamiršta, kad rinkėjas balsuodamas tikrai nesižvalgo į apklausų lenteles, kad ne visų žmonių sąžines galima išprievartauti, o po tokių prognozių lengviau patikėti Mikaldos pranašystėmis nei gyventojų nuomonių “tyrimais”.

Susiję įrašai:

Share

Facebook komentarai:

 • ncl

  Kas,Tomai, jums atsitiko? Anksčiau su jūsų mintimis buvo galima argumentuotai sutikti arba ne. Bet pastaruoju metu jau darotes panašus į sektantą, be gilesnės minties ir įžvalgumo.

  • Tomas

   o kur Tamstos argumentai su kuriais galima diskutuoti?

   • Anonimas

    kai kas tiki, kad pasaulį valdo masonai, jūa, panašu, esate įtikėjęs, kad įvairiausiais būdais stengiamasi pakenkti kažkokiai neaiškiai partijai.
    Jūs kaltinate profesionalius mokslininkus manipuliacijomis, visiškai nepasidomėjęs tyrimo metodika ir imtimi, ar tiesiog su jais pačiais pakalbėjęs. Čia gal naujas požiūris į pasaulį, kad visi kalti ir pedofilai?
    Prieš sektantišką tikėjimą argumentų nėra. O šizofreniškas niekuo dėtų žmonių kaltinimas paprastai yra gydomas vaistais.

 • Tomas

  1)kur išreiškiau “tikėjimą”, kad “įvairiausiais būdais stengiamasi pakenkti kažkokiai neaiškiai partijai”? Teigiu, kad 1 proc. DK yra ne objektyvių rezultatų padarinys,o PR. Taip leidžia manyti šios tyrimų įmonės darbo “brokas” prieš 4 metus, kai akivaizdžiai buvo menkinamos rinkimus laimėjusios partijos.
  2) kur teigiama, kad “visi kalti ir pedofilai”?
  3) egzistuoja žanro, šiuo atveju komentaras, taisyklės. Komentare nereikia klausinėti abiejų pusių ir pan., o tik išreikšti poziciją.
  4) koks yra jūsų argumentacijos lygis įrodo šie žodžiai: “Prieš sektantišką tikėjimą argumentų nėra. O šizofreniškas niekuo dėtų žmonių kaltinimas paprastai yra gydomas vaistais.”

  • ncl

   “Tokie “neatitikimai” nevalingai siejasi su begėdišku 1 procentu prie „Drąsos kelio” naujausiame „Baltijos tyrimų” opuse. Tai verčia abejoti ir sociologinių apklausų objektyvumu, nes kas gali paneigti, kad optimistinės ir pesimistinės prognozės yra ne rimti tyrimai, o tik viešųjų ryšių produktas, turintis paveikti rinkėjus? Kas gali užtikrinti, kad vėl neužsiimama to paties brukalo į žmonių smegenis gamyba, o rezultatas nebus analogiškas?”
   Atmetus visas hipotetines konstrukcijas lieka teiginys apie bandymą pakenkti D. Kelio partijai. Kodėl ne Zuoko ar Čapliko liberalams? Kas galėtų paneigti, kad pedofilų klanas siekia diskredituoti D. Kelio partiją – tokia formuluotė geresnė, ar ne. Kuo grindžiate savo nuomonę, kad kenkiama šiai partijai? Jei tai netikėjimas kažkokiu sąmokslu, tada kas tai?

 • Tomas

  kuo grindžiu? Politine šalies realybe, nes jokia kita nauja partija, išskyrus DK, neturi realių šansų įsiveržti į Seimą. DK – yra nauja politinė jėga, o paprasta rinkimų į Seimą istorijos peržvalga įrodo, kad visada yra nauja partija, kuri paima 15-20 proc. elektorato. DK yra pavojingiausia konkurentams, todėl atsiranda PR apklausa, kuri prisidengusi menamu objektyvumu bando įteigti nuomonę daliai visuomenės.
  Čia jokia sąmokslo teorija, o viešųjų ryšių triukai.

  • Augustas

   Cit.: “Čia jokia sąmokslo teorija, o viešųjų ryšių triukai.”

   O tuos viešųjų ryšių triukus organizuoja ir vykdo kas? Senosios politinės partijos per korumpuotus “Baltijos tyrimus”? Ar dar kažkas kitas? O gal patys “Baltijos tyrimų” darbuotojai nusprendė neremti vienos ar kitos partijos ir todėl suklastojo tyrimų duomenis?

 • nuo sovietų laikų buvo klastojami duomenys: 99,9 proc rinkėjų…

  ir ekselencija grybą pjauna, kad mūsų trys miljonai yra…
  Dosniai finansuojamas melas…

 • apklausos tyrimų rezultatai = dienos horoskopai

  Dzin tyrimai.
  Po valstybinės Gėdos 17 dienos žinau už ką atiduosiu savo balsą, nors prieš tai mokestį mokėjau kitai apsišikusiai partijai (savo gėdai). Ir JOKIA apklausa ar apkalta ar kt mano nuostatos nepakeis, nors būčiau ir vienas toks su savo nuomone runkelių šaly (bet patikėkit, ne vienas toks esu – rinkimai paliudys tai). Ir ačiū gerb Venckienei, kad suteikė man galimybę suteikt Jai savo balsą… O ką su tuo balsu daryt – tesprendžia Ji…

 • Tomas
Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes