SAVIVALDOS RINKIMAI:KUO SUINTERESUOTOS PARTIJOS
Matyti tikrovę kitaip

SAVIVALDOS RINKIMAI:KUO SUINTERESUOTOS PARTIJOS

Per rinkimus balsai viliojami pačiais primityviausiais metodais.

Paradoksalu, bet savivaldos tarybų rinkimai tampa kone vienintele proga, kai atkreipiamas dėmesys į savivaldos klausimus. Praėjus rinkimams ir suskaičiavus balsus, pasiskirsčius postus, vėl viskas nurimsta iki kokio nors naujo skandalo ar Specialiųjų tyrimų tarnybos reido. Gal dar įvykiai Vilniaus ar Kauno savivaldybėse atsiduria nacionalinės žiniasklaidos akiratyje, o kitų krašto savivaldybių veikla niekam neįdomi.

Tačiau savivaldos institucijos yra arčiausiai piliečių, nes jos, o ne Dalia Grybauskaitė, Andrius Kubilius ar Irena Degutienė yra atsakingos už nesutvarkytas gatves, apleistus pastatus, merdinčią kultūrą mieste ar vietos ūkio stagnaciją. Atrodytų, kad šiuo požiūriu savivaldos rinkimai turėtų būti itin aktualūs piliečiams, bet apklausos liudija, kad rinkėjai prie urnų neskubės.

Vangus ir pats rinkimų vajus. Nenuostabu, nes, viena vertus, jį stipriai riboja galiojantys įstatymai, kita vertus, lieka atviras klausimas, ar dabartinės partijų skyrių vadovybės yra suinteresuotos, kad į rinkimus ateitų didelis būrys rinkėjų. Juk kuo mažiau rinkėjų, tuo daugiau galimybių didesnėms partijoms laimėti rinkimus. Pabalsuoja vietos skyrius, sąrašo šeimos nariai, giminės ir bičiuliai – ir partija miesto taryboje.

Todėl įtakingesnės partijos nėra susirūpinusios žmonių aktyvumu, todėl nuobodulys, inercija ir apatija yra rinkimų vajaus palydovai. Negana to, balsai viliojami pačiais primityviausiais metodais. Per rinkimus susidaro įspūdis, kad sunkiausiai vykdomas įstatymas besąs “Nemeluok”. Kandidatai vis suokia, kad mažins šilumos kainas, kad gerins ekonominę padėtį, kad niekas nekentės, o jų miestas pavirs Naująja Jeruzale, nužengusia iš dangaus.

Prie šių melų pridedamas ir kitas – rinkimuose “dalyvauja” koks nors politinis galiūnas. Šitaip jau dešimt metų į Palangos miesto tarybą vis “nepatenka” vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis, Raseiniuose – tvarkietis Remigijus Ačas, Vilniuje – liberalcentristas Algis Čaplikas. Beveik tuzinas Europos Parlamento ir Seimo narių kaip kokios gražuolės automobilius jų parodose dekoruoja savo partijų rinkimų sąrašus.

Taip ir toliau kuriamos prielaidos piliečių nusivylimui klestėti. Juk jie praranda demokratinėje sistemoje vienintelį būdą keisti esamą valdžią – rinkimus. Tokia, kaip dabar, rinkimų sistema leidžia tik pakeisti vieną ar kitą tarybos narį, bet ne realiai atnaujinti miesto valdžią. Kas blogiausia, jog tik tuomet, kai vyksta rinkimai, t. y., kai nieko neįmanoma pakeisti, prabylama, kad jų sistema prasta, kreipiamasi į teismus.

Todėl reikalinga rimta savivaldos reforma, tam reikia plačios diskusijos. Būtina keisti savivaldos valdžios formavimo principą. Gyventojai miesto tarybą galėtų rinkti balsuodami ne už atskirus sąrašus, bet rinkdamiesi iš bendro sąrašo, nepaisant partinės priklausomybės. Taip būtų deleguojami į miesto tarybą didžiausią autoritetą turintys žmonės. Galima ir kita alternatyva – tarybą sudaryti tik iš laimėjusiųjų vienmandatėse apygardose. Tokie žmonės būtų renkami iš miesto gyventojams artimiausios aplinkos ir veiksmingiau atstovautų jų interesams, nes pažinotų rinkėjus ir žinotų konkrečius jų rūpesčius.

Tačiau nepakanka keisti rinkimų sistemą. Reikia plėsti savivaldos funkcijas, ypač finansų srityje. Tuomet tiesiogiai išrinkti merai turėtų pakankamai svertų veiksmingai valdyti miestus. Taip pat jie galėtų sudaryti stiprias administracijas ne tik iš politinio pasitikėjimo asmenybių, bet ir įpareigojančiai iš bendruomenių atstovų. Tai reikštų, kad visos sveikos pajėgos mieste būtų sutelktos darbuotis vietos bendruomenės labui.

Atrodytų, yra pačių įvairiausių variantų, kaip savivaldą padaryti artimą žmonėms, bet kad ir kiek apie tai būtų kalbama, niekas nesikeičia, nes nėra noro ką nors keisti. Juk priešingu atveju, ar rikiuotųsi eilėje prie mandatų į savivaldybių tarybas tokia gausybė kandidatų? Stebėtina, nes tarybos narių algos yra kaip kokioje nors visuomeninėje organizacijoje. Tarnauti ateinama?

Susiję įrašai:

Share

Facebook komentarai:

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes