PENKIŲ DEŠIMTMEČIŲ TERMINAS TIESAI
Matyti tikrovę kitaip

PENKIŲ DEŠIMTMEČIŲ TERMINAS TIESAI

V.Pociūnas

Praėjusį antradienį Generalinė prokuratūra (GP) dar kartą pratęsė ikiteisminio tyrimo terminą Vytauto Pociūno mirties priežasčiai ir aplinkybėms nustatyti, nes ji laukia teisinės pagalbos prašymo vykdymo.

Jau eina šešti metai, kai pulkininkas V.Pociūnas žuvo Baltarusijoje, Breste, iškritęs pro viešbučio „Inturist“ kambario langą. Nenuostabu, kad šis įvykis jau klojasi užmaršties sluoksniu. Tačiau ši byla tapo tokia takoskyra šalies gyvenime, kad jos neįmanoma padėti į stalčių.

Prisiminkime, kad išsyk po žūties Lietuvos GP tyrimą baigė išvada, jog įvyko nelaimingas atsitikimas.

Kadangi sveikas protas negalėjo suvokti, kaip patyręs žvalgybininkas sugebėjo iškristi pro langą, pasirodė insinuacijų, esą jis ant palangės atlikinėjo gamtinius reikalus. Šią versiją skleidė buvusios velionio darbovietės, Valstybės saugumo departamento (VSD), vadovybė per sau palankią žiniasklaidą.

Visuomenės, politikos ir žiniasklaidos pastangomis buvo pradėta kelti nepatogius klausimus. Kodėl V.Pociūnas atsidūrė Baltarusijoje? Kodėl paskutinį sykį atvykęs į gimtinę sakė, kad netylės? Ar jis galėjo būti pavojingas tam tikroms politikos ir verslo jėgoms? Pagaliau, kodėl taip greitai buvo paskelbta apie nelaimingą atsitikimą ir net netirta nužudymo versija?

Po to Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) atliko VSD veiklos tyrimą, kurio išvadoje pasakyta, jog iš artimai bendravusių su V.Pociūnu asmenų liudijimų galima daryti išvadą, kad rimto darbo Gardine V.Pociūnui nebuvo, jis pats tai vertino kaip priverstines atostogas.

Vėliau vargais negalais iš savo posto pasitraukė VSD direktorius Arvydas Pocius, bet ir toliau Seimo prašytos analitinės pažymos taip ir nebuvo pateiktos susipažinti parlamentarams. Po truputį vėrėsi vaizdas, kad krašte nepamatuotą įtaką turi niekieno nerinktų asmenų grupė, vadinamieji valstybininkai.

Itin keistai šioje istorijoje atrodė VSD. Tuometis jos direktoriaus pavaduotojas Darius Jurgelevičius grasino ir tampė po teismus žurnalistus, kurie bandė atskleisti tikrą šio veikėjo veidą. Ko gero, neverta tuo stebėtis, nes jis stengėsi, kad V.Pociūnas netektų VSD valdybos, kuravusios valstybinius transporto ir energetikos sektorius, viršininko pareigų.

VSD savo buvusio darbuotojo atžvilgiu laikosi tos pačios taktikos. Pernai VSD sudaryta komisija pareiškė negalinti nustatyti, ar yra priežastinis ryšys tarp V.Pociūno žūties ir jo pareigų, susijusių su VSD veikla, nes GP dar nėra pateikusi vertinimo, ar buvęs saugumo karininkas žuvo dėl nusikaltimo. Tarnybinio patikrinimo išvadose buvo kartojama, kad 2006 metais V.Pociūnas Baltarusijoje dirbo kaip Užsienio reikalų ministerijos pareigūnas ir jokių VSD užduočių nevykdė.

V.Pociūno žūtis tapo sukrėtimu mūsų valstybės gyvenime. Tačiau atrodo, kad po jos nepadaryta rimtesnių išvadų. Štai tas pats VSD sufabrikavo bylą Eglei Kusaitei, o visuomenininkas Darius Kuolys „Lietuvos žinioms“ teigė, kad Kauno pedofilijos istorija yra VSD režisuojama.

Su saugumiečių darbo metodais neseniai susidūrė Lazdijų rajone esančio Rudaminos miestelio bendruomenės pirmininkė Rūta Cimakauskienė. Stojusi ginti gyventojų interesų, nepatogių vykdant svarbų strateginį projektą, moteris sulaukė skambučio iš VSD pareigūnu prisistačiusio asmens, kuris jai pasakė, jog labai nori susitikti, ir nuramino, esą atvykstant pasiimti dantų šepetėlio su savimi tikrai nereikės…

Kaip žinome, V.Pociūno našlė Liudvika Pociūnienė ir visuomeninės organizacijos per teismus pasiekė, kad bylos nagrinėjimas būtų kelis kartus atnaujintas. Tik trečią kartą, teismui įpareigojus atnaujinti tyrimą, prokurorai pripažino, kad V.Pociūnas galėjo būti ir nužudytas, tad ėmė tirti ir tokią versiją. Ar sužinosime tiesą apie šią istoriją? „Vis tiek išaiškės kas nors. Viltis yra. Jei ne dabar, tai kad ir po 50-ies metų, yra vaikai, auga anūkai“, – BNS sakė V.Pociūno našlė.

Akivaizdu, jog kol žmonės, kurie darė viską, kad niekas nepaaiškėtų šioje istorijoje, liks įtakingi, tol penkių dešimtmečių terminas tiesai paaiškėti bus tikslus.

 

Susiję įrašai:

Share

Facebook komentarai:

  • Žvelgiant į Rudaminos įvykį, manau, ne mažesnis blogis yra tai, kad ant to pilietiško žmogaus, kuris kreipiasi į valstybės tarnautoją su konkrečiu klausimu, yra užsiundomos jėgos struktūros. Ir kieno užsiundomos? Ogi to paties valstybės tarnautojo, kuris turi atsakyt į susirūpinusių piliečių pasiteiravimus, klausimus.

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes