NIEKO NAUJO ŠIOJE ŠALYJE

 

Galutinis rezultatas - tik apgailėtina R.Palaičio galva

“Gaila pareigūnų, kuriuos išdūrė. Būtų buvę geriau, jei būtų nesuteikę tiek daug vilčių. O dabar dvigubai per nosį gavo ir nuo priešų, ir nuo užtarėjų. Žodžiu, nieko naujo šioje šalyje,” – tokio turinio žinutė Tomui Dapkui iš buvusio VSD kontržvalgybos pareigūno Kastyčio Braziulio pasirodė LRT žurnalisto “Facebook” profilyje.

Prieš keletą metų šis pareigūnas, liudijęs Seimo komisijai apie VSD bėdas, buvo išvadintas “kurmiu”, išmestas iš darbo, o politines perspektyvas jam žadėjusi Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) nėrė į krūmus, sulaukę žinių iš tuomečio VSD šefo Povilo Malakausko.

Po pirmadieninio Andriaus Kubiliaus, Algio Čapliko ir Raimundo Palaičio vizito prezidentūroje ne vieną aplankė slogus deja vu jausmas. Mūsų politikos DNR yra užkoduotas pareigūnų paaukojimo ritualas dėl politinių tikslų. Ne veltui istorikas Saulius Jurkevičius priminė liūdną statutinių pareigūnų išsižadėjimų “tradiciją” – prieškaryje Skučas su Povilaičiu, prieš keletą metų Damulis su Braziuliu, o dabar Gailius su Giržadu. Jei dar pridėsime neaiškiomis aplinkybėmis žuvusį pulkininką Vytautą Pociūną, kurio mirtis nieko nebedomina, prieš mus atsiveria galerija valstybei ir duotai priesaikai ištikimų Lietuvos vyrų, dėl kurių likimų kildavo didelis triukšmas, bet galiausiai jie likdavo vienų vieni.

Gal senatvėje A.Kubilius parašys atsiminimus, kuriuose atvirai papasakos, kas buvo anas stebuklingas mygtukas, kurį spustelėjus prezidentei jis sutiko murkdytis beprasmėj koalicijoj su istorijos šiukšlyne liksiančiais liberalcentristais. Kol kas viešai premjeras sugebėjo atskleisti tik tokias savo sprendimo priežastis:

“Toks sprendimas leidžia koalicijoje tartis dėl galimybių dirbti toliau. Mes pasiruošę dėl svarbiausių tikslų konstruktyviai (valstybės politinių institucijų stabilumo, svarbiausių energetikos projektų įgyvendinimo) ieškoti tinkamo sutarimo ir efektyvaus veikimo būdų.”

Kažkada viena iš TS-LKD lyderių Rasa Juknevičienė yra pasakiusi, kad Vyriausybės stabilumas nėra jokia vertybė. Dabartinis žingsnis verčia abejoti tokios vertybių skalės egzistavimu. Politinė kova negali praeiti be nuostolių, be aukų, be pralaimėtų pozicijų. Kas atsakys, kodėl dviejų pareigūnų likimas buvo ne toks reikšmingas kaip liberalcentristų parama energetikos projektams, tuo labiau kad ją žadėjo ir kitos parlamentinės partijos? Kuo bendradarbiavimas su liberalcentristais yra vertingesnis už bendradarbiavimą su kitais galimais partneriais?

Po šio sprendimo tapo neaišku, kodėl buvo užvirta ši košė dėl FNTT vadovų. Juk galutinis rezultatas – tik apgailėtina R.Palaičio galva, tačiau prezidentė sakė, kad pastarasis “ne prie ko”. Negi tai ir buvo visas lošimo statymas? Ne veltui TS-LKD taip branginamų koalicijos partnerių liberalcentristų vicepirmininkas. Arūnas Valinskas netramdė ironijos:

“Aš turiu labai didelių abejonių, ar sugrįžus į konservatorių vadovybės būstinę A.Kubiliui nebus nurauti likę plaukai, kad jis nusileido dėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovų negrąžinimo į tarnybą. (…) Pagrindinis mūšis vyko būtent dėl jų (FNTT vadovų), o ne dėl ministro. Jiems visai nesvarbu, ar juo bus Palaitis, Jonaitis ar Petraitis.”

Ir šį mūšį jėgos, kurios stovi už liberalcentristų nugaros, kol kas laimėjo. Bent jau tuo, kad FNTT jie kontroliuos neaišku kiek laiko. Nors TS-LKD mėgina tušuoti situaciją kalbomis apie greitą FNNT pertvarką, tačiau sunkiai įtikima, kad ši iniciatyva sulauks reikiamo palaikymo Seime. Kaip ir teismui, kuris svarstys Gailius ir Giržado skundą dėl atleidimo, reikės milžiniškos drąsos priimti sprendimą, priešingą prezidentės pozicijai, nes ji atsakinga už teisėjų skyrimą.

Tad šioje šalyje nieko nauja. Tokia karti ir skaudi tiesa, kuri vis nekinta.

 

Susiję įrašai:

Share

Facebook komentarai: