LIETUVOS VYRIAUSYBĖ VIENA PIRMŲJŲ EUROPOJE AKREDITAVO BLOGERIUS
Matyti tikrovę kitaip

LIETUVOS VYRIAUSYBĖ VIENA PIRMŲJŲ EUROPOJE AKREDITAVO BLOGERIUS

L. Bučalis

L. Bučalis

Prieš porą savaičių tinklaraščių kūrėjams, rengiantiems informaciją apie Vyriausybės darbą, yra suteikta teisė gauti akreditaciją prie Vyriausybės. Ta proga Laurynas Bučalis LR vyriausybės kanceliarijos Komunikacijų departamento direktorius, atsakė į keletą šio tinklaraščio klausimų.

Neseniai Lietuvos tinklaraščių kūrėjus (blogerius) pasiekė žinia, kad Vyriausybės spaudos tarnyba nusprendė suteikti jiems teisę gauti akreditaciją prie Vyriausybės. Jau akredituotas ir pirmas blogeris. Kas paskatino spaudos tarnybą tokiam žingsniui?

Tinklaraščius Vyriausybės Komunikacijos departamentas vertina kaip gerą galimybę visuomenės nariams dalintis nuomonėmis, savaip analizuoti ekonomikoje ar politikoje vykstančius procesus. Mes skatiname diskusijas ir dialogą. Žmonėms norime pasiūlyti kuo daugiau informacijos šaltinių, kuriuose jie gali susipažinti su Vyriausybės veikla.

Ar tai reiškia, kad blogeriai prilyginami žurnalistams, o tinklaraščiai kitoms žiniasklaidos priemonėms?

Kiekvienas pilietis turi teisę gauti informacija ir ja dalintis. Žurnalistas šioje situacijoje nėra išskirtinis. Mūsų manymu, nebūtina priklausyti kokiai nors profesinei sąjungai ar dirbti pagal sutartį, kad būtum žurnalistu. Be to, kai kurie tinklaraščiai gal būti turi daugiau skaitytojų, nei kiti laikraščiai.

Visgi Lietuvoje ne tiek daug tinklaraštininkų, kurie analizuoja Vyriausybės darbą. Tad toks žingsnis gali atrodyti tik patrauklia viešųjų ryšių akcija…

Vyriausybės komunikacijos departamentas sudarė galimybę blogeriams lygiomis teisėmis su „tradiciniais“ žurnalistais dirbti Vyriausybėje. Tikimės, kad tokia galimybė kaip tik paskatins blogerius kurti Vyriausybės darbą analizuojančius tinklaraščius ar paskelbti vieną kitą naują įrašą šia tema. Mes esame viena pirmųjų Europos Vyriausybių, akredituojanti blogerius. Kita vertus, nereikėtų tiek kuklintis, kad pradėtumėme vengti gerų sprendimų, tik todėl, kad jie „per daug gražiai atrodys“.

Ar šis žingsnis yra taikomas tik premjero aplinkai, ar tai reiškia, kad tinklaraštininkams atsivers ir atskirų ministerijų durys?

Ministerijos turi apsispręsti pačios, tačiau sunku būtų sugalvoti priežastį, kodėl ministerijos galėtų neakredituoti blogerių, kai tai daro Vyriausybė.

Pati tinklaraščių rašymo specifika lemia, kad blogeriai yra laisvi autoriai, dažnai pasižymintys kritišku, ironišku rašymo stiliumi. Ar nesibaiminama, kad nauja galimybė iš arčiau pažinti Vyriausybės darbą padidins kritikos strėlių kiekį jos atžvilgiu?

Kalbėjimas didina tarpusavio supratimą. Sveika ironija ir konstruktyvi kritika intelektualiai diskusijai nekenkia.

Susiję įrašai:

Share

Facebook komentarai:

 • Rytis

  – 1 –
  Slidūs atsakymai, labiau tinkantys viešųjų ryšių specialistui. Visų pirma, reikia prisiminti priežastį, dėl kurios Vyriausybė ir Seimas susgribo teikti akreditaciją blogeriams. Tai Lietuvos vyriausiame administraciniame teisme patenkintas blogerio Liutauro Ulevičiaus skundas dėl akreditacijos Seime. Tada ir patikslinta “žurnalisto” sąvoka. Teisėjų nuomone, internetinis tinklaraštis gali būti prilygintas informacinės visuomenės priemonei, nes blogeris joje rengia ir skleidžia viešąją informaciją.
  Todėl didžiuotis, kad esame viena pirmųjų Europos Vyriausybių, akredituojanti blogerius, yra truputį negarbinga. Nebūtų drąsios iniciatyvos, nebūtų teismo, nebūtų specialistų (Vaišnio ir Meškauskaitės) švertinimo, nebūtų grasinimo kreiptis į Strasbūro teismą, nebūtų ir Vyriausybės akreditacijū blogeriams.

  Pirma, kelia abejonių dedamas lygybės ženklas tarp blogerių ir žurnalistų. Puiku, padaugės blogerių, rašančių politikos tema. Bet ar nuo to pagerės informacijos pateikimo kokybė? Ar neatsiras dar viena profesija- blogeriai, “besitrinantys” Vyriausybės koridoriais ir rašantys vėjus?

 • Rytis

  Antra, kelia abejonių dedamas lygybės ženklas tarp blogerių ir žurnalistų. Puiku, padaugės blogerių, rašančių politikos tema. Bet ar nuo to pagerės informacijos pateikimo kokybė? Ar neatsiras dar viena profesija- blogeriai, “besitrinantys” Vyriausybės koridoriais ir rašantys vėjus?

 • Rytis

  -3-
  Blogo rašymui nereikia turėti jokių leidimų ar privelegijų. Čia, kiek suprantu, blogeriai, gavę akreditaciją Vyriausybėje, turi žurnalistų pareigas(pvz., privalo laikytis žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso) ir teises (pvz., informacijos šaltinio apsauga arba teisė aštriau kritikuoti viešus asmenis). Vieni bėga nuo jiems suprantamos saviraiškos laisvės kontrolės, kiti- priešingai. Ar tuo būdu nepadidės maišalynė blogų skaitytojų atžvilgiu? Užlipti ant bačkos ir nešti briedą masėms nebus po kurio laiko prilyginta “objektyvios” informacijos pateikimui? Ypač tai aktualu prieš rinkimus, kada blogai tampa pigia ir efektyvia smegenų plovimo priemone?

 • Rytis

  -4-
  Blogeriai, rašantys taip pat ir politikos temomis, tuo ir ypatingi, kad sugeba pamatyti, atrinkti ir pateikti informaciją, dėl kurios nereikia eiti į Vyriausybę ar Seimą. Ir jau labai abejočiau pono Lauryno Bučalio teiginiu, kad Vyriausybės akreditacija paskatins blogerius kurti Vyriausybės darbą analizuojančius tinklalapius. Manau, priešingai, paskatins didesnį blogerių blaškymąsi tarp ambicijų tapti Vyriausybės politikos komentatoriumi, apžvalgininku ir tarp noro kurti savo blogą, kaip dienoraštį, kaip kasdienybės stebėtojo metraštį.

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes