KRIKŠČIONYBĖ IR ROKAS
Matyti tikrovę kitaip

KRIKŠČIONYBĖ IR ROKAS

Roko kalba yra universali, jai jautrus kiekvienas žmogus

Dar dažnam krikščioniui pramoginė muzika ir krikščionybė atrodo nesuderinami dalykai. Juk uolių krikščionių sukurtuose laužuose JAV degė „The Beatles“, Madonnos ar Merilyn Manson plokštelės. Beje, pavyzdžių toli ieškoti nereikia, nes prieš ketverius metus ir Lietuvoje vyko radikalių krikščionių akcija nukreipta prieš maskaradinės grupės iš Suomijos „Lordi“ gastroles mūsų šalyje. Prieš porą savaičių jie vėl viešėjo Lietuvoje ir jokio ažiotažo nekilo.

Net atsargusis Vatikanas po truputį atsisako roko demonzacijos politikos. Popiežius Benediktas XVI neslepia, kad nemėgsta roko muzikos, bet oficialus Vatikano dienraštis „L‘Osservatore Romano“, kuris atspindi tendencijas Vatikane, vis dažniau apžvelgia tokių garsių pramoginės muzikos atlikėjų ir autorių kaip „The Beatles“, U2 ar Michael Jackson  darbus. Tad ar galime kalbėti apie roko ir krikščionybės sąlytį?

„Būti krikščionimi yra tikrasis maištas“

Ne vienam kyla klausimas, ar išvis dera prie krikščionybės tokie muzikiniai stiliai kaip rokas, metalas, hip hopas? Vis dėl to, kol vieni protestuoja, kiti svarsto ir diskutuoja, dar kiti ima ir veikia. Juk iš esmės nesvarbu kaip muzika skamba, daug svarbiau kaip ji atliekama ir kokia žinia per ją perduodama.

Tad vis atsiranda krikščionių, kurie ryžtasi kurti pasitelkiant šiuolaikinius ritmus bei sąskambius. Vadinamasis christian turi savo topus, kuriuos kas savaitę skelbia toks autoritetingas JAV muzikinis leidinys kaip Billboard, net kelias Grammy nominacijas, o šios pakraipos muzika JAV yra labiausiai kylanti tos šalies muzikinės industrijos atšaka. Tokie atlikėjai kaip Kelly Familly, Sixpence None the Richer, Delirious?, P.O.D, Jordin Sparks, Carrie Underwood yra žinomi kiekvienam roko ir pop muzikos mėgėjui.

Garsusis shock rockeris Alice Cooper ar „pankų motina“ Nina Hagen yra praktikuojantys krikščionys. Siaubūnišku įvaizdžiu pasižymintis Alice Cooper 2001 m. britų „Sunday Times“ dienraščio paklaustas kaip shock rockeris gali būti krikščioniu, atrėžė: „Maukti alų, siaubti viešbučio kambarius yra lengva, bet būti krikščionimi, štai kur yra tikrasis maištas!“

Krikščioniška populiarioji muzika neskirstoma pagal žanrus, nė vienas muzikinis stilius nėra diskriminuojamas, o muzikos krikščioniškumą charakterizuoja ne dažnas Jėzaus vardo minėjimas, bet atlikėjo gyvenimo būdas, jo išpažįstamos vertybės. Ji tampa galimybe nūdienos kalba, pasitelkus Evangelijos tiesas, prabilti šios epochos žmogui apie tai, kas jį jaudina. Muzikos kalba yra universali, jai jautrus kiekvienas, ypač jaunas, žmogus.

Lietuviškos realijos – kažkas juda

Deja, mūsų šalyje šiuolaikinė krikščioniška muzika platesniam klausytojų ratui dar menkai pažįstama. Tiesa, melomanams gerai žinomi šiuolaikinės krikščioniškos muzikos puoselėtojai Artūras Chalikovas, amžinybėn neseniai iškeliavęs Gintautas Abarius, Gintautas Tautkus, Angelė Joknytė ar grupė „Gyvai“. Tačiau daugybė autorių ir atlikėjų ramiai ir kantriai kuria savo muziką, patys užsiima finansų paieška savo kūrinių leidybai.

Tačiau pagrindiniu krikščioniškos muzikos įvykiu Lietuvoje yra kasmet organizuojamas šiuolaikinės krikščioniškos muzikos festivalis „Sielos“. Jis tampa puikia ir reta proga krikščionys atlikėjus išvysti scenoje. Štai ir lapkričio 27 d. Utenoje vyks jau devintasis „Sielų“ festivalis. Jo organizatorius „Gerosios naujienos” centras ėmėsi organizuoti šį festivalį, kai krikščioniška muzika Lietuvoje buvo bepradedanti merdėti ir ko gero, ne vienas tokios muzikos mylėtojas už tai jam yra dėkingas. Kad šis renginys reikalingas liudija nemenkas žiūrovų susidomėjimas, kurie festivalio metu visuomet užpildo koncertų sales.

Šis festivalis stebina muzikinių žanrų įvairove. Susirinkusieji gali išgirsti roko, džiazo, metalo, hip hopo, autorinės dainos ir kt. kūrinius viename koncerte. Stulbina, kad visi šie stiliai Lietuvoje turi savus krikščionis atlikėjus. Žinoma, visus juos sutalpinti į vieną koncertą yra nelengva užduotis, tad dar vienu „Sielų“ bruožu tampa panašumas į muzikinį maratoną, kuris užsitęsia kone iki paryčių.

Kitas svarbus aspektas, kad tarp Lietuvos krikščionių muzikantų, šios muzikos entuziastų vyrauja nedeklaratyvaus ekumenizmo dvasia. Nors krikščioniškos muzikos judėjimą mūsų šalyje iniciavo katalikai (jie organizavo pirmuosius festivalius, būrė krikščioniško roko grupes, įrašinėjo pirmuosius albumus), tačiau dabar „iniciatyva priklauso“ protestantiškoms bendruomenėms. Būtent jų atstovai sudaro panašių renginių organizatorių branduolį, užsiima kūrinių įrašymu ir platinimu. Tačiau Dievo malonės ženklu reikėtų laikyti, kad krikščioniškos muzikos entuziastų gretose nesijaučia konfesinis susiskirstymas ir esama praktinio, tikro ekumenizmo dvasios.

Tad krikščionių atliekama muzika skambėdama šiuolaikiškais ritmais padeda Evangelijos žiniai priartėti prie klausiančio, ieškančio, mąstančio žmogaus, kuriam muzika dar byloja. Gal tarp krikščionybės ir roko nėra sienų, o jos tik įsivaizduojamos? Juk „Pink Floyd“ jas sudaužė.

Powered by Cincopa WordPress plugin

Susiję įrašai:

Share

Facebook komentarai:

 • eugenijus

  kaip ir eilėraštis gali būti švankus arba ne, taip ir rokas, neutralus, pamaldus ar dar kitoks. taip pat ir satanistinis. Minėti “lordi”, man rodos, geriausiu atveju yra “ant ribos”. kai praėjusiį kartą jie buvo Lietuvoj aš rašiau atsiliepimus, bet po kiekvieno apsilankymo nerašinėsi… su plakaitais vaikščioti kaip Gražulis ar Svarinskas irgi reik turėti kantrybės 🙂

  • Tomas

   na, dėl “Lordi” paskaityk, mano analizę nuorodoje. Šiaip roko muzika domiuos 25 m. ir ją išmanau daugiau nei tos moteriškaitės organzavusios protestus ar apiplijęs Volskis, kuris ir sukėlė triukšmą dėl “Lordi”.
   Apskritai, kam organizuoti protestus prieš kultūrinius reiškinius? Tegul groja, o mes palaikykime gražias iniciatyvas. Pvz. “Sielas”:)

   • eugenijus

    na, muzika yara muzika, o as tekstams skiriu dideli demsi. nagrinejau lordziu tekstus- nieko gero. http://82.135.199.144/kz/print.php?type=N&item_id=881 rasiau apie juos, pasirodo, net tamsta citavau, buvau pac uzmirses…

    • Tomas

     tai pats pripažįsti, kad “Lordi” ne satanistai. Tai kam teptis rankas? Yrarimtesnių problemų.

     • eugenijus

      nu jo, yra ir rimtesnių… tačiau kai kieme pypliai visa gerklai plėšia: hard rok aleliuja ir kinkuoja galvomis nesuprasdami žodžių, norisi jiems paaiškinti, ką dera garbinti, ko ne

      • Tomas

       svarbu, kad išgirstų.

       • eugenijus

        taigi. bet kaip ir kitais atvejais – ugdymas – sudėtingas procesas. neužtenka vieno tėvo auklėjimo. reikalinga politika platesniu mastu. tame tarpe ir vengimas panašių muzikantų valstybiniu mastu.

 • vbudreckis@gmail.com

  Roko kalba yra universali, jai jautrus kiekvienas žmogus. Ne visai sutinku su šiuo kalambūru. Lygiai taip pta galima parašyti Klasikinės muzikos kalba,arba Grigališkasis choralo muzikinė kalba yra universali ir tai taip pat nebus tiesa…….
  Vis dėl to manau ne tik atlikėjo gyvenimo būdas,bet ir atliekamo kūrinio turinys,tekstai turiatspindėti krikščionio gyvenimo būdą.
  Deja Lietuvoje sunkiau išgyvent pop atlikėjams,o tuo labiau christian atlikėjams,šis stilius Lietuvoje savotiškas andergraundas.

  • Tomas

   sutinku, kad čia galėjau tiksliau parašyti.:)
   Gaila, man tų mūsų atlikėjų. Kai žinai pvz, kad Michael W. Smith gauna 100000 dolerių už koncertą….

 • vbudreckis@gmail.com

  Super,tada atsiduodi Viešpaties malonei ir Šv.Dvasios kūribiniams įkvėpimams ir gyveni,besirūpiėjimu į krautuvę duonos su pienu parsinešt.
  Lygiai kaip ir šią vasarą išgirdau vieno užsieniečio liudijimą ,kuris pasakė niekad nemaniau,kad gelėsiu pragyventi iš grig. choralo.
  Bet tai jau, jo atveju komercija,nes choralas yra maldos forma,maldos išraiška. Bet deja vakaruose labai komercializuota. Daug visokių chorelių,scholų,kurie tai daro profesionaliai,bet yra visiškai netikintys. Aš už maksimalų profesionalumą chorale,bet tai visų pirma malda-šlovinimas.kaip pvz pas mus Klaipėdoje,pas mus tik dalelė kažką bendro yra turėję su muzika,visi kiti mėgėjai,kuriems brangi ši giesmė.

 • Evi

  Roko muzika negali būti visiškai “švari” vien jau dėl pačio ritmo prigimties, ne vien tekste ir perduodamoje žinioje visa esmė bet ir muzikos RITME, kuris turi laaaaaabai didelį poveikį žmogui, apie tai daug informacijos angliškai, nesunku pagooglint…
  “There are few people who understand the power that music has over the mind. The moods of listeners change as they listen to various kinds of music. Do you want an example? Put a young man in a car and let him drive it while listening to fast paced rock music, and see how he drives! Actual tests have proved that music has a direct influence on the pulse rate, blood pressure, and the nervous system. ”
  When asked why he did sexual hand gestures on stage, Michael Jackson replied, “It’s the music that COMPELS me to do it. You don’t think about it, it just happens. I’M A SLAVE TO THE RHYTHM.” (The Evening Star, Feb. 11, 1993)
  Take a look at these quotes from well known rock artists:
  “Rock has always been the devil’s music … I believe rock and roll is dangerous … I feel we’re only heralding something even darker than ourselves.” (David Bowie, Rolling Stones Magazine, Feb. 12, 1976)
  “Hopefully I’ll be remembered as the person who brought an end to Christianity.” (Marilyn Manson, Spin, August 1996)
  “I’d kill my mother for rock and roll. I would sell my soul.” (Bon Jovi, Smash Hits Magazine (for kids!!)
  “First of all we want to thank Satan!” (Red Hot Chili Peppers, receiving an award at MTV awards in 1992)
  It is no secret that some rock and roll performers are not only tied in with drugs, but with spiritualism. Some performers have even attributed their success by way of a covenant with satan, meaning satan is controlling the production of the music. And the vast amount of teenage rebellion today can be attributed in part to the constant exposure of broken rhythms in rock music.
  “A broken meter in a treble, played over an insistently regular beat in the left hand with gradually increasing rapidity almost to the point of frenzy, is capable of producing the identical disintegrating and almost hysterical effect on an organism; as if a person would try to rush madly in two directions at the same time. Any psychiatrist knows that it is precisely this two directional pull of conflicting drives of emotions that is helping to fill our mental hospitals with broken wrecks of humanity.” (Alice E. Monsarrat, Music – Soothing, Sedative or Savage)
  It has been said that the fundamental riffs, licks, bass figures and drum rhythms that make rock and roll can ultimately be traced back to African music of a primarily spiritual or ritual nature. “In a sense, rock and roll is a kind of voodoo.” (Robert Palmer).
  John Lennon is believed to have “sold” his soul or made a deal with the devil, in fact he said it himself. There is even a book about it called The Lennon Prophecy. The Beatles channeled evil spirits as those in his inner circle revealed. John Lennon once said “When the real music comes to me it has nothing to do with ’cause I’m just a channel. It’s given to me and I transcribe it like a channel.” He once referred to himself as a hollow temple in which the spirits would inhabit him then leave to be inhabited by another. When asked why The Beatles were so successful he said himself “I my soul to the devil” (Ray Coleman, Lennon, McGraw-hill)
  Kurt Cobain did say his life’s goal was to “get stoned and worship Satan” (op. cit. Sandford, p. 42). He it was reported that he was involved in witchcraft. Indeed he did channel demons as Cobain is described as “stumbling on melodies by means he himself didn’t fully understand.” (op. cit. Sanders, p. 70).
  Jimi Hendrix believed he was possessed by demonic spirits. His girlfriend admitted it as well. His producer also stated that he believed he was possessed. Hendrix begged his girlfriend for help and he felt that the voices in his head were tormenting him.
  Carlos Santana admitted he channeled a spirit to make his music. He even has a name for it Metatron:
  “Metatron is an angel. Santana has been in regular contact with him since 1994. Carlos will sit here facing the wall, the candles lit. He has a yellow legal pad at one side, ready for the communications that will come. ‘It’s kind of like a fax machine,’ he says.”
  There are many interesting Youtube video analysis of Beyonce, Jay Z, Rihanna and other Hiphop/R&B acts who blatantly have Satanic symbols in their music videos.

  • Tomas

   bet kokia muzika “nėra švari”, nes įsiveržia į žmogų. Nėra šventų stilių (išskyrus liturginius). Pvz, Vagneris buvo ateistas, Čaikovskis – homoseksualas, Paganini – legenda apie velniui parduotą sielą, būta masonų, ištvirkėlių, lėbautojų. Ir ką?
   Nuo to muzika nėra blogesnė. Kokios klausyti – skonio reikalas, tik nieko nereikia demnizuoti.

 • Andrius

  Kaip pasakė Bono: ” pop muzika mums sako, kad viskas gerai, o rokas sako, kad viskas nėra gerai, tačiau mes galbūt kai ką galime pakeisti”.
  Šiaip jau “krikščioniškas rokas” man asmeniškai skamba taip pat absurdiškai, kaip ir tarkim “vaikiškos cigaretės” 🙂
  Rokas yra gaivališkas saviraiškos būdas, kai yra kalbama (o tiksliu: išrėkiama) apie tai kas skauda. Jei tai bandoma pririšti prie kokios nors ideologijos, tai jau nebe rokas, o liturgija arba agitacija. Rokas yra labiau pasipriešinimas nei garbinimas.
  “Krikščioniškas rokas” yra labiau bandymas prisišaukti jaunų narių į susenusią, korumpuotą, dogmatikų organizaciją. Tipo: “leidžiame net ir velnio muziką groti, kad tik pas mus ateitumėte”. Klausimas, ką tokiu būdu bandote apgauti, ponai prisiekusieji? 🙂
  O realiai, tai satanistinis rokas ir yra tikrasis krikščioniškas rokas. Nes satanistai ir yra ta opozicija krikščionybėje. Jie apverčia aukštyn kojom visas krikščionybės taisykles, vertybes ir personažus, tuo pat metu visa tai akivaizdžiai pripažindami…

 • ka, jau Lietuvoje pradejo kazkas roka groti?!

 • Tomui sese

  Tomai, aciu uz Tavo nuomone . Bet siulau ja reiksti pirma pastudijavus esme. Issinagrinek Madonos dainu tekstus, issinagrinek “Lordu” tekstus. Pamatysi savom akim, kaip jie saiposi is Dievo, ir beja gal neteko matyti, kaip madona viename is savo atvaizdu pajuokia Svc. Motina? Ir dar- paanalizuok, ka kalba kulturologai,- kurie yra isnagrineje ritmus, dvigubus irasus, ir t.t. vardan ko tai? Atsibusk Tomai. Nereikia ginti krikscionybes priesu, o geriau melstis kad jie atsiverstu. Aisku, yra ir nesatanistinio roko grupiu. Bet tai ,a pats minejai, nepateisinama., taip kad savo “autoritetingu rasytojisku” braizu prasau neklaidink mazuteliu

  • Tomas

   Anonimiškoji sese (keista turėti tokias „giminaites“),

   Pramogų pasaulį seku 25 m. Žinau atlikėjų gyvenimus, tekstus ir įvaizdžius manau geriau, nei jus. Galiu atsakingai pareikšti, kad mažuma jų yra antikrikščioniškos ar satanistinės. Negana to, didžiausios nūdienos „žvaigždės“ Beyonce, Kings of Leon, Katty Peri, Beyonce, Lady Gaga yra tikintys žmonės. Gal savaip, gal ne ortodoksiškai, bet-tiki. „Gerus“ krikščionis erzina jų įvaizdžiai, laisva gyvensena, bet, kokią teisę turi kas nors teisti kitus?
   Dėl Madonnos. Ji yra pasakiusi: „Mano katalikiškas auklėjimas turbūt yra visko, ką aš darau, pagrindas“. Keletas faktų apie ją. Ji gimė 1958 metais Mičigane italų imigrantų Silvio ir Madonnos Ciccone‘ių šeimoje. Madonna pavadinta motinos vardu, tai ne sceninis vardas. Ji buvo vyriausia duktė, ir tragiška motinos mirtis nuo krūties vėžio, kai mergaitė buvo vos šešerių metų, iš esmės pakeitė jos gyvenimą. Madonna buvo priversta imtis suaugusiojo vaidmens – rūpinosi namais ir aštuonių vaikų šeima. Jos tėvas, sunkiai dirbantis inžinierius, nėrėsi iš kailio, stengdamasis juos gerai prižiūrėti ir išlaikyti visus drauge, tačiau jis neišvengiamai turėjo vesti dar kartą, ką jis ir padarė po kelerių metų, o Madonna prisipažino, kad ji buvo labai pasipiktinusi savo pamote Joan. Jų šeima buvo griežtai katalikiška, vaikai kasdien eidavo į bažnyčią katalikiškoje mokykloje, kurią jie lankė. Katalikiško auklėjimo griežtumas darė poveikį jos ankstyvajam gyvenimui, ir nėra nieko nuostabaus, kad ji pradėjo priešintis tiems pagrindams, nors reikėtų pasakyti, kad tada, kai Madonna buvo maža mergaitė, ji buvo labai religinga ir troško tapti vienuole. Nors aukštesniojoje mokykloje Madonną prisimindavo kaip visų mėgstamą mergaitę, turinčią daugybę draugų, ji pati prisipažįsta, kad gimtajame mieste visada jausdavosi nereikalinga. Labai anksti pajuto svajonę šokti; po atkaklaus spaudimo tėvo širdis suminkštėjo ir jis leido jai lankyti baleto pamokas. Mokytojai tuojau pastebėjo jos talentą, ir netrukus ji išsikovojo vietą Mičigano universitete. Tačiau ji nebaigė kurso, nes viliodamas pamojo ranka Niujorkas ir, turėdama tik truputį daugiau nei trisdešimt penkis dolerius kišenėje ir lėktuvo bilietą į vieną pusę Madonna įžengė į didįjį miestą, kupina svajonių tapti žvaigžde.
   Daugybė jos dainų yra šių gyvenimo etapų atspindys. Nenuostabu, kad ten yra ir religinės patirties pėdsakų. Dabar ji nėra katalikė, o kabalistė (judaizmo šaka) – reiškia religinga. Kur čia panieka, patyčios?Taip, ji kandi, sarkastiška, sekusali, drąsiai naudoja simbolius, bet dėl to ją smerkti?
   Muzikos kritikas Karlas Dallasas sako: „… mane pirmiausiai sudomino jos rimtas profesionalumas, pagarba įvaizdžiams, kuriuos ji vartojo ir čia pat prieš mūsų akis atkurdavo, taip pat visiška jos neliečiamybė. Tai kas yra šventvagiška? Man visuomet keista išgirsti šį skubų kaltinimą tų, kurie reikalauja nubausti žmones, įvykdžiusius tik tokį nusikaltimą… O ji viso labo tepadarė tik tiek, kad pasinaudojo Dievo jai duotais talentais ir tuo būdu metė iššūkį jausmingumui. Gerai katalikei mergaitei tai jau savaime yra nepaprasta ir turėtų būti sveikintina, o ne šmeižiama“. Šiems žodžiams nuoširdžiai pritariu.

 • Su tokiu plačiu tikėjimo apibrėžimu, Tomai, matau, kad reikėtų priimti ir krikščionis žudančius musulmonus. Na, o kabala yra tikras velnynas, tad neverta pritempinėti faktų. Profesionalumas ne tikėjimo pakaitalas. Jokūbas aiškiai rašė, kad tikėjimas be darbų yra miręs. Jų kaip tik Madonos gyvenime ir trūksta.

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes