KIENO NEGALIA DIDŽIAUSIA: VIRGINIJAUS, “LIETUVOS TALENTŲ” AR LIETUVOS ŽMONIŲ?
Matyti tikrovę kitaip

KIENO NEGALIA DIDŽIAUSIA: VIRGINIJAUS, “LIETUVOS TALENTŲ” AR LIETUVOS ŽMONIŲ?

Šou “Lietuvos talentai” antrasis pusfinalis tapo šalies gyventojų požiūrio į negalę lakmuso popierėliu. Ir jis yra dvilypis.

Kaip žinome vakar publika, tikrai pelnytai ir didele persvara, pirmą vietą atidavė Pauliui Šinkūnui. Na, o antro kelialapio likimą teisėjams teko lemti renkantis tarp šokėjų dueto I.L.I Crew ir Virginijaus Rudžio. Jau buvau rašęs, kad esu įsitikinęs, jog šis žmogus turi psichinę negalią, o leidimas jam tokiu būdu dalyvauti šiame konkurse yra šou organizatorių cinizmas. Vakarykštis Virginijaus pasirodymas tai patvirtino (užuominomis ir teisėjai prisipažino): lakstančios akys, neadekvačios reakcijos, košmarišką sapną priminęs numeris, kuris atrodė tiesiog graudžiai:

Nepaisant visko, Virginijus gavo 2675 balsus. Lietuviai taip nusprendė pasityčioti iš psichinės negalios. Ta proga prisiminiau žinomo negalios tyrimų specialisto, prof. Jono Ruškaus žodžius pasakytus apie Minedą, kurie puikiai tinka Virginijaus atveju:

Lietuva žengė žingsnį atgal į viduramžius, kai negalių turintys asmenys cirke linksmindavo žmones, ar net atgal į tarybinę autoritarinę santvarką, kai veikė groteskiški liliputų cirkai. Tai nereiškia, kad neįgalieji neturi teisės į meninę saviraišką. Priešingai, neįgalieji gali ir turi sėkmingai dalyvauti visuomenės gyvenime. Tačiau tas dalyvavimas yra sėkmingas tada, kai pripažįstamos savitos negalių turinčių asmenų saviraiškos galimybės, o ne tada, kai neįgalieji spraudžiami į normos ribas. Minedas yra įbrukamas į popšou sceną ir paverčiamas cirko artistu, taip jis negali būti kūrybinės saviraiškos subjektas.

Kiti pretendentai I.L.I Crew, parodė puikų neįgaliųjų integracijos į subkultūrą pavyzdį. Tačiau, nors Viktoras yra stiprus ir valingas vaikinas, nemanau, kad šis šokis buvo itin kokybiškas:

Taip publika pagerbė drąsų vaikiną, bet, ar šis žavėjimasis nemaskuoja savotiško pataikavimo, minios noro žūtbūt užkelti ant pjedestalo neįgalų žmogų, nors kitu atveju, iš kitokios negalios formos juokiamasi? Čia reikėtų gilesnės analizės. Tačiau po konkurso transliacijos likau nesupratęs, kieno negalia didžiausia: Virginijaus Rudžio, konkurso organizatorių ar Lietuvos žmonių?

Susiję įrašai:

Share

Facebook komentarai:

 • Visų trijų.
  Protingas straipsnis.

 • man išvis neatrodo, kad jie buvo verti į pusfinalį patekt. Nieko gero neparodę.

 • Komisijos. Kurios komentarai buvo netaktiški ir kvailoki. Nebent Rūtos pasiūlymas, kad Virginijus savo noru susikeistų su mergina.
  Kita dimensija, Dievas tau teisėjas, – čia kas? manau buvo galima ir geriau išsireikšti.

 • Birute

  visi mes turim kazkokia psichine negalia, bent jau as ta matau beveik visuose zmonese. manau, kuo daugiau tokiu kaip virginijus, tuo geriau, koks gi skirtumas, atsilikes jis ar ne. bent prajuokint sugeba, yra nuosirdus ir atviras, negalvoja, kaip atrodo per telika (ne taip kaip visi kiti ‘normalieji’). daugelis sako, reik ji uzjaust. man atrodo, reik uzjaust visus kitus nuobodziuosius dalyvius, kuriuos paziuri ir neidomu toliau juos matyt. as virginiju noriu pamatyt, nesvarbu kur, man jis idomus, nes yra visiskai laisvas. visi ‘normalieji protingieji’ turetu is jo pasimokyt.

 • danielius

  DIDZIULE NEGALIA PADEMONSTRAVO “TEISEJA” SCIOGOLIOVAITE RUTA. PRISIMINKIT KAIP JI SNEKEJO APIE VIKTORO SPORTBACIUS BEI DEREJOSI SU VIKTORU

 • danielius

  atsiprasau, Virginijus, ne Viktoras

 • aišku lietuvos žmonių…visi jie ir nori tik kokį durnių išrinkti, kuris pajuokintų ir pasijuokt iš jo galėtų, o į tikrą talentą (bent jau šiuo atveju) nežiūrėjo, svarbu buvo kokį debilą atsiprašant prakišt…

 • Greičiausiai Lietuvos žmonių, nes juk žmonės balsavo už Juos. Dėl to vaikinuko šokančio invalido vežimėlį nieko prieš neturiu, pagirtina, kad žmogus būdamas neįgalus lipa ant scenos, kažką daro, taip galbūt tai nėra labai nerealu, tačiau dauguma sveikų žmonių nepadarytų net gi to. Būtų buvę viršūnė jei Virginijus būtų pakliuvęs į finalą, šiam žmogui matyt reikėtų pasakyti parodyti, paaiškinti, kad tai ką Jis daro toli gražu nėra nerealu, kartais netgi graudu…

 • Lietuvos žmonės, mūsų visuomenė yra stipriai neįgali. Ir deja, aiman mums, esame alienai šiuolaikiniame pasaulyje.

 • Nezinau.Manes tai jau nebestebina.Zmones megsta uz save kvailesnius,nes tada gali pasijausti virsesni.Ir visi tie sou,kuriuose yra pasiepimi silpnesni tera nuodingo augalo ziedai,o saknu reikia ieskoti kur kas giliau.Tiesa,musu visuomene nebesistengia to daryti.Mes lengvai degraduojame.Pati dalyvavau Lietuvos talentuose ir galiu pasakyti tik viena: Per atrankas,kurios vyko dar be televizijos,buvo isties nemazai talentingu zmoniu,taciau kazkodel musu mielieji soumenai paeme tik keleta isties talentingu ir visus kitus mausus.Kaip jie ir patys pasake:Cia reikia sou,niekam neidomus tavo talentas,jei nedarai sou.Buvo mergina kuri dainavo jazz vokalu.Isties nuostabus balsas,Talentu rinnge ja visis isgyre,isliaupsino,taciau Lietuvos talentuose jai pasake,kad ji neturi balso.Tai absurdas,ji nepateko net i televizjos filmavima.Taigi,nemanau,kad mums isvis reiktu diskutuot sia tema.Tai kvaila.Organizatoriai to ir sieka:kad bet kokia kaina zmones kalbetu apie ju laida.Vienintelis budas kazka pakeisti,pameginti visa tai ignoruoti:nestebeti,nematyti,nekalbeti apie tai.Galbut tai pades,

 • Na iš esmės manau, kad mes visi suprantam, kokia tai yra nesąmonė, mums visiems jau taip giliai nusispjauti vieni ant kitų, kad nėra skirtumo, kas laimės. Ar svarbu, kad laimėtų geriausias?? Ne. Padarysiu taip, kaip elgčiausi lyg man viskas būtų vienodai. Taip ir praeina tokie, kurie sugeba lengviausia sudirginti. Juk talentą dar ir išgirsti reikia…

 • egle

  Gyvenu mazdaug apie 20 km, nuo Virginijaus Rudžio. Galiu patikslinti, kad jis tikrai turi protinę negalią, gauna pašalpą. Žiūrint jo pasirodymą, aš apsiverkiau, verkiau ne tik iš juoko, bet ir iš siaubo. Siaubo, kad jį išvis praleido dalyvauti, juk tai pasityčiojimas. Tiesą pasakius, man gaila, šito žmogaus,kuris mano, kad turi talentą. Ar protinė negalia lietuvių akimis talentas? – nemanau.

 • antikunas

  Belieka tik pritarti.

 • Tegaliu pritarti straipsnio autoriui. Matyt žmonėms tereikia pasirodymo, kurio metu būtų galima kažką išjuokti. Tik derėtų pagalvoti, kas gi iš tiesų vertas pajuokos…

 • Žiūrėdavau aš tuos talentus,nes įdomu buvo,ką lietuviai gali parodyt tokio tipo šou.Ir nusivyliau,nes apart sexy aštuonmečių ir įvairaus plauko dainininkų bei šokėjų nieko gero nepamačiau.

 • tustuma

  tu klysti sitoj frazej:Taip publika pagerbė drąsų vaikiną, bet, ar šis žavėjimasis nemaskuoja savotiško pataikavimo, minios noro žūtbūt užkelti ant pjedestalo neįgalų žmogų, nors kitu atveju, iš kitokios negalios formos juokiamasi? del to juoko : )

 • Turbūt didžiausia tokio projekto problema – iš esmės nieko nelemiantis komisijos balsas, bei mūsų visuomenės supratimas kas yra “talentas”. Kažkaip labai primena mūsų valdžios rinkimus. Juks niekas nesigilino kas per žmogus, kokia jo praeitis (iš tikrųjų, o ne ta kuri deklaruojama lape) – už tai ir balsuodavo už tą kuris gražesnis, tą dieną maloniau atsiliepė apie pensininkus ir t.t. Taip ir čia – visiem gražu žiūrėt į 8 metų besišypsančią, sveiką, guvią ir muzikinę klausą turinčią mergaitę – balsuojam. Gaila gi vaikinuko ratukuose – balsuojam. “Maladiec” tas vargšas iš nežinia kur ir apskritai nežinia ką darantis, už tai kad ir kokią negalią turintis – vis tiek labai “naglai” skaldantis bajerius su komisija – ir už šitą balsuojam.. Šiaip man įdomu – kas tokie balsuoja? Aš, prisipažinsiu, žiūriu kiekvieną laidą, matau tuos kelis žmones kurie tikrai verti ten būt, ekrane prieš Lietuvą (tai abstrakti savoka ir čia aš neturiu omeny pačių lietuvių), bat kažkodėl nebalsuoju. Net nežinau kodėl. Už tai atsiranda labai daug tokių kurie balsuoja už šį nelaimėlį, nubraukdami visą eilę kitų žmonių.. Liūdna. Jau ne tik žinias žiūrėt, bet ir “pramogines” laidas.

 • irena

  O ką parodo rinkimai į seimą? Ar ne tas pačias tendensijas?
  Tik šitą temą reikėtų gvildenti ir kitoj spaudoj. Gal nors dalis susimąstytų

 • be abejo, kad didesnė negalia yra žmonių. Juk jie balsavo už jį. Ir ne šimtais, o tūkstančiais.. Ir dar norime, kad per tv rodytų kokybiškas laidas..

 • danielius

  zmones prabalsavo, bet ji iki 2 turu atvedė kelios komisijos- jie didziausi liginiai

 • Andrius

  alle tai kaip gerai kad televizorius pagedęs jau pusmetį, netaisysiu tai tikrai….puikus straipsnis;)

 • Virginija

  Puikus straipsnis.Ačiū už jį.Pilnai pritariu…Negalima tyčiotis iš ligoto proto žmogaus.Ir negalima kelti ant pjedestalo žmogaus su negalia jei jis manai yra to nevertas…

 • august

  Visu pirma, kas nustate, kad Minedas ar Virginijus turi psichine negalia? Jei jie yra kitokie nei mases, tai dar nereiskia, kad jie yra psichiskai nesveiki, o publika Virginiju prieme taip, kaip jis save pateike, jiems tai patiko ir tai sveikintina, bent jau as issityciojimo cia nepamaciau, tiek komisijos, tiek ir publikos elgesys buvo adekvatus. Todel nelipinkime zmonems be reikalo etikeciu. Man Virginijus patiko, nes jo menas, mano galva, yra kur kas geresnis, nei vamzdis prie Neries.

 • k.

  Virginijaus šokis buvo labai gražus žmogaus su proto negalia šokis. Ir man gaila Jūsų Tomai, kad to nesupratote. Ir žmonės turi būti visi kartu, kokie bebūtų, kokiame jie benori kontekste, o ne tik bažnyčiose. Tik per vienas kito priėmimą mes pasieksime Dangų. Kartais net galvoju, kad šitai yra pirmiau religijos.

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes