KADA PASNINKAUTI?
Matyti tikrovę kitaip

KADA PASNINKAUTI?

Pasninkaujame Didįjį penktadienį ir Pelenų trečiadienį

Noriu štai ko pasiteirauti. Kartą išgirdau visai neseniai, kad katalikams privalomas pasninkas yra kiekvienas penktadienis, o ne tik advento ar gavėnios. Ieškojau info šia tema, bet konkrečiai nepavyko rasti. Gal pats kur nors tiksliau radai, žinau, kur rasti, kur apie tai paskaityti arba kur paklausti?

Skaitytoja Ana

Po Vatikano II Susirinkimo Katalikų Bažnyčioje privalomas pasninkas paliko tik Didįjį penktadienį ir Pelenų trečiadienį. Popiežius Paulius VI 1966 m. savo dokumente Poenitemini visiškai pakeitė pasninko nuostatus. Jo potvarkiai aiškiai skiria abstinenciją ir pasninką. Abstinencijos įstatymas draudžia tik mėsos valgius, o pasninkaujant leidžiama sočiai (nemėsiškai) pavalgyti vieną kartą per dieną ir truputį užkąsti rytą ir vakare. Abstinencijos prašoma laikytis penktadieniais, o pasninkauti Didįjį penktadienį ir Pelenų trečiadienį, ar kokia itin svarbia proga (pavyzdžiui, po rugsėjo 11 dienos teroro aktų, popiežius Jonas Paulius II paskelbė 2001 m. gruodžio 14-ąją pasninko diena, meldžiant Dievą suteikti pasauliui taiką). Šie pasninko nuostatai galioja iki šiol. Beje, žmogui paliekama teisė rinktis pasninko formą: valgyti vieną valgį ar „duoną ir vandenį”, ar nevalgyti iki saulėlydžio.

Lietuvos vyskupai 2006 m. išleido “Instrukcija dėl atgailos ir pasninko dienų”, kur detaliai išdėsto su šiuo klausimu susijusius nuostatus.

Savo ruožtu noriu pridėti, kad tuščias yra pasninkas jei per jį nesuvalgytas maistas (arba jo piniginė išraiška) nėra atiduotas alkstantiems. Jei pažvelgtume į pirmųjų krikščionių tradicijas, tai įsitikintume, kad pasninkas ir šalpa yra glaudžiai tarpusavyje susieti. Per visą Gavėnią būdavo renkamos pasninkavusių žmonių aukos, o jos pabaigoje tas aukas išdalindavo vargšams. Didžiojo Ketvirtadienio apeigose vyskupas dvylikai vargšų  plaudavo kojas, o pasibaigus Mišios išsiųsdavo diakonus nunešti stokojantiems tai, ką bendruomenė paaukojo. Visi šie papročiai yra naudingi ir XXI a. žmogui, nes pasninką atveria ne tik kaip maldingumo išraišką, bet kaip socialinio angažuotumo veiksmą. Juk pasninkas neturi virsti maisto taupymo programa, bet pasidalinimu su kitais.

 

Susiję įrašai:

Share

Facebook komentarai:

 • reliativica

  Bet tai įdomiai – susirinko popiežius su vyskupais ir paskelbė, kad nuo dabar tai jau nuodėmė bus taip, o ne kitaip ? Tai gal ir gyvenimą susimetus kada nors paskelbs tinkamu dalyku? O paskui gal dar ir “žydrą meilę” įteisins? Jo…

 • k.

  Man tas klausimas jau seniai seniai neduoda ramybės. Kaip gali būti vienu metu tas pats dalykas gerai arba negerai, o po kurio laiko jau paskelbiama atvirkščiai. Tokiu atveju aš ir dabar negaliu būti tikra dėl to, jog bažnyčios skelbiamos tiesos yra absoliučios. Ir tokiu atveju turiu pati sukti galvą kas gerai, o kas ne, arba laužyti save.

  • Tomas

   visai nesuprantu jūsų piktinimosi. Bažnyčia negali keisti Dievo įsakymų, o savo – taip. Pasninkas yra pastarasis.

   • p.

    Tai pasninkas nėra iš Dievo, o žmonių sugalvotas?

    • Tomas

     taip, tarp Dievo įsakymų nėra pasninko nėra, bet Jėzus pasninkavo irtuo parodė pavyzdį. O kaip tai daryti nustato Bažnyčia ir kiekvienas pagal sąžinę.

     • p.

      Na, jeigu bažnyčia nustato, tai pagal sąžinę jau nebeišeina. Juk taip sukuriama galimybė jei ne apkaltinti mokymo nesilaikymu, tai bent sąžinei apsunkinti.

 • Ana

  Ačiū, Tomai.

 • kukulis

  Pirmasis pasninkas buvo rojaus sode nevalgyti vaisių nuo vieno medžio.

  Pasninkas nėra susijęs vien su valgymu, bet ir su pasilinksminimais, kai kurių pomėgių, kalbų atsisakymu, susitvardymu.

 • hhhshs

  Katalikybe yra virsesne uz Dieva, nieko cia nepadarysi :).

 • k.

  Tomai, tai jei bažnyčia gali savo įsakymus keisti, tai vadinasi jos tiesos nėra absoliučios. Atrodo toks paprastas sakinys, bet koks man platus. Nes yra dalykų, kurie atrodo laužo tave, verčia eiti prieš sąžinę. Mintys, kad Dievo įsakymai yra virš bažnyčios žodžių, išlaisvina. Ačiū.

 • k.

  p.s. žinoma kalbu čia tikrai ne apie pasninką 🙂
  Kad tik tokios bėdos gyvenime būtų.

 • df

  SKUKURTA ZMONIU, O NE DIEVO, KATALIKYBE IR TARNAUJA ZMONEMS, O NE DIEVUI, TAD NERA KO STEBETIS JOG CIA VISKAS TARNAUJA ZMOGAUS SILPNYBEMS. PEDOFILAI SLEPIAMI, MELAS VADINAMAS TIESA, TARNAVIMAS STABAMS VADINAMAS TARNAVIMU DIEVUI. IR TT

  • kukulis

   Nepagrįstas ir pagiežingas pasisakymas. Man asocijuojasi su neapykanta žydams, nes “jie yra žydai”, net jei gyvenime nesi matęs nei vieno žydo.

   Lygiai taip pat reiškiama nuomonė ne pagal asmeninę patirtį, bet prisiklausius kitų žmonių kalbų.

   Be to nelabai matau kaip čia siejasi su pasninku. Visi reikalavimai yra rekomendacinio pobūdžio. Privalomas pasninkas didįjį penktadienį taikomas katalikams. Jei kažkas nelaiko save kataliku, tai jam tas reikalavimas negalioja.

   Yra daug kelių pas Dievą. Niekas neverčia būti kataliku.

   • Augustas

    Puiku, Kukuli. Geras atsakymas.

   • Tomas

    būtent. Ir katalikybė nėra tik institucija, bet ir milijonai žmonių, kurienuoširdžiai tiki į Jėzų Kristų.
    Kas dėl pataikavimo silpnybėms, tai juo kaltinkite Jėzų, kuris tapo silpnas.

    • kukulis

     Oi, kaipgi Jėzų kaltinti silpnybėmis, nesuprantu 🙂

     • Tomas

      ar Jėzus ant kryžiaus nėra silpnas?

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes