JAUNIMUI TRŪKSTA SUSITIKIMŲ SU POLITIKAIS
Matyti tikrovę kitaip

JAUNIMUI TRŪKSTA SUSITIKIMŲ SU POLITIKAIS

Kandidatai

Ketvirtadienio pavakarę Palangos miesto viešosios bibliotekos skaitykloje buvo itin karšta – vyko Pajūrio apygardos kandidatų į Seimą debatai su jaunimu. „Šia diskusija siekiame, kad jaunuoliai būtų aktyvūs ir pilietiški, rinkimų dieną ateitų balsuoti. Tikimės, kad šis susitikimas bus naudingas ir nepilnamečiams“, – kreipdamasis į susirinkusius sakė Palangos mokinių savivaldų informavimo centro pirmininkas Justinas Gecevičius.

Dalyvavo dešimt kandidatų

Nors, pasak organizatorių – Lietuvos moksleivių sąjungos Palangos mokinių savivaldų informavimo centro atstovų – į diskusiją buvo kviečiami visi Pajūrio apygardoje į Seimą kandidatuojantys politikai, tačiau atvyko tik dešimt – Tomas Viluckas, atstovaujantis „Drąsos kelio“ partijai, Alina Velykienė – Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžiui, Genoveitos Krasauskienės, atstovaujančios Darbo partijai, atstovė Eureka Petraitienė, Ala Guseva – Lietuvos žmonių partijai, Nerijus Stasiulis – Lietuvos centro partijai, Danas Paluckas – Lietuvos socialdemokratų partijai, Ernestas Lučauskas – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai, Pranas Žeimys – Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams bei Raimundas Palaitis – Liberalų ir centro sąjungai.

Jie pirmiausia buvo „egzaminuojami“ apie jaunimo problemas: politikams teko atsakyti, kokias žino jaunų žmonių organizacijas, kokios jų politikos sritys įgyvendinamos Palangoje, kiek mieste yra jaunuolių ir panašiai. Vieni kandidatai tiesiai šviesiai atsakė, kad nežino, kiti bandė išsisukti spėdami ar pasitelkdami iškalbą.

Svarbu ugdyti pilietiškumą

Renginio moderatorius – J. Gecevičius – taip pat prašė kandidatų įvardyti keletą nacionalinių jaunimo problemų ir kaip jas reikėtų spręsti.

E. Petraitienė mano, kad reikia skirti dėmesio vaiko ugdymui nuo darželio, po mokyklos baigimo – padėti pasirinkti profesiją, įsidarbinti. T. Vilucko nuomone, svarbu ugdyti jaunimo pilietiškumą, jų idėjas paversti realybe, skatinti verslumą, stabdyti emigraciją, be to, reikėtų reformuoti įdarbinimo sistemą. A. Velykienė minėjo, kad reikia daugiau dėmesio skirti studijų kokybei, tai iš dalies taip pat susiję su jaunų žmonių emigracija. O dėl nedarbo – paragino visus nuo mokyklos laikų būti aktyvius, dalyvauti organizacijų veikloje, kad įgytų darbui reikiamos praktinės patirties. „Jūs patys kurkite Lietuvą, ne galvokite, o darykite“, – pabrėžė kandidatė.

N. Stasiulis taip pat pritarė nuomonei, kad dar tebesėdint mokyklos suole reikia rasti savo kelią. Taip pat pabrėžė, kad studijos turi būti siūlomos atsižvelgiant į rinką: „O dabar universitetų rektoriai – kaip karaliai“, – kritikavo kandidatas. D. Paluckas taip pat skatino jaunus žmones dalyvauti organizacijų veikloje, paaiškindamas, jog planuojama šią patirtį įsidarbinant užskaityti kaip darbinę veiklą.

A. Guseva, prisipažinusi, kad yra sportininkė, pataria ir jaunimui užsiimti šia veikla, nes tai padeda ugdyti charakterį. E. Lučauskas pabrėžė kiekvieno žmogaus talento atskleidimą kuo ankstyvesniame amžiuje, saugios, demokratiškos aplinkos užtikrinimą, ryšį tarp mokytojo ir mokinio, mąstymo lavinimą.

P. Žeimys, antrindamas prieš tai kalbėjusiems kandidatams, teigė, jog po studijų baigimo jaunimas susiduria su įsidarbinimo problemomis. Politikas kalbėjo ir apie dabartinius vienuoliktokus bei abiturientus paliesiančią pakeistą stojimo į universitetus atranką. Jo manymu, taip pat neturėtų būti kasmet keičiama mokyklos baigiamųjų egzaminų tvarka. Na, o R. Palaitis išskyrė keturias jaunimui aktualias problemas: nedarbą – Lietuva yra „pirmaujanti“ nuo kito galo tarp Europos valstybių, dėl to yra ir emigracija; vis didesnis narkotikų vartojimas ir nemokamas laisvalaikio praleidimas. „Kaip su šiomis problemomis susitvarkyti? Nedarbas mažės, jei kils bendra ekonominė situacija, turi būti valstybės skatinimo priemonės aukštojo mokslo sistemai, nes studijos nėra pritaikytos praktiniam poreikiui, kita forma – verslumo skatinimas – turi būti teikiamos lengvatos verslininkams, priimantiems dirbti jaunus žmones be patirties“, – vardijo politikas.

Reikia traukos objekto

Kandidatai taip pat keletu sakinių turėjo įvardyti Palangos jaunimo problemas ir kaip jas reikėtų spręsti. Ne vienas iš jų minėjo tai, kad mūsų mieste reikėtų stiprinti sporto bazę – statyti krepšinio salę, įkurti centrą, kuriame jaunimas galėtų dalytis patirtimi, mokyti vieni kitus ir užsiimti kita naudinga veikla. Taip pat buvo prisiminta ir dažnai eskaluojama sezoniškumo ilginimo problema – reikia traukos objekto, trauksiančio pajūrio regiono turistus, pabrėžta ir lyderių ugdymo svarba.

Pasakodami, kaip spręsti pagrindines kurorto problemas, kai kurie kandidatai sakė, kad turėtų būti geresni viešieji ryšiai, reikia pastatyti sporto centrą, renovuoti gatves, gerinti gydymo paslaugas. Taip pat politikams teko atsakyti, ar leistų balsuoti nuo 16 metų ir argumentuoti, kodėl.

Susirinkęs jų išklausyti jaunimas taip pat nebuvo pasyvus – uždavinėjo įvairių klausimų bei išreiškė norą, kad tokių susitikimų būtų organizuojama daugiau.

“Vakarinė Palanga”

Susiję įrašai:

Share

Facebook komentarai:

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes