“HOME”/”NAMAI” – GRAŽIAI NUFILMUOTA PROPAGANDA
Matyti tikrovę kitaip

“HOME”/”NAMAI” – GRAŽIAI NUFILMUOTA PROPAGANDA

Vakar įvyko pasaulinė, režisieriaus Yann Arthur-Bertrand filmo „Namai“, premjera. Pasirinkta data neatsitiktinė, nes birželio 5 d. – Pasaulinė Jungtinių Tautų aplinkosaugos diena. Vienu metu filmas buvo išleistas daugiau nei 80 šalių, kadangi filmo kūrėjų tikslas – perduoti žinią kuo didesniam žiūrovų skaičiui. Belieka džiaugtis, kad Lietuva taip pat prisijungs prie šios iniciatyvos ir mūsų šalies gyventojai keliuose kino teatruose ir per BTV galėjo pamatyti šį darbą.
Žiūrėjau ir aš. Koks įspūdis? Puikiai nufilmuota propaganda. Jai pateikti panaudotas naratyvas, kas būdinga postmodernui, bet tuo viskas ir baigiasi. Kitkas – nuolatinis moralizavimas, gąsdinimai, apokaliptinės prognozės, žaliosios mantros. Keliose vietose norėjosi snausti. Nusibodę sulėtinti vaizdai su besiblaškančiu banginiu, linguojančiomis dramblio ausimis, o galvijų fermų prilyginimas koncentracijos stovykloms – gryniausia šventvagystė. Beje, apie mėsos valgymo žalą buvo užsiminta net tris kartus, o žuvies – du. Veganų propaganda ir tiek.
Po šio filmo netapsiu veganu ar vegetaru. Tačiau nuomonė, kad reikia ieškoti energetinių alternatyvų sustiprėjo. Beje, filme koncentruotai pateikiama daug faktų apie išaugusį vartojimą, urbanizaciją. Tiesa, neapsieita be prieštaravimų (pvz. teigiama, kad išauginama augalų du kartus daugiau nei žmonėms reikia, o vėliau sakoma, kad bus neįmanoma išsimaitinti padidėjus gyventojų skaičiui iki 9mlrd.) Dar kartą įsitikinau, kad ekologinės problemos yra stipriai susijusios su neišsivysčiusiomis šalimis.
Filmas ilsina akis, verčia mąstyti apie aplinką, ieškoti alternatyvų. Todėl savo tikslą jis pasiekė. Žalioji propaganda paveiki?

Susiję įrašai:

Share

Facebook komentarai:

 • TadyZ

  augalų išauginama du kartus daugiau nei reikia, bet tas perteklius vistiek taip ir nepasiekia neišsivysčiusių šalių kuriose žmonės badauja. Todėl padidėjus žmonių skaičiui(o jis labiausiai didėja neišsivysšiusiose šalyse) ten padidės ir badaujančių kiekis. Taip kad išsimaitint žmonės ten tikrai nepajėgs. Prieštaravimo kaip ir nėr. O filmas toks labiau vaikams arba visiškai apie tai nieko nežinantiems. Tie kas domisi tai viską jau ir taip seniausiai žino. Be to gąsdinimo bei moralizavimo neįžvelgiau. Apie mėsos žalą užsiminta tris kartus, apie co2 išmetimo kiekį kokia 30 kartų, apie miškų kirtimą 15, badą 25. Tai ką, dabar vien dėl to eisi degint padangų savo kieme, iškirsi visus medžius aplinkui ir pirksi maisto penkis kart daugiau nei reikia ir perteklių išmesi? Įdomiai tu čia su ta “propaganda” pavarei.

 • “teigiama, kad išauginama augalų du kartus daugiau nei žmonėms reikia, o vėliau sakoma, kad bus neįmanoma išsimaitinti padidėjus gyventojų skaičiui iki 9mlrd.”
  40-50% visų išauginamų augalų sunaudojama pašarams, todėl visai logiška, jog šiuo metu išauginama daugiau augalų, nei jų _tiesiogiai_ galėtų suvartoti visa žmonija. Vis gi populiacijai išaugus iki 9mlrd. ir išliekant dabartiniams mitybos įpročiams (statistinis išsivysčiusių šalių gyventojas per metus vidutiniškai suvalgo apie 70kg mėsos, neskaitant žuvies), maisto tikrai gali pritrūkti.
  New Scientist buvo straipsnis, kuriame nagrinėjama 2007-2008 maisto kainų krizė ir išaugęs mėsos suvartojimas pasaulyje yra įvardinamas kaip vienas iš faktorių: http://www.newscientist.com/article/mg19826601.600-what-price-more-food.html
  Galiausiai apibendrinta “veganų propaganda”: http://gyventisamoningai.lt/2008/03/19/aplinkosauga-prasideda-nuo-virtuves/ Būtų įdomu išgirsti kritiką 🙂

 • Stasys

  “Žiūrėjau ir aš. Koks įspūdis? Puikiai nufilmuota propaganda. “Po šio filmo netapsiu veganu ar vegetaru. “o galvijų fermų prilyginimas koncentracijos stovykloms – gryniausia šventvagystė. Beje, apie mėsos valgymo žalą buvo užsiminta net tris kartus, o žuvies – du. Veganų propaganda ir tiek.”
  na kardinaiai nesutinku su tamsta ! na zinai su tamstos mastymu galima bet ka “sudirbti”
  o ar neteisi mintis,kad zemes turtais garsejancios salyse vargsu daugiausia?
  ir kad gobsumas mus prazudys..ar tiek kai kuriems zmonems reikia realiai..? ar tiek miliardu reikia, kad pargyventumei savo amziu..,kad beatodairiskai eikvotume – perdirbtume -vejais paleistume, neatsinaujinacius isteklius???juk viska siurbiame is zemes :dujas ,iskasenas ,vandeni nafta …ji man panaseja i citrina spudziama …

 • neneigiu gamtai daromos žalos, energetinių išteklių problemos, bet tokie dalykai turi būti grindžiami mokslinėmis analizėmis, bet ne futuristinėmi isterijomis.

 • Mokslinių analizių yra ne viena ir ne dvi: http://gyventisamoningai.lt/vegan/ataskaitos-ekologija-ekonomika/

 • Mantas

  (pvz. teigiama, kad išauginama augalų du kartus daugiau nei žmonėms reikia, o vėliau sakoma, kad bus neįmanoma išsimaitinti padidėjus gyventojų skaičiui iki 9mlrd.)

  Daugiau nei 50% grudu ir soju sunaudojama mesos pramoneje del to ir neuzteks, del to ir neuztenka.

  Neigti lengva. Susimastyti ir pasikeisti reikia isminties.

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes