APMOKESTINKIME IR SĄSIUVINIUS
Matyti tikrovę kitaip

APMOKESTINKIME IR SĄSIUVINIUS

Kultūros ministerijos siūlymas papildomai apmokestinti USB atmintines ir kitas laikmenas parodo, kad šioje ministerijoje klesti nesiskaitymas su realybe. Kultūros ministras Remigijus Vilkaitis, sutikdamas su tokiu savo pavaldinių projektu ir siūlydamas jį vyriausybei, eilinį kartą suerzino piliečius bei dar labiau nusmukdė tiek paties ministro, tiek jo vadovaujamos institucijos, tiek valdančiųjų prestižą visuomenės akyse.

Suprantama, kad bet kokių naujų mokesčių įvedimas kelia piliečių nepasitenkinimą. Tad išmintinga valdžia juos turėtų įvedinėti itin atsargiai ir kraštutiniais atvejais. Šiuo žingsniu R. Vilkaitis siekia sustiprinti savo žlugusį autoritetą kuriančių žmonių akyse. Tačiau norisi klausti, kieno sąskaita?

Taip pat akivaizdu, kad už šio projekto kyšo LATGA-A ausys. Juk šiai įstaigai būtų pervestos iš naujo mokesčio surinktos lėšos. Ko gero, šio ir kitų panašių projektų (prisiminkime neseniai sklandžiusį planą įvesti papildomą mokestį interneto vartotojams) stūmimas yra kontroliuojančių įstaigų bejėgiškumo požymis. Jos negali sugaudyti kūrinių kopijuotojų ir tiražuotojų, tad lieka vienintelis kelias – legalizuoti tai apkraunant vartotojus papildomais mokesčiais.

Verta atkreipti dėmesį, kad skaitmeninių laikmenų papildomo apmokestinimo projektas pasirodė, kai Kauno miesto apylinkės teismas, priėmė sprendimą precedento Lietuvoje neturinčioje byloje dėl esą neteisėto programinės įrangos atsisiuntimo „Linkomanijos“ istorijoje.

Teismas išteisino kaltinamąjį „Linkomanijos“ byloje R.Rinkevičių ir nesukūrė teisinio precedento, kad besikopijuojantieji kūrinius būtų baudžiami.

Tad imamasi kitų priemonių, kurios nėra adekvačios. Viena vertus, jomis suteikiama savotiška indulgencija visiems besikopijuojantiesiems. Kita vertus, visos skaitmeninės laikmenos tampa potencialiomis nelegalių kopijų talpyklomis. Tokie siūlymai kelia klausimų, kuriuos puikiai išdėsto Alfa.lt skaitytojas: „Ką šiuo klausimu galėtų pasakyti vartotojų teisių apsaugos tarnyba? Ar čia nėra pažeidžiamos vartotojų teisės? Ar nėra kiekvienam perkančiam duomenų laikmeną automatiškai inkriminuojamas autorinių teisių pažeidimas? Kitas klausimas – jei aš jau susimokėjau autoriams pirkdamas laikmeną, tai dabar jau galiu ramia sąžine neribotai kopijuoti ką panorėjęs? Bet to, aš nesu vietinių autorių gerbėjas ir jų produkcijos praktiškai nevartoju. Gal galėtumėte informuoti, kur galėčiau įsigyti laikmeną, su teise kopijuoti išimtinai užsienio autorių produkciją?“

Situacija dvelkia absurdu, kurį ironiškai išryškina kita Alfa.lt skaitytoja, pateikdama savo pasiūlymą valdžios žmonėms: „Apmokestinti ir sąsiuvinius! Kai kurie skaitytojai į juos nurašo įdomesnes kūrinių vietas (kartais ir lietuvių autorių)…“

Gal Kultūros ministerija ir LATGA-A susigundys?

Susiję įrašai:

Share

Facebook komentarai:

  • Mantas

    Straipsnis patiko.

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes