APIE GYVENTOJŲ SURAŠYMĄ, MEILĘ TĖVYNEI IR ATSAKOMYBĘ
Matyti tikrovę kitaip

APIE GYVENTOJŲ SURAŠYMĄ, MEILĘ TĖVYNEI IR ATSAKOMYBĘ

 

Kelios tuščiai praleistos valandos prie kompiuterio, bandant būti pilietišku

Jei sąžiningas šalies pilietis nusprendė pataupyti valstybės pinigus ir pats užsiregistruoti internetiniame gyventojų surašymo puslapyje, tai savaitgalį galėjo baisiai nusivilti. Kelios tuščiai praleistos valandos prie kompiuterio bandant būti pilietiškam, o rezultatas – naršyklės lange pasirodęs užrašas: „An internal server error occurred. Please try again later (angl. Vidinė serverio klaida. Prašome bandyti vėliau).“

 

Pabandžius vėliau, pasirodo pranešimas, kad sistema jūsų neranda, o po kelių mėginimų įrodyti savo tapatybę esate užblokuojamas parai, tarsi būtumėte koks nors pavojingas internetinis elementas. Jei šis pilietis įpykęs numotų ranka ir nuspręstų pataupyti savo laiką bei nervus, tačiau dėl kokių nors priežasčių prasilenktų su surašinėtoju, jo lauktų 1000 Lt piniginė bauda.

Surašymo anketos skiltyje apie migraciją asmuo, išbuvęs užsienyje ilgiau nei metus, yra klausiamas, kodėl jis sumanęs grįžti į tėvynę. Pripažinkime, kad pats klausimas yra jei ne nekorektiškas, tai bent mažiausiai keistas. Tikrai sunku paaiškinti, kuo sausi statistikos faktai yra susiję su motyvais, tuo labiau kad kitais atvejais motyvų, pavyzdžiui, kodėl esate sentikis arba kodėl nedirbate, niekas nesiekia išsiaiškinti.

Tarp pateiktų keturių grįžimo į tėvynę motyvų elektroninė surašymo sistema nurodo ir meilę gimtinei. Ta meilė turi būti itin sausa, racionali ir valinga, kad po tokios elektroninio surašymo patirties susilaikytum nepasiuntęs šios šalies su bukagalviais jos valdininkais.

Žinoma, galima aiškinti, kad valstybė ir jos valdininkai yra skirtingi dalykai, ir tai bus tikra tiesa, politologinė dogma, bet tuščiai praleidus laiką prie elektroninės Statistikos departamento surašymo sistemos ne filosofinės tezės, o emocijos – beje, negatyvios – ima viršų.

Kodėl čia, Lietuvoje, sudaromos visos sąlygos tyčiotis iš piliečių? Kodėl žmogui, norinčiam tik paprastai, patogiai ir pigiai sutvarkyti reikalus, tenka susidurti su krūva kliūčių, kurias jis turi įveikti atlikdamas savo pilietinę pareigą?

Kitaip tariant, šalyje tvyro kažkokia sadomazochistinė atmosfera, kuri skatina daugybę dalykų apsunkinti taip, kad kažkas kankintųsi ir vargtų, kad kam nors, gink, Dieve, nebūtų lengva ir paprasta.

Pati elektroninė surašymo sistema yra gremėzdiška ir nepatogi, o tai, kad informaciją apie žmogų gali pateikti kitas žmogus, peržengia ir konfidencialumo ribas. Juk nuomininkas galbūt nenori, kad šeimininkas žinotų apie jo migracinius polinkius, o dukra – kad mamytė išgirstų apie jos priklausymą naujam religiniam judėjimui.

Belieka priminti, kad visas šis balaganas mokesčių mokėtojams atsieis 30 mln. Lt – po 9 Lt žmogui. Už šiuos pinigus Statistikos departamento veikėjai nesugebėjo sukurti ir paleisti efektyvios bei paprastos elektroninės surašymo sistemos, kuri neužlūžtų padidėjus lankytojų srautui.

Žinoma, kalta technika, žmonės, kuriems patinka viską daryti paskutinę akimirką, smalsuoliai, kurie drįsta užsukti į departamento svetainę, kai vyksta elektroninis surašymas, bet ne valdininkai. Kodėl pilietis turi taikytis prie kažkokio už jo pinigus samdomo valdininko sukurptos sistemos? Kodėl viskas negali būti taip, kad žmogui būtų geriau?

Persekioja įtarimas, kad atsakingų asmenų po šios istorijos eilinį kartą nebus. Juk jų nebuvo statant Valdovų rūmus, organizuojant niekam nereikalingą referendumą dėl Ignalinos atominės elektrinės uždarymo ar sukant projekto „Vilnius – Europos kultūros sostinė“ reikaliukus.

Tokiose situacijose niekada nebūna atsakingų. Tik nesusipratę piliečiai.

Susiję įrašai:

Share

Facebook komentarai:

 • Deja, deja Tomai uz IT sistemos funkcionavima atsakingi ne valdininkai o IT specialistai kurie turi palaikyti veikiancia sistema darbineje busenoje. Nenoriu plestis apie zmones kurie dirba vaildiskose istaigose, bet dazniausiai geri specialistai dirba ne valdiskose istaigose su jos skurdziais atlyginimais. Gavom ko nusipelnem-kiek skiriam pinigu administravimui tokios kokybes paslaugas ir gaunam.

  • Tomas

   valdininkai priima IT specialistų darbą, pagaliau samdo ju0s, planuoja darbus. Beje, turiu omenyje SD klerkus.

 • Linaxe

  man irgi ne iš karto pavyko prisijungti, bet tikrai nemanau kad čia tiek reikia bartis, per daug pagiežingi ir pikti esam, broliai lietuviai, kad tik vienas kitą pagraužti, paėsti, apkaltinti. Nekatalikiška labai…:)

  • Tomas

   kuo čia dėta katalikybė? Ar katalikas – katinas Leopoldas? Kalbama apie netvarką valstybėje, mokesčių mokėtojų lėšas, žmonių sugaištą laiką, blogai atliktas pareigas. Jei katalikas, tai tyliai sėdi?

 • Linaxe

  gerai jau gerai, kiršinkimės toliau ir skęskim savo pyktyje… nors kas dėl surašymo- tai nieko tragiško čia neįvyko, na pastrigo, žinoma, dėl to džiaugtis nėra ko, va gal rinkimų organizatoriams bus iš ko mokytis 🙂 man atrodo, kad visi piktieji patys asmeniškai yra nelaimingi žmonės gal nemylimi, gal gyvenimas neįdomus, ka gali žinoti

  • Tomas

   esu laimingas, gyventi nespėju, bet kai sekmadienį 3 val. gaišti įtūžau ne juokais. Žmogus TURI būti gerbiamas, o ne šunimi laikomas.

 • Linaxe

  aš ne apie Jus aš apie tai, kad kur paklausysi ir paziūrėsi visi pyksta, barasi. Televizija, laikraščiai visi šaukia (būtent šaukia, viena žurnalistė net akis išsproginusi) kaip viskas blogai, o ką mums, paprastiems žmogeliams daryti, (sūnus darbo neturi, brolis darbo neturi). Gyventi visiems sudėtinga dabartinėse ek. salygose, bet jeigu dar ,sakyčiau, dirbtinai išpučiami burbulai, paprastą žmogų galutinai į neviltį varo. Kuk galima kalbėtis ” be pykčio” ir labai daug nuveikti. Juk jeigu vaikas auga nesaugioj aplinkoj (pykstasi tėvai, negražiai kalba, kaltina kits kitą), tai toks vaikas išaugs agresyvus, socialiai neprisitaikantis prie aplinkos, jeigu dar ne blogiau, Todėl, noriu pasakyti, būtent tie, kurie turi galimybę skleisti gerą žinią, jie ir neša atsakomybę už tai kas vyksta Lietuvoj. Niekada mes neišbrisim iš šito liūno, jei neprisiimsim kiekvienas atsakomybės už tai ką darom. Visi turim apie tai pagalvoti.

  • Tomas

   tai ir negalima tylėti, kai žmonėms negerai. Net kai susirašyti negali normaliai.

 • Problema ta, kad gal bet kas tave surašyti, pvz mane brolis surašė. Nesąmonių prirašė, bet taip gavosi.

  • Tomas

   taip – tai problema.

 • Linaxe

  o jeigu kitą kartą broliukas greitąjį kreditą paims už tave, kaip tada?

  • Manė, kad gerą darbą daro. Nepykstu, bet info pateikė klaidingą.

   • Linaxe

    atrodo dar galima tikslinti duomenis, nes surašymas dar vyksta

 • vikl

  labai lietuviškas bruožas visame kame ieškoti kaltų…
  šiaip jau žodis valdininkas kilęs iš dviejų žodžių: valdyti [finansus] ir siuntinėti [žmones]:) Valdininko darbas šiuo atveju buvo numatyti finansus, sukurkti projektą, pateikti įrangos ir darbų projektus viešiesiems pirkimams. Kuo remiantis manai kad šiuos darbus valdininkas(-ai) atliko blogai?
  O kodėl viešuosius pirkimus laimėjo firma galinti pateikti vidutinės kokybės produktą, atsakymas slypi pačiame viešųjų pirkimų principe: laimi tas, kas pasiūlo mažiausią kainą… (ne kokybiškiausią paslaugą ar prekę, o būtent pigiausią) Na o kaina paprastai koreliuoja su kokybe… Kitaip sakant pagal Lietuvos įstatymus, valstybiniai užsakymai turi būti, na geriausiu atveju, vidutinės kokybės…

  • Tomas

   iš SD FB profilio “iš tiesų, galvojome, kad susirašys kokie 10 proc.” Vadinasi, bloga prognozė, paklaida – 10 proc. Ar ne SD klerkų problema? Kodėl su el-bankininkyste nebūna problemų? Dar kartą – kalbame apie VALSTYBINES įstaigas tad jei žmogus buvo blogaiaptarnautas, kažkas yra už tai atsakingas.
   Ir labai lietuviškas bruožas nuleidus galvą tylėti.

 • Katinas Leopoldas

  Aš jokių problemų neradau. Susirašiau per kokias 15 min ir dar tuo pačiu 2 žmones surašiau. Viskas buvo gerai.
  Buvo sutrikimų, ką padarysi – visko pasitaiko, bet ne pasaulio pabaiga. Nereikia iš musės daryti dramblio. Lengviausia sėdėti ir bambėti kaip viskas blogai.
  Tiketa per Eurobasket bilietų pirkimą dar ne tokių nesąmonių pridarė.
  Valstybė leidžia pinigus per daug – blogai, per mažai – IRGI BLOGAI.
  Kada bus mums gerai?
  Sekmadienį srautas padidėjo kokis 6x kartus.. 200 000 žmonių norėjo susirašyti. Dėl to surašymas buvo pratęstas dar dviem dienom.
  Manau šį kartą straipsnį reikėtų pavadinti “Kalti visi, tik ne AŠ”:)

  • Tomas

   mielas katine, o kur mano (ir ne tik mano, bet ir daugybės kitų žmonių) kaltė? Kad neužsirašėm pirmą savaitę? Jei būtume puolę rašytis pradžioje būtų tas pats.
   Kalta bloga SD prognozė.

 • vikl

  aš irgi susirašiau/surašiau be problemų… Na šiaip turiu priekaištų sistemai, jos klaidų apdorojimą, dėl kišimosi į asmeninius dalykus, dėl kitų surašymo (kas jau buvo minėta) ir dėl pačio surašymo absurdiškumo, tačiau kaip bebūtų – sistema veikė, t.y. buvo įrankis, gal nepatogus, tačiau veikiantis ir palengvinantis surašymo procesą. Jei norite, kad valandos bėgyje Jūsų puslapis gebėtų aptarnautų 3 milijonus užglausų – Jums teks statyti brangią serverių fermą, t.y. reiktų investuoti kokį 15 milijonų vien įrangai (kurią paskui išmesti nes nebus kam naudoti) ir jos valdymui ir vien tam kad aptarnautų tuos, kurie tingi laiku pamaigyti klaviatūrą. Tuo labiau kad tai tik vienas iš daugybės susirašymo būdų… Buvo galima (ir dabar galima) nuvykti į surašymo centrus ir ten susirašyti, taip pat priimami statistikos departamente ir t.t., na o tinginiams skirti surašinėtojai, kurie patys ateis į namus, užteks tik įsileisti…

  “Kodėl su el-bankininkyste nebūna problemų” – jei į ebankininkystės sistemą vienu metu jungtųsi 3 milijonai – ji taptu mirusi. Joks lietuvos bankas neinvestuoja į daug connectų palaikymą, o į tų connect’ų saugumą. Šiaip yra netgi toks hackeriavimo būdas, kai masiškai generuojami connect’ai į serverį su tikslu jį pakabinti.

  “Vadinasi, bloga prognozė, paklaida – 10 proc.” – prie ko čia ta prognozė… Galėjo sėkmingai susirašyti ir visi 3 milijonai jei būsų jungęsi bet kada, o ne visi paskutinę valandą… Pvz. viena parduotuvė sėkmingai aprūpina maistu visus Palangos gyventojus, tačiau jei visi gyventojai, paskutinę parduotuvės darbo valandą vienu metu suvirstų į parduotuvę – be abejo kažkas liktų už durų… Kaip ir atsitiko šį kartą…

  “VALSTYBINES įstaigas tad jei žmogus buvo blogaiaptarnautas, kažkas yra už tai atsakingas” – kame įžvelgi blogą aptarnavimą? Tarkim pas šeimos gydytoją registratūra užrašo 11val., o atvyksti 16:15val., kuri darbą baigia 17val. na ir, suprantama, iki gydytojos nedaėjai. Tai čia, matyt, bus kalta gydytoja, polikliniką, vyriausybė ir seimas už blogą aptarnavimą?
  Nekvestionuoju Pačio minčių apie “konfidencialumo ribas” ar surašymo beprasmingumą. Tačiau dėl esurašymo, sorry, bet tiesiog pavėlavai… ir nieks kits čia nekalts…

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes